Z wizytą w Brukseli

7 kwietnia, 2011
Z wizytą w Brukseli na zaproszenie Europosła Marka Siwca
Z wizytą w Brukseli na zaproszenie Europosła Marka Siwca

Od 21 do 23 marca, na zaproszenie Europosła Marka Siwca, do stolicy Belgii przyjechała młodzież z Wielkopolski. Była to nagroda za zwycięstwo w konkursach o tematyce unijnej. Wśród 35osobowej grupie znaleźli się także uczniowie z naszego regionu, którzy wzięli udział w zeszłorocznej edycji Konkursu „Wielkopolska w Unii Europejskiej”.

Reprezentanci Gimnazjum w Kowalewie Opactwie: Ilona Gwizdała, Damian Malicki i Rafał Małowiecki wraz z opiekunem Przemysławem Walerczykiem, Piotr Rejer finalista z Gimnazjum ze Strzałkowa wraz z opiekunem Barbarą Wojtkowiak – Idziak.

W pierwszym dniu miało miejsce spotkanie z fundatorem nagród, gdzie w jednej z najstarszych restauracji w mieście zjedliśmy kolacje. W luźnej atmosferze poseł Marek Siwiec odpowiadał na wszystkie pytania. Po przepysznej kolacji przeszliśmy się po pięknej, brukselskiej starówce. Najważniejszym punktem wycieczki były odwiedziny w Parlamencie Europejskim, gdzie młodzież spotkała się ponownie z eurodeputowanym oraz wysłuchała prelekcji poświęconej pracy poselskiej oraz działaniu Unii Europejskiej.

Program wycieczki obejmował także inne atrakcje. Nie zabrakło czasu na zwiedzanie miasta pod opieką przewodnika, odwiedziliśmy między innymi Rynek, Ratusz, Pałac Królewski, park brukselski, siedzibę parlamentu belgijskiego, Kościół Notre- Dame du Sablon oraz znany na całym świecie jeden z symboli miasta Manneken Pis – figurkę siusiającego chłopca. W ostatnim dniu odwiedziliśmy ATOMIUM. Jest to model kryształu żelaza, który składa się z 9 sfer. Na sam szczyt wjechaliśmy windą, z którego podziwialiśmy panoramę Brukseli a także mini Europę – kompozycję miniaturowych obiektów z najpiękniejszych miast w Europie.

Choć dni spędzone w europejskiej stolicy minęły wszystkim gościom zbyt szybko to wspomnienia i wrażenia z wyjazdu na pewno jeszcze przez długi czas pozostaną w ich pamięci. A o wizycie w Brukseli i w Parlamencie Europejskim będą skutecznie przypominać przywiezione z Belgii pamiątki oraz gadżety od posła do Parlamentu Europejskiego Marka Siwca.

Uczniowie przyjechali niezwykle zadowoleni , wszystko im się podobało: spotkania, atrakcje, piękny hotel, gościnność gospodarzy i przemiła atmosfera. Nad przebiegiem wycieczki czuwali pracownicy biura eurodeputowanego – dyrektor Jacek Krawczykowski oraz asystentki Sylwia Przybyła i Joanna Chojnacka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *