Zatrzęsło Wielkopolską! Czy Słupcy grozi trzęsienie ziemi?

24 stycznia, 2012

Tego to już się chyba nikt nie spodziewał! Na początku stycznia a dokładnie w Święto Trzech Króli (6.01) wystąpił wstrząs sejsmiczny. Jego epicentrum znajdowało się w okolicach Żerkowa, a więc niespełna 40 kilometrów od Słupcy, kilkanaście kilometrów od granic powiatu słupeckiego. Wstrząsy o sile 4 stopni w 12 stopniowej skali Mercallego ( 3,9 stopni w otwartej skali Richtera) wystąpiły na głębokości 8 km. Drgały budynki, wewnątrz meble, pozostawione na wierzchu przedmioty. Ludzie wpadli w panikę i wybiegali z domostw.

Jak podaje Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk na naszym terenie jest to wyjątkowe zjawisko. Wstrząs ten stanowi pierwszy udokumentowany przypadek trzęsienia ziemi z terenu Wielkopolski, jaki znany jest z ponad 1000 letniej historii tego obszaru. Od kiedy istnieją źródła pisane wzmianki o wstrząsach na pograniczu Wielkopolski i Pomorza w miejscowości Tuczno datowane są na 1606 r. Rozłam lub uskok „Przyczyna z 6 stycznia jest nieznana. Jego lokalizacja w okolicy granicy Platformy Zachodnioeuropejskiej ze Strefą Tornquist`a – Teisseyre`a (T-T) pozwala domyślać się związku z rozłamem bądź uskokiem towarzyszącym tej granicy” – czytamy na stronie internetowej instytutu.

Strefa geologiczna T-T rozciąga się od Półwyspu Jutlandzkiego do Wybrzeża Morza Czarnego, w Polsce od Kołobrzegu po Przemyśl. Zbudowana jest z serii równoległych, głębokich uskoków i rozłamów. W latach1000 – 2000 w naszym kraju odnotowano łącznie 76 trzęsień ziemi. Jedynie w 6 przypadkach osiągnęły one około 6 stopni w otwartej skali Richtera. Naukowcy z Instytutu Geofizycznego PAN w okolicach styczniowego trzęsienia ziemi rozstawili 5 stacji sejsmicznych, które pozostaną tam do końca roku. U nas (odpukać) cisza „Jak na razie nikt z terenu Słupcy nie zgłaszał ani nie skarżył się na wstrząsy” – zaznaczył burmistrz miasta Michał Pyrzyk.

Skala Richtera
< 2,0 najmniejsze wstrząsy nieodczuwalne przez człowieka ani sejsmograf
2,0-3,4 wstrząsy nieodczuwalne dla człowieka, rejestrowane przez sejsmograf
3,5-4,2 bardzo małe wstrząsy, odczuwalne tylko przez niektórych ludzi
4,3-4,8 wstrząsy odczuwalne przez większość osób, nieszkodliwe
4,9-5,4 wstrząsy odczuwalne przez wszystkich, powodujące bardzo niewielkie zniszczenia
5,5-6,1 średnie wstrząsy, powodują mniejsze uszkodzenia budynków
6,2-6,9 duże wstrząsy, znaczne zniszczenia
7,0-7,3 poważne zniszczenia
7,4-8,0 ogromne zniszczenia
8,0-8,9 ogromne zniszczenia, katastrofalne skutki dla wielu krajów
> 9,0 trzęsienia, które mogą zburzyć wszystkie miasta na terenie większym niż kilkanaście tysięcy kilometrów kwadratowych

„Na wieść o trzęsieniu starosta Mariusz Roga, jako szef Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego wzmógł czujność poprzez ścisły kontakt z Powiatowym Stanowiskiem Kierowania Powiatowej Komendy PSP w Słupcy. Do tej pory do starosty nie wpłynęło żadne zgłoszenie o wstrząsach wtórnych na naszym terenie. Jeszcze 10 stycznia analizowano sytuację, wtedy bowiem Instytut Geofizyki PAN przesłał do Starostwa Słupeckiego, podobnie jak do innych samorządów ankietę makrosejsmiczną, na podstawie której badana była aktywność sejsmiczna obszaru Wielkopolski” – poinformowała Ewa Matyba, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Słupcy.

Za naszym pośrednictwem Instytut Geofizyki PAN prosi wszystkie osoby, które odczuły tego dnia wstrząsy na terenie Słupcy o wypełnienie ankiety dostępnej na stronie internetowej instytutu pod linkiem: http://www.igf.edu.pl/~|w|sz/ankieta/ Uzyskane tą drogą informacje posłużą do oceny zagrożenia sejsmicznego dla obszaru Wielkopolski, poprawionej względem dotychczasowego stanu wiedzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *