3 kroki nim wyjedziesz samochodem za granice

6 sierpnia, 2018

Planujesz zagraniczny wyjazd własnym pojazdem? Przypominamy o trzech niezbędnych krokach, które pozwolą Ci czuć się bezpiecznie i komfortowo. Jeśli czeka Cię daleka trasa, to należy podejść do niej mądrze i odpowiedzialnie!

1. Sprawdź stan techniczny pojazdu

Daleka podróż to nie przelewki. Jeśli auto odmówi posłuszeństwa, nie pomoże ubezpieczenie OC. Trzeba wiedzieć, czy samochód jest gotowy na zrobienie setek, a nawet tysięcy kilometrów w ramach zaplanowanej trasy. Masz ważny przegląd? To jeszcze nie znak, że można sobie odkreślić ten punkt przygotowań. Przejedź się autem, wsłuchaj się w jego pracę. Czy żaden dźwięk lub poszczególne zachowania nie zdradzają czegoś niepokojącego? Nie zaszkodzi wizyta u znajomego mechanika lub w stacji diagnostycznej. Każdy układ musi działać bez zarzutu, żeby długa, zagraniczna trasa nie była zagrożeniem dla zdrowia i życia pasażerów.

Upewnij się, że ogumienie jest dobrze dostosowane do panujących warunków atmosferycznych, a także wymogów dalekiej podróży. Może to czas na zamówienie nowego kompletu? Uzupełnij płyny eksploatacyjne, zadbaj o prawidłowe działanie klimatyzacji, szczególnie w sezonie wakacyjnym. Przemyśl sposób na zapakowanie całego bagażu. Zawczasu możesz kupić specjalne uchwyty do bagażnika lub dodatkowe pojemniki na zewnątrz. Nie ma problemu także w transporcie nart, desek snowboardowych czy rowerów. Wystarczą odpowiednie dodatki.

2. Zaplanuj trasę

O ile jeszcze nie przekręcasz kluczyków w stacyjce, masz odpowiednią ilość czasu na zaplanowanie trasy. Skoro ma być zagraniczna, weź pod uwagę wszystkie miejscowe przepisy, które bez problemu sprawdzisz przez Internet. Czy poszczególne odcinki autostrad są płatne? Czy przebywanie w centrach miast również wiąże się z opłatami i koniecznością spełnienia formalnych wymogów? Lepiej być gotowym niż pytać się o wszystko na miejscu, tracąc cenne minuty urlopu.

Dzisiejsze nawigacje GPS są bardzo rozbudowane, a poszczególne aplikacje informują o robotach drogowych, korkach, a nawet kontrolach policyjnych. Nie zawsze najkrótsza trasa jest najszybsza – liczy się stan dróg czy natężanie ruchu. Weź pod uwagę konieczność wypoczynku, zrobienia drobnych zakupów, uzupełnienia paliwa czy zjedzenia posiłku. Spontaniczność jest w cenie, ale niekoniecznie wtedy, gdy mówimy o dalekiej, zagranicznej podróży własnym samochodem. Oczywiście, warto zajrzeć do dobrego przewodnika, ale pamiętaj, że mnóstwo informacji znajdziesz w Sieci, za darmo, z praktycznym spojrzeniem doświadczonych turystów.

3. Wykup ubezpieczenia

Zanim ruszysz się samochodem zagranicę, przypomnij sobie, że samo obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej niewiele daje. Oczywiście, można otrzymać samochód zastępczy z OC sprawcy w sytuacji kolizji, ale daleki wyjazd sporo komplikuje. Najlepiej zainwestować w dodatkowe polisy, które gwarantują kompleksową ochronę ubezpieczeniową. Mowa o autocasco, NNW i assistance, przy czym assistance można wykupić na krótszy czas niż rok, nawet na 2 tyg. Ale po Ci właściwie te ubezpieczenia?

Autocasco zapewnia odszkodowanie w przypadku dowolnej szkody, jak np. kradzieży, zderzenia z sarną czy zniszczenia przez warunki pogodowe lub nieznanych sprawców. Po wykupieniu polisy od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków nie musimy obawiać się kosztów hospitalizacji, a nawet zabezpieczenia potrzeb naszych bliskich w przypadku najgorszych scenariuszy, zakładających trwałe kalectwo czy śmierć. Dodajmy do tego zalety pakietu assistance, który może obejmować między innymi naprawę samochodu w najbliższym warsztacie wraz z odholowaniem (również zagranicą), zakwaterowanie czy pomoc prawną przez telefon. Krótko mówiąc, po prostu opłaca się wydać nieco więcej, żeby jechać przed siebie ze świadomością, że jest się dodatkowo chronionym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *