Wiesiołek i jego właściwości lecznicze

1 grudnia, 2011

W poprzednim artykule wspomniałam, że dobrze i prawidłowo odżywiony organizm jest bardziej odporny na infekcje. Pożywienie stanowi nie tylko materiał budulcowy i energetyczny, ale również czynnik regenerujący nasz układ immunologiczny. Między innymi niewystarczająca podaż Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych (NNKT) w pożywieniu może powodować nie tylko obniżenie wydolności mechanizmów obronnych naszego organizmu ale także może być przyczyną wielu chorób. Bogatym źródłem NNKT jest dla nas m.in. olej z nasion wiesiołka dwuletniego.

Wiesiołek dwuletni (łac.Oenothera biennis)to wieloletnia roślina pochodząca z Ameryki Północnej, do Europy dotarła w XVII wieku . Rośnie na jałowych i piaszczystych glebach. Kwitnie na żółto głównie nocą dlatego też jego angielska nazwa brzmi- evening star. Wiesiołek posiada szereg różnorodnych substancji aktywnych , które mogą korzystnie wpływać na stan całego naszego zdrowia. Pomimo, że od wieków był stosowany w medycynie, obiektem badań naukowców stał się dopiero na początku XX wieku.

Obecnie jest on powszechnie stosowany jako składnik suplementów diety ale również wchodzi w skład leków i kosmetyków. Składniki aktywne znajdują się głównie w oleju który pozyskiwany jest ze zmiażdżonych nasion rośliny. Wśród jego aktywnych składników należą NNKT m.in. gamma-linolenowy( GLA), kwas linolowy, oleinowy, palmitynowy oraz trójglicerydy, fosfolipidy i sterole. Związki te należą do grupy wielonienasyconych kwasów tłuszczowych o istotnych właściwościach odżywczych i fizjologicznych a ponieważ nasz organizm nie jest w stanie ich syntetyzować samodzielnie, powinny być dostarczane z pożywieniem.

Nasza codzienna dieta zawiera zazwyczaj niewystarczające ich ilości. Kwasy te są prekursorem prostaglandyn czynnych substancji aktywnych o charakterze hormonów tkankowych. Prostaglandyny wspomagają funkcjonowanie układu immunologicznego, sercowonaczyniowego, rozrodczego. Kwas GLA- korzystnie wpływa na strukturę nabłonka oraz tkanki łącznej jest skuteczny w profilaktyce i leczeniu różnego rodzaju nieprawidłowości, np.:suchej, podrażnionej i swędzącej skóry, egzemy, wyprysku, pomagając w ten sposób utrzymać młodą i zdrowa skórę. Kwas linolowy- wpływa korzystnie na poziom cholesterolu całkowitego, obniża poziom frakcji LDL oraz poziom trójglicerydów. Wspomaga krążenie i prawidłowy metabolizm. Wiesiołek od wieków był znany jako środek przyspieszający gojenie się ran. Zawarta w oleju witamina E, jako silny antyoksydant, chroni komórki przed niszczącym działaniem wolnych rodników.

Obecnie zastosowanie olej z wiesiołka ma bardzo szeroki zakres i obejmuje m.in.:

  • Choroby skóry: łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, trądzik, wyprysk alergiczny,
  • Zaburzenia odporności,
  • Choroby układu oddechowego -astma i alergiczny nieżyt nosa,
  • Reumatoidalne zapalenie stawów,
  • Neuropatia cukrzycowa,
  • Nadciśnienie i choroby krążenia,
  • Zespół napięcia przedmiesiączkowego,
  • Stwardnienie rozsiane,
  • Profilaktyka nowotworowa,
  • Impotencja, niepłodność.

Czy w dzisiejszych czasach każdy z nas spożywa dostateczną ilość tak ważnych dla naszego organizmu NNKT ? Najprawdopodobniej nie!!! Warto więc przeanalizować nasza dietę i postarać się o uzupełnienie niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu składników odżywczych, które dostępne są również w postaci suplementów diety. W tym też celu zapraszamy do odwiedzania naszych Aptek.
NA ZDROWIE !!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *