Złapany przez łowców głów

5 września, 2017

22-letni Bartosz B. od dawna był poszukiwany przez słupecką policję. Okazuje się, że nie tylko.

Słupczanin swój przestępczy proceder prowadził niemal w całym kraju, w zwiazku z tym ukrywał się od marca ubiegłego roku. Sądy i prokuratury wydały aż 76 postanowień o poszukiwaniu. Było to także 5 listów gończych i 5 zarządzeń o osadzeniu w areszcie śledczym. Kilka dni temu policjanci z Zespołu Poszukiwań Celowych KWP w Poznaniu zatrzymali w Poznaniu 22 latka.

Czym zajmował się 22-letni słupczanin? Oszukiwał swoich klientów w Internecie. Przede wszyskim na portalach Allegro i OLX. Oferował sprzedaż telefonów i sprzętu komputerowego. Po otrzymaniu wpłaty oczywiście podejrzany żadnego sprzętu nie wysyłał. Policjanci zajmujący się sprawą, na łamach Gazety Wyborczej tłumaczyli, że część pokrzywdzonych nie chciała płacić z góry za zamówiony towar, wtedy 22-latek prosił o wpłacenie choćby niewielkiej zaliczki: 50-100 zł. Ludzie wpłacali, ale towaru również nie otrzymywali. W tej chwili nikt nie jest w stanie oszacować, ile pieniędzy w ten sposób wyłudził. Słupczanin sam przyznał po zatrzymaniu, że dziennie zarabiał na oszustwach… po 2 tys. zł.

Słupeccy policjanci od dawna otrzymywali sygnały o przestępczej działalności Bartosza B. Poszukiwali go od marca ubiegłego roku. Bez skutku. Dlatego poszukiwania przejęła policyjna specgrupa z Poznania, która szuka ukrywających się przestępców. Tzw. „łowcy głów” namierzyli Bartosza B. w apartamencie, który wynajmował na poznańskiej Malcie. Zobaczyli go na balkonie. Zapukali do drzwi, ale nie chciał otworzyć. – Myślał pewnie, że sobie pójdziemy. Gdy zobaczył, że nie odpuścimy, zmienił zdanie – mówił na łamach Gazety Wyborczej jeden z policjantów.

Kim są „łowcy głów”? Specgrupę do poszukiwania najgroźniejszych przestępców tworzą policjanci z doświadczeniem w pracy kryminalnej. Pomysł tworzenia takich zespołów w każdej komendzie wojewódzkiej przeniósł z Niemiec kilkanaście lat temu gen. Adam Rapacki . Idea była prosta: zespół przejmuje ściganie najpoważniejszych i najgroźniejszych przestępców. To tzw. poszukiwania celowe, bo policjanci wybierają cele i szukają ich do skutku.

Wśród największych sukcesów poznańskiej specgrupy jest złapanie m.in. poszukiwanego za morderstwo lektorki języka włoskiego Kajetana P. czy słynnego oszusta „Hossa”, który okradał seniorów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *