Nowe oblicze starówki!

13 stycznia, 2011
Jeśli uda się pozyskać środki zewnętrzne tak za kilka lat wyglądać będzie Plac Wolności w Słupcy
Jeśli uda się pozyskać środki zewnętrzne tak za kilka lat wyglądać będzie Plac Wolności w Słupcy

Według szacunków około 20 milionów złotych pochłonie modernizacja słupeckiej starówki.
Gmina Miejska Słupca zamierza aplikować w tym roku o środki unijne do wysokości 75 % kosztów całego zadania. Reszta miała by pochodzić z miejskiego budżetu. Po przebudowie ciągu ulicy Kopernika, budowie krytej pływalni w Słupcy byłoby to kolejne kapitałochłonne zadanie do realizacji.

Oile uda się pozyskać fundusze zewnętrzne, prace miałyby się rozpocząć już w 2012 roku. Realizację inwestycji zakłada się etapowo w okresie nie dłuższym niż 4 lata. Podział na części wynika nie tylko z kwestii finansowej, choć pewnie jest to wiodący udział ale także i z bieżącego funkcjonowania aglomeracji miejskiej.

Zarówno Słupczan jak i gości czeka wiele zmian i jak to przy remontach bywa, chwilowych niedogodności. Prezentowany na łamach naszej Gazety projekt zagospodarowania terenu przebudowy ulic starówki miejskiej w Słupcy przygotowała firma z Zielonej Góry.

STREFA „A”

Po lewej: Oświetlone schody łączące ulicę Kościelna z Okopową. Po prawej: Dziś wyglądają okropnie
Po lewej: Oświetlone schody łączące ulicę Kościelna z Okopową. Po prawej: Dziś wyglądają okropnie

Przemiany obejmą ulice w tzw. strefie konserwatorskiej „A” a więc: Okopową, Elektrownianą, Matejki, Bóźniczą, odcinek Sienkiewicza, Kościelną, Sukienniczą, Pl. Parysa, Mickiewicza, Marcina ze Słupcy, Poprzeczną, Krótką, Pl. Wolności, Plac Bohaterów Warszawy. Oprócz przebudowy infrastruktury drogowej projekt przewiduje wymianę oświetlenia ulicznego na bardziej stylowe i rzecz jasna energooszczędne, „reorganizację” zieleni.

W KOLORZE KAMIENI
Nawierzchnie ulic i chodników w obrębie starówki zbudowane zostaną z różnego gatunku kamienia z wykorzystaniem współgrającej ze sobą ich naturalnej barwy i różnorakich odcieni. Znajdą się tam m.in. mający czarny kolor bazalt, cała gama szarości „zamknięta” w granitach… Przebudowana zostanie także kanalizacja deszczowa z umożliwieniem odbioru wód opadowych z rynien i wód spustowych z okolicznych domów. Po tym „ zabiegu” pieszym nie będzie wlewać się do butów woda z opadów atmosferycznych tak jak to ma miejsce dziś. Ulice przejazdowe – Okopowa, Matejki, Elektrowniana, Sienkiewicza wykonane zostaną z nawierzchni bitumicznej. Obniży to poziom hałasu poruszających się pojazdów w stosunku do drogi zbudowanej z kamienia.

ZMIANA ORGANIZACJI RUCHU

Po lewej: Rondo na skrzyżowaniu ulic Warszawskiej i Kościuszki z małą zmianą – zieleń w środku zastąpi kamień. Po prawej: Plac Parysa
Po lewej: Rondo na skrzyżowaniu ulic Warszawskiej i Kościuszki z małą zmianą – zieleń w środku zastąpi kamień. Po prawej: Plac Parysa

Na skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Warszawskiej powstanie rondo. Rejon rynku obejmie zmiana organizacji ruchu.

Ulica Kościelna, w stronę Placu Parysa stanie się jezdnią jednokierunkową. Odwrócony zostanie ruch na ulicach Mickiewicza i Placu Wolności.

Dojazd do rynku będzie możliwy ulicą Mickiewicza. Wyjazd Sukienniczą.

ELEWACJE W RĘKACH WŁAŚCICIELI?
Na dzień dzisiejszy nie wiadomo jak będzie wyglądać kwestia odnowy zabytkowych elewacji i pokryć dachowych.

Czy leżeć to będzie w gestii tylko i wyłącznie samych ich właścicieli czy w ramach unijnych funduszy znajdą się środki na ten cel?

  1. jak tak Słupca będzie wyglądać za kadencji burmistrza, to zagłosuje na niego za rok!!

  2. Jedno pytanie! Nie ma na co wydać takich pieniędzy?! Jak ludzie nie mają gdzie mieszkać!!! Do kitu to wszystko!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *