XII Sesja Rady Miasta i Gminy Golina

2 lipca, 2019

27 czerwca odbyła się sesja dotycząca raportu o stanie gminy za 2018r. Komisja Rewizyjna wydała pozytywną opinię i udzieliła wójtowi absolutorium. Poza udzielonym wotum zaufania dla burmistrza, radni dyskutowali i omawiali problemy, z jaki borykają się mieszkańcy gminy Golina.

Problemem miedzy innymi okazały się dopłaty do systemu gospodarki odpadami w kwocie 366 tyś zł. Jest bardzo duża suma pieniędzy, które należy wyłożyć z budżetu gminy, a więc de facto wyrzucić je na śmieci.

Edukacja mieszkańców gminy Golina odbyła się raz, za pomocą ulotki w 20013 r. kiedy weszła ustawa o gospodarce odpadami. Boli mnie fakt, nie wydajemy pieniędzy na rzeczy potrzebne tj. drogi, chodniki, ulice. Gmina nie informuje ludzi o tym, że dopłaca do śmieci oraz że są to kwoty bardzo duże. Wspólnie możemy to zmienić. Tona wysegregowanej plastikowej butelki, papieru czy szkła kosztuje 1 zł natomiast jeżeli wszystkie rzeczy wsypiemy do jednej śmieciarki powstaje odpad zmieszany który kosztuje nie 3zł lecz 1000 zł. Niedoinformowane i nieświadome społeczeństwo przynosi straty dla gminy, edukacja mogłoby przynieść wiele korzyści. W rozmowie z Panem Edwinem Górnickim Specjalistą w dziedzinie ekonomiki gospodarki odpadami komunalnymi dowiedziałem się jak w miejscowości Piła przeprowadził badania i nauczył odpowiednio postępować ludzi ze śmieciami dzięki czemu miasto nie musi dopłacać do tego systemu. Sprawdzili strumień przepływu śmieci, jakiego typu one są oraz w jaki sposób są wyrzucane. Poprzez spotkania i rozmowy z mieszkańcami Piły, wyedukował ich tak aby nie popełniali więcej błędu. Zamiast dopłacać do odpadów zmieńmy myślenie – mówi radny Janusz Mirek.

Radna Elżbieta Cieślak zwróciła się do Burmistrza z prośbą o to, aby sumy jakie przeznaczane są na miasto były podobne do tych jakie przekazywane są na wsie.
6 mln zł zainwestowano w miasto, natomiast na przynależące do gminy wsie, była to kwota 2 ml zł. Życzyłabym sobie jako radna, aby te sumy były do siebie podobne, ponieważ mamy wiele miejscowości spoza Goliny, które wchodzą w skład naszej gminy i również mają duże potrzeby. Jako sołtys Kraśnicy z przykrością muszę stwierdzić, że nie posiadamy żadnego pasa chodnikowego. Chciałbym bardzo dużo zrobić dla mojej wsi. Marzymy o ścieżkach rowerowych i chodnikach. Udało Nam się wywalczyć i założyć oświetlenie dwóch ulic. Wymagało to wielu starań. Inwestycja kosztowała 71 tyś. z funduszu sołeckie otrzymaliśmy 28 tyś. resztę przekazała Gmina – mówiła radna Cieślak.

Burmistrz na koniec powiedział o planach oraz inwestycjach jakie mają zostać zrealizowane w najbliższym czasie. Wszystko wskazuje na to, że w gminie Golina zostanie odnowiony zabytkowy park oraz budynek po dawnej restauracji Smakosz. Gmina otrzymała na ten cel dofinansowanie, jako jedyna z powiatu konińskiego. Jak się dowiedzieliśmy, część pomieszczeń po Smakoszu zostanie przeznaczona na działalność Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, oraz dom dziennej opieki seniora.
Inwestycji jest wiele. Każdy radny ma plany i marzenia. Proszę o cierpliwość. Robimy co w naszej mocy – powiedział burmistrz Goliny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *