Żylaki
Żylaki to choroba układu krwionośnego związana z przewlekłą niewydolnością żylną. Są to widoczne i trwałe rozszerzenia żył powstające na skutek nieprawidłowej budowy ścian żył oraz dysfunkcji pracy zastawek żylnych. W wyniku uszkodzenia zastawek lub ich braku w ścianach żył krew płynie w niewłaściwym kierunku tworząc tzw. refluks lub gromadzi się pod zwiększonym ciśnieniem powodując tym samym rozszerzenie, wydłużenie a czasami nawet poskręcanie żył.
W Polsce i na świecie żylaki kończyn dolnych to jedno z najczęstszych schorzeń, dlatego liczne badania kliniczne wyodrębniły czynniki ryzyka rozwoju tej choroby : płeć( kobiety chorują częściej), ciąża, praca stojąca lub siedząca, zaparcia, otyłość, nadwaga, zła dieta czy predyspozycje genetyczne.
Do objawów niewydolności żylnej należą : uczucie ciężkości i zmęczenia kończyn dolnych, ból, obrzęki, drętwienie, kurcze nocne, swędzenie i wysypka, zmiany kolorytu skóry w obrębie kończyn dolnych.
Podstawowym badaniem w rozpoznaniu chorób układu żylnego kończyn dolnych jest badanie USG Doppler. Badanie dopplerowskie jest nieinwazyjne i bezbolesne. Wykonuję się je w pozycji stojącej, lekarz przesuwając głowicę od stóp aż po pachwiny obserwuje na monitorze strukturę i anatomię żył oraz przepływ krwi. Dzięki temu możliwe jest zdiagnozowanie wszystkich schorzeń tętnic i żył.
Do metod leczenia żylaków należą: leczenie farmakologiczne, skleroterapia, kompresjoterapia, leczenie operacyjne. Nieleczone żylaki mogą stać się zagrożeniem dla zdrowia i powodować zapalenie zakrzepowe żył powierzchniowych i głębokich oraz zatorowość płucną. Dlatego podjęcie kroków w celu leczenia żylaków może znacznie poprawić komfort życia pacjenta.