Zakończenie roku akademickiego w Strzałkowskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku

10 czerwca, 2022

Nadeszły upragnione wakacje. W czwartek (09.06) Strzałkowski Uniwersytet Trzeciego Wieku zakończył kolejny rok akademicki.

Inicjatywa spotyka się z coraz większym zainteresowaniem ze strony seniorów. – Zaczynaliśmy od 71 słuchaczy. Z roku na rok było ich coraz więcej. W tej chwili jest ich 247. Frekwencja na zajęciach jest zawsze duża. Widać duży entuzjazm wśród seniorów, bo pokonują własne bariery, opór – powiedziała nam Małgorzata Grzelak, prezes SUTW. Z racji coraz większego zainteresowania zajęciami w ramach uniwersytetu, samorząd gminy Strzałkowo przekazuje coraz więcej pieniędzy na jego funkcjonowanie. W ostatnim czasie gmina przekazała ponad 100 tys. zł.

Zakończenie roku akademickiego było jak zawsze okazją do podsumowań. Wręczono podziękowania osobom prowadzącym zajęcia w ramach różnych sekcji. Słuchacze z najlepszą frekwencją otrzymali pamiątkowe dyplomy, a także bilety na koncert w Koninie. Wręczono także dyplomy ukończenia roku akademickiego.

– Był to dla nas bardzo udany rok. Mieliśmy wysoką frekwencję i słuchacze byli bardzo zaangażowani. Był to dla nas testowy rok, bo gdy zaczynaliśmy były jeszcze obostrzenia pandemiczne. Potem musieliśmy zawiesić zajęcia. Doświadczenia tego roku pokazały, że Strzałkowski Uniwersytet Trzeciego Wieku ma sens. Jego istnienie przekłada się nie tylko na zadowolenie samych uczestników zajęć, ale również ich rodzin. Bardzo się cieszą, że ich rodzice lub dziadkowie są aktywni i mile spędzają czas – poinformowała Małgorzata Grzelak.

Strzałkowski Uniwersytet Trzeciego Wieku pomaga także Ukraińcom. – Od końca marca odbywają się cotygodniowe zajęcia nauki języka polskiego dla obywateli Ukrainy, którzy mieszkają na terenie gminy Strzałkowo. Zajęcia cieszą się dużym powodzeniem. Te osoby wspaniale integrują się ze społecznością. Wśród nich są artyści z najlepszych teatrów w Kijowie i Odessie. Jedna pani jest animatorką z Żytomierza. Teraz w Strzałkowie pokazują swoje talenty uczestnicząc w spektaklach przygotowanych przez sekcję teatralną uniwersytetu. W Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu nadal prowadzimy zbiórkę artykułów spożywczych. W bibliotece zbieramy przybory szkolne. Mamy już w zbiorach kilkadziesiąt książek wydanych w języku ukraińskim – mówiła Grzelak.

Chociaż rok akademicki dobiegł końca, to w wakacje na seniorów czeka wiele aktywności. GOKiS przygotowuje warsztaty rękodzieła i malarstwa, a także wyjazdy w różne ciekawe miejsca.

Na zakończenie odbył się koncert ukraińskiego artysty Postmana. Muzyk od momentu wybuchu wojny wyruszył w wyjątkową trasę koncertową. Sporą część honorarium ze swoich występów przekazuje na rzecz ofiar wojny w Ukrainie. – Podczas tej trasy koncertowej zobaczyłem bardzo dużo dobra. Spotkałem wielu ludzi, którzy chcą być lepszą wersją samego siebie. To dla mnie jest bardzo inspirujące. Daje to mi nadzieję na lepsze jutro – powiedział rozmowie z nami Kostiantyn Pochtar. Artysta ma bardzo intensywny okres. Koncertuje po całej Europie, gdzie chce przekazać, że Ukraina walczy nie tylko za swoją wolność, ale także za wolność całego kontynentu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *