Witaj, majowa jutrzenko

8 maja, 2018

Mieszkańcy Słupcy zebrali się na rynku, by uczcić święto Konstytucji 3. Maja. Wcześniej uczestniczyli w Mszy świętej w intencji Ojczyzny.

W czwartek (3.05.) miały miejsce uroczyste Miejsko-Powiatowe Obchody Święta Konstytucji. Wydarzenie tradycyjnie rozpoczęło się zbiórką pocztów sztandarowych przed słupecką farą, w której odprawiona została Msza Św. za Ojczyznę. Liturgię odprawił ksiądz dziekan Tomasz Ryś, z oprawę muzyczną Mszy Św. zapewnił Miejski Chór Kanon. Po wspólnej modlitwie uczestnicy obchodów przemaszerowali pod Pomnik Niepodległości. Kolumnę poprowadzili motocykliści ze Stowarzyszenia Wielkopolscy Fani Motocykli Słupca, a tuż za nimi podążała Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej wraz z mażoretkami oraz poczty sztandarowe, delegacje i pozostali uczestnicy trzeciomajowych obchodów.

Pod Pomnikiem rozbrzmiał Hymn Polski, po czym uroczystość poprowadził Dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Słupcy, Jarosław Dębski. Oficjalnego powitania wszystkich gości i mieszkańców dokonał burmistrz Słupcy, Michał Pyrzyk.

– Dni Świąt Narodowych upamiętniają najjaśniejsze karty w historii Polski. Kolejna rocznica uchwalenia Konstytucji 3-go Maja przywodzi pamięć o podjęciu największej reformy ustroju państwa. Dzieło Sejmu Czteroletniego stało się wielkim zwycięstwem tych, którzy chcieli państwa silnego i nowoczesnego. Było triumfem polskiej myśli politycznej i polskiego konstytucjonalizmu – mówił burmistrz. Tuż po nim, głos zabrał starosta Mariusz Roga.

– My sukcesorzy od wieku wywalczonej niepodległości pamiętać musimy, że naszym obowiązkiem jest i troska o wartości zdobyte i uczciwa praca na rzecz lepszej przyszłości. (…) Każdego dnia powinniśmy wyciągać wnioski, jakie z historii dla nas płyną, dla nas, mieszkańców tworzących nasze wspólnoty samorządowe, nasze małe ojczyzny. Jest to poczucie wspólnego interesu publicznego, podejmowanie decyzji publicznych przez pryzmat wspólnoty, a nie jej części; współpraca i jedność w obliczu wyzwań, to wartości, których nam dzisiaj najbardziej potrzeba – mówił w trakcie uroczystości starosta Mariusz Roga.

Po wystąpieniach, dla zebranych zaśpiewała Marysia Jóźwiak z Przedszkola nr 1 w Słupcy
Następnie licznie przybyłe delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości. Wydarzenie zakończył krótki koncert w wykonaniu Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Słupcy, która następnie odprowadziła poczty sztandarowe i wyruszyła w drogę do strażnicy.

MH

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *