ZUS od nowa. Nikt nie wie ile to będzie kosztowało

6 marca, 2012

O zakończonych sukcesem negocjacjach w sprawie kupna nieruchomości pod nową siedzibę ZUS-u oraz o planach budowy nowej siedziby mówili w Słupcy Grażyna Bajerska dyrektor II oddziału ZUS w Poznaniu, Michał Jonczyński – wiceprezes ZUS oraz wicemarszałek sejmu Eugeniusz Grzeszczak. W zasadzie nie dowiedzieliśmy się niczego nowego. Wiemy, że ZUS rozpoczął procedury przetargowe mające wyłonić projektanta i wykonawcę inwestycji.

ZUS WYCHODZI Z WARSZAWSKIEJ
Problemy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Słupcy rozpoczęły się podczas zimy sprzed dwóch lat. Dyrektor Bajerska konflikt z współwłaścicielem kamienicy, gdzie mieści się ZUS komentuje: „Byliśmy szantażowani, że nie napalą nam w piecach, a pracownicy będą marznąć”. Z jej słów można wywnioskować, że to brak ogrzewania zaważył na tym, że ZUS w Słupcy z Inspektoratu stał się jedynie Biurem Terenowym. To właśnie wtedy zatrudnienie w placówce zmalało z ponad 50 osób do 11 – które pracują tam obecnie. Teraz po wyprowadzce z ulicy Warszawskiej (co ma nastąpić na początku przyszłego roku) w słupeckim ZUS-ie nadal będzie pracowało 11 osób.

„Po raz kolejny Słupca została zepchnięta na margines. Ja patrzę na to pod kątem porażki, a nie sukcesu” – twierdzi nasz czytelnik, który odwiedził redakcję. Jego zdaniem to, że w Słupcy nadal będzie istaniało Biuro Terenowe to klęska i na potwierdzenie wylicza: „W Słupcy straciliśmy przez tę reorganizację 40 miejsc pracy. Jak na nasze miasto, to wcale nie jest mało. Za chwilę podobnie będzie z sądem i znowu kilkanaście osób albo straci pracę, albo będzie musiało do tej pracy dojeżdżać. Pan marszałek Grzeszczak powinien spojrzeć na to tak jak my, a nie przez pryzmat podarowania Słupcy ochłapów” – stwierdził czytelnik, którego dane są znane redakcji.

WJAZD Z PUNKTU ZERO
Sam nowy budynek ZUS będzie się mieścił przy ulicy Ratajczaka, o czym informowaliśmy już na naszych łamach. Dyrektor Grażyna Bajerska podczas konferencji w Słupcy powiedziała, że kupno nieruchomości w Słupcy wieńczy jej kilkunastoletnie starania o zmianę siedziby ZUS w Słupcy. Przypomnijmy, że Inspektorat ZUS w Słupcy utworzono 10 kwietnia 1985 roku Początkowo siedziba mieściła się w Strzałkowie, od 1986 roku w Słupcy. Pierwsze pięć lat ZUS dzierżawił pomieszczenia od Urzędu Miasta.

W 1992 roku kupiono część kamienicy przy Warszawskiej i tam ZUS ma siedzibę do dziś. W międzyczasie ZUS chciał kupić teren słupeckiej Spółdzielni Mieszkaniowej na osiedlu Niepodległości (za Biedronką i obok Szkoły Muzycznej). Z uwagi na reorganizację jakiej bylismy świadkami rok temu, chyba dobrze, że do tego nie doszło… Naszego czytelnika dziwi fakt, że kilkanaście lat temu komisja, która musiała opiniować miejsce na siedzibę nie widziała problemów z umieszczeniam placówki na Warszawskiej, a dziś są z tym problemy.

Podczas konferencji Grażyna Bajerska powiedziała: „ZUS w Słupcy pracuje w skandalicznych warunkach, które trzeba było zmienić. Nie było na przykład możliwości obsłużenia klienta niepełnosprawnego”. Na Ratajczaka sytuacja ma ulec diametralnej zmianie. „Wjazd do nowej siedziby będzie z punktu zero. W ogóle ten budynek, który w tej chwili stoi przy Ratajczaka zostanie zburzony, a w jego powstanie coś zupełnie nowego” – mówi prezes Jonczyński.

ANI SŁOWA O KOSZTACH
Nie wiemy natomiast ile ten budynek będzie kosztował. „Koszty tej inwestycji są sprawą drugorzędną. Najważniejsze jest to, że na budowę środki są zabezpieczone w budżecie ZUS” – mówi wicemarszałek Eugeniusz Grzeszczak. Michał Jonczyński dodaje, że trudno mówić o kosztach zanim nie rozstrzygną się procedury przetargowe. „Chcemy aby ten sam wykonawca zrobił projekt i zbudował budynek.Na pewno nie zapłacimy więcej niż potrzeba”.

Dyrektor Bajerska dodaje, że w tym roku w budżecie zaplanowane są dwie inwestycje. Budowane mają być nowe siedziby ZUS w Słupcy i Koninie i w zależności od potrzeb środki będą przerzucane. Słupcy obiecano, że do końca roku mają zakończyć się prace budowlane. „Do grudnia chcielibyśmy otrzymać stan surowy zamknięty. Zimą zrobić prace wykończeniowe, a na początku przyszłego roku uroczyście otworzyć siedzibę” – mówi Grażyna Bajerska. Z tych samych powodów nie wiemy też dokładnie jak będzie wyglądała nowa siedziba ZUS i w jaki sposób zostanie wkomponowana w teren przy nowej Biedronce, czyli Galerii Słupeckiej. „Naszym klientom przekażemy nowoczesny budynek, który będzie blisko przystanku autobusowego, targowiska i nowej siedziby urzędu pracy” – mówią zgodnie przedstawiciele ZUS.

  1. Niech okroją wydatki na budujący się niepotrzebny pałac ZUS w Warszawie to wtedy starczy na Słupcę.

  2. akurat ZUS to powinien zostać zlikwidowany w całości i to w trybie natycmiastowym ! To instytucja pasożytnicza, antyspołeczna, która udaje, że składki przeznacza na nasze emerytury.
    Całe te rzesze ZUSowskich urzędników wygonić do sensownej roboty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *