Samochód elektryczny – gdzie można go naładować?
Samochody elektryczne można coraz częściej spotkać na polskich drogach. Kolejne osoby przekonują się o tym, że ich ładowanie jest tańsze niż w przypadku pojazdów z silnikiem spalinowym. Stając się posiadaczem auta z silnikiem elektrycznym, warto mieć świadomość tego, gdzie będzie można skorzystać ze stacji ładowania.
Gdzie naładować samochód elektryczny?
W związku z tym, że pojazdy z napędem elektrycznym są tak popularne, powstaje coraz więcej punktów, które dają możliwość naładowania akumulatora. Dostępne są one w przestrzeni publicznej i każdy kierowca ma szansę skorzystania z takich miejsc. Ich znalezienie nie będzie stanowić problemu, ponieważ dostępna jest mapaladowania.pl. Jest to mapa obejmująca polskie i zagraniczne punkty. Wystarczy wpisać miasto lub ulicę (jeżeli jest taka możliwość), a uda się wyświetlić wszystkie dostępne punkty w okolicy. Potem należy kliknąć pinezkę, aby zostały wyświetlone wszystkie najważniejsze informacje na temat danej stacji ładowania. Znaleźć tam można dokładny adres, a także koszta, które są związane z ładowaniem samochodu. Mając taką listę miejsc, będzie można zapewnić sobie większy komfort jazdy. Zawsze bowiem będzie można znaleźć miejsce, aby móc stanąć samochodem elektrycznym i go naładować.
Czy można naładować auto elektryczne w domu?
Samochód, który ma silnik elektryczny, można naładować w domu. Mając odpowiednią ilość miejsca w swoim garażu, można stworzyć tam samodzielną stację do ładowania. Jeżeli zostanie wybrana odpowiednia moc ładowania (najlepiej do 22 kW), samochód bazujący na silniku elektrycznym, będzie można naładować w kilka godzin. Jest to ważne, ponieważ do dyspozycji są także domowe gniazdka. Ich moc jest niska (zaledwie do 3 kW), więc ładowanie będzie trwać dłużej, nawet do 20 godzin. Lepsza jest domowa stacja ładowania, którą można wyposażyć w dodatkowy element. Jego obecność będzie w stanie ustrzec przed wystąpieniem przeciążenia przyłącza energetycznego.
Ile kosztuje ładowanie samochodów elektrycznych?
Samochody elektryczne są w stanie zapewnić wysoki komfort podróżowania. Nie zostaje w nich zamontowany silnik spalinowy, ale akumulator, który działa na podobnej zasadzie. Z tą jednak różnicą, że do napędzania samochodu używana jest energia elektryczna, która zgromadzona jest w akumulatorze.
Koszt ładowania takich pojazdów, które mogą być wyposażone w silniki indukcyjne asynchroniczne lub synchroniczne z magnesami trwałym, uzależniony jest od kilku czynników. Mowa tutaj o:
- modelu samochodu;
- rodzaju akumulatora;
- mocy zastosowanej ładowarki;
- średniego zużycia energii na 100 km;
- miejsca, gdzie samochód zostanie podłączony do ładowania.
Szacuje się, że w przypadku stacji publicznych, koszt ładowania będzie mieścił się w granicach 1,5-2 zł za 1 kWh (stacje AC) lub 1,95-3,35 zł/kWh (stacje DC).
Czy samochód elektryczny nadaje się do dalekich podróży?
Nowoczesne technologie są w stanie sprawić, że autami elektrycznymi bez konieczności ładowania można przejechać nawet do 500 km. Wszystko uzależnione jest od wybranego modelu auta, ale żywotność baterii w elektrycznym SUV-ie pozwoli na to, aby pokonać nawet do 1,5 tys.km, ładując samochód przez ok. 25-35 minut co trzy godziny. Jak więc widać, będzie można korzystać z takich pojazdów nawet w okresie wakacyjnym.
Niejeden producent oferuje auto z mocnym akumulatorem. Do tego zadbane wnętrze samochodu i dodatkowe udogodnienia (np. kamera cofania) sprawiają, że nie brakuje osób chętnych na zakup ekologicznych pojazdów, które pomagają zadbać o środowisko naturalne.