Zmarła Janina Skrabucha zd. Kordylewska
Urodziła się 10.06.1933 r. w Lasku (powiat poznański). W czasie II wojny światowej przeprowadziła się wraz z rodzicami i rodzeństwem z Konina do Słupcy. Do Konina wróciła ponownie wraz z mężem i dziećmi, by tam zamieszkać i pracować zawodowo. Mąż również był nauczycielem, wicedyrektorem Zespołu Szkół Górniczo- Energetycznych w Koninie. Razem wychowali dwoje dzieci- córkę oraz syna. Cieszyła się, że córka tak jak rodzice jest nauczycielem, pedagogiem specjalnym, natomiast syn lekarzem.
Śp. Janina całe swoje życie zawodowe poświęciła pracy z dziećmi w szkole. Szkołę Podstawową ukończyła w Słupcy, następnie Liceum Pedagogiczne w Krotoszynie. W Poznaniu z kolei studium Nauczycielskie (kierunek geografia i wychowanie fizyczne). Była również nauczycielką nauczania początkowego.
Pracę zawodową rozpoczęła w Strzałkowie. Pracowała także w Cieninie Kościelnym, Komendzie Hufca ZHP w Słupcy, Szkole Podstawowej nr 2 w Słupcy, w Gosławicach potem w Szkole Podstawowej nr 3 w Koninie. Najdłużej w Szkole Podstawowej nr 6 w Koninie , skąd przeszła na emeryturę. Kontaktu ze szkołą nie straciła również i wtedy, gdyż przez kilka lat pracowała w Zespole Szkół Górniczo- Energetycznych w Koninie.
Praca z młodymi ludźmi to była Jej pasja. Zawsze chętna do pomocy dzieciom. Umiała wysłuchać i znaleźć radę na każdy dziecięcy kłopot. Dzieci bardzo lubiły „swoją Panią”. Prowadziła z wielkim zamiłowaniem koło fotograficzne oraz była opiekunem drużyny harcerskiej. Za osiągnięcia w pracy zawodowej była wielokrotnie nagradzana.
Otrzymała: Złoty Krzyż Zasługi (1975 r.), Nagrodę Kuratora Oświaty (1976 r.), Odznakę Honorowa za Zasługi dla Miasta Konina(1977 r.), Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Konińskiego (1979 r.), Odznakę Przyjaciel Dziecka (1979 r.), Odznakę za Zasługi w Rozwoju Konińskiej Chorągwi ZHP (1979 r.), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1983 r.).
Zmarła 28 lutego Koninie. Życzeniem Janiny, naszej Janki było wrócić do Słupcy, którą często odwiedzała, bo tutaj miała najbliższą rodzinę- rodziców, braci, siostrę. Kiedy przyjeżdżała do Słupcy zawsze wspominała, swoich przyjaciół ze szkolnych lat i życie w rodzinnym mieście.
Została pochowana na cmentarzu parafialnym w Słupcy, obok męża, blisko rodziców i braci. Żegnała Ją rodzina, znajomi, koleżanki i koledzy, sąsiedzi, wychowankowie. Na zawsze pozostanie w pamięci jako Kochana Mama, siostra, ciocia, serdeczna koleżanka i sąsiadka. Niech spoczywa w pokoju!
(EK, wf)
•••
Rodzinie, przyjaciołom, koleżankom i kolegom, znajomym, sąsiadom oraz wszystkim, którzy uczestniczyli w ostatniej drodze śp. Janiny Skrabucha składamy serdeczne podziękowania za udział, okazaną życzliwość i intencje mszalne.
Rodzina