World Press Photo 2022 oczami Darii Pauliny Bączkiewicz cz.1

30 czerwca, 2022

World Press Photo, to ważne wydarzenie kulturowe, które w tym roku miało swoją 65. edycję. A przede wszystkim to największy konkurs fotografii prasowej na świecie sięgający swoimi początkami 1955 roku. Podczas tegorocznej edycji mogliśmy zapoznać się z najlepszymi fotografiami światowego formatu, które zostały dostrzeżone i nagrodzone. Swoje prace przedstawiło światu aż 24 światowych fotografów. Międzynarodowe Targi Poznańskie stały się przestrzenią wystawy, zainicjowanej przez niezależną fundację z siedzibą w Amsterdamie, której najważniejszym celem jest promocja i rozwój sztuki wizualnej. Warto podkreślić, że zbiory oglądane są blisko przez około 4 mln osób na całym świecie.

W tym roku mieliśmy okazję zebrać materiały, posiłkując się relacją artystki i autorki powieści sensacyjnej Darii Pauliny Bączkiewicz, która podzieliła się z nami informacjami o wydarzeniu, w którym miała możliwość uczestniczyć, a także wrażeniami. Zachęcamy do wzięcia udziału w następnej edycji wystawy autorów światowego formatu. W tym roku mogliśmy podziwiać ich do 26 maja w MT w Poznaniu (World Trade Center Poznań). Ciekawostką godną uwagi jest fakt, że pierwszy raz w historii nie została nagrodzona fotografia przedstawiająca osoby.

Poniżej prezentujemy ujęcia niektórych spośród tegorocznych zbiorów wystawy.

Zapytaliśmy, co przyciągnęło młodą artystkę i pisarkę Darię Paulinę Bączkiewicz do wzięcia udziału w tej prestiżowej i ważnej na całym świecie wystawie oraz jakie fotografie ją poruszyły.

Fotografia jest również sztuką, a sztuka jest mi bliska i zawsze była obecna w moim życiu w różnej formie. To sposób nie tylko wyrazu dla autora, ale także misja i przesłanie, aby kierować je do innych. Dla mnie jest ona ważnym elementem dopełniającym słowa i to, co nas zewsząd otacza – informacja. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, co dzieje się wokoło nas, żyjąc we własnym, bywa, że ograniczonym świecie. Obrazy i słowa kreują naszą rzeczywistość i o tym należy pamiętać. Mój udział w tym evencie wynikał z potrzeby, gdyż po części w jakimś stopniu reprezentuję „słowo”, a także z ciekawości, co zostanie pokazane podczas tej edycji.

Które z fotografii okazały się dla Ciebie najbardziej poruszające?

Tematy społeczne oraz szeroko pojęty kontekst wydarzeń na świecie poruszył mnie najbardziej. Nie jest to nowość dla samej dziedziny fotografii. Dla mnie osobiście, biorąc pod uwagę wszystko, co się dzieje obecnie na świecie stanowiło ważny aspekt. Powinniśmy się zastanowić nad konsekwencjami działań, dostrzec, jak niszczymy się nawzajem, miejsce, w którym żyjemy i wszystko, co reprezentuje samo słowo „życie”.

Relację przygotowali:
Redaktor Władysław Filipczak wraz z Darią Pauliną Bączkiewicz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *