„Złota” Kasia Kosiak

27 lipca, 2017

Katarzyna Kosiak, 14 latka z Orchowa, choć karate trenuje dopiero od dwóch lat kolekcja jej medali i pucharów, zdobytych w tej konkurencji sportu jest imponująca. Jej największym osiągnięciem jest złoty medal zdobyty podczas Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików w Karate WKF, które odbyły się w maju 2016r. w Pleszewie, w kategorii 12-13 lat. Jednak, jest to jeden z wielu złotych medali, które Kasia przywiozła z zawodów, w których do tej pory uczestniczyła.

Katarzyna, jest uczennicą II klasy gimnazjum w Orchowie, od dwóch lat trenuje Karate Shotokan w Orchowskiej Sekcji Karate prowadzonej przez Inowrocławski Klub Sportowy Karate. Jej trenerem jest Lucjan Skowroński, utytułowany karateka. Wśród osiągnięć Kasi są medale zdobywane w klubowych zawodach ligowych, podczas których przeważnie plasuje się w pierwszej trójce w swojej kategorii wiekowej, w ciągu dwóch lat (2015-2017). Orchowianka zdobyła w takich zawodach, aż cztery złote, trzy srebrne i pięć brązowych medali.

Gimnazjalistka posiada w swojej kolekcji wiele zdobytych przez siebie medali, pucharów i dyplomów m.in.: srebrny i brązowy medal z Ogólnopolskiego Turnieju Karate Solno Cup w 2016r. , dwukrotnie ( w 2015 i 2016r.) zdobyła tytuł Najlepszego Zawodnika Ligii Karate w swojej kategorii, z Turnieju Karate Hayashi Cup w 2016r. Orchowianka również wróciła z dwoma srebrnymi medalami. Uczestnicy Orchowskiej Sekcji Karate biorą również udział w turniejach poza granicami kraju, i tak podczas turniejów które odbyły się w miejscowości Stadskanaal w Holandii.

W tym roku Katarzyna Kosiak zdobyła II miejsce, w ubiegłym roku na tym samym turnieju było to miejsce III. Wśród medali Kasia pokazuje nam jeden z mniejszych, ale najważniejszy w jej dotychczasowej karierze złoty medal, który zdobyła na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w Karate WKF, które odbyły się w Pleszewie 28.05.2016r. W imprezie tej wzięło udział blisko 100 zawodników reprezentujących 19 klubów z województwa Wielkopolskiego, Kujawsko-Pomorskiego i Lubuskiego.

I miejsce Katarzyna Kosiak zdobyła podczas tych mistrzostw w kategorii Kumite Indywidualne Młodziczek +50kg.Mistrzostwa te traktowane są jako Mistrzostwa Polski. Katarzyna przywozi również z zawodów srebrne i brązowe medale m.in. w kwietniu 2016r. podczas Grand Prix IMAF Inowrocław zdobyła srebro zarówno indywidualnie, jak i zespołowo. Podczas Dni Sportu, które odbyły się w czerwcu br. w Kruszwicy zdobyła srebrny medal w kategorii 13-14 lat, miesiąc wcześniej brąz podczas V Pucharu Krajny i Pałuk w Karate WKF.

– Ktoś zorganizował w Orchowie karate, na początku zaczęło chodzić bardzo dużo osób, ok. 40, potem coraz mniej, ale ja trenuje od tamtej pory. Treningi odbywają się w poniedziałki i środy dla dzieci i młodzieży, w czwartki dla dorosłych są to zajęcia bardziej rozciągające, wysiłkowe. Ja chodzę na wszystkie. Karate jest bardzo ciekawe i mam jeszcze wiele do nauczenia. Same zawody to bardzo dużo emocji, trener jest zawsze przy macie, który nas motywuje. Największą motywację mamy od trenera i czuć że zależy mu na tym, aby nam dobrze poszło na zawodach. Tłumaczy nam, że nie tylko medale się liczą, głównie to jeśli on powie że była dobra walka to wtedy mamy być dumni, jak się usłyszy takie słowa to wtedy jest super – mówi nam Katarzyna Kosiak.

Karate nie jest jedyną dyscypliną sportu uprawianą przez 14-latkę, ma również osiągnięcia w grach zespołowych. W szkole trenuje piłkę ręczną i zespół, w którym gra zdobył w tym roku Mistrzostwo Powiatu Słupeckiego w kategorii gimnazjów, rok wcześniej w kategorii Szkół Podstawowych. Jak wspomina Kasia, wszystko zaczęło się od zajęć SKS, gdy była w IV – V klasie Szkoły Podstawowej, które prowadził Krzysztof Nowak nauczyciel WF w orchowskiej szkole, później zawodniczki trenował Maciej Misztal, a obecnie opiekuje się nimi Elżbieta Misztal.

Jak widać nie bez powodu bohaterka naszego artykułu dwukrotnie zdobyła tytuł Najwszechstronniejszego Sportowca Szkół Podstawowych Gminy Orchowo (w roku szk.2014/2015 i 2015/2016). Oprócz medali w karate i piłce ręcznej, znaleźć można u niej także medale za osiągnięcia w Mistrzostwach Szkół Podstawowych Gminy Orchowo w Lotkach (rok szk. 2014/2015 brąz, 2015/2016 – złoto),jak również puchar z Mistrzostw Szkół Podstawowych Gminy Orchowo w Piłce Nożnej. Dziękujemy za rozmowę i życzymy Kasi kolejnych sukcesów w każdej dziedzinie sportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *