Nie zgadzajcie się na montaż podzielników ciepła!

MIESZKAŃCY BLOKU NA ORZESZKOWEJ APELUJĄ! – Nie ma naszej zgody na montaż podzielników ciepła – mówią mieszkańcy bloku przy ul. Orzeszkowej 3 za wyjątkiem dwóch rodzin. Opowiedzieli nam swoje perypetie po to, by przestrzec innych mieszkańców miasta.

W 2015 roku 14 rodzin skupionych we wspólnocie mieszkaniowej miało się rzekomo zgodzić na założenie podzielników ciepła. – To raczej była próba wymuszenia na nas zgody na ich montaż.Z ich relacji wynika, że nigdy nie byli zainteresowani montażem podzielników. Na potwierdzenie tych słów pokazują pismo z października 2016, podpisane przez zdecydowaną większość rodzin, z którego jasno wynika, że lokatorzy z Orzeszkowej nie chcą podzielników. – Na to pismo nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi.

Od tego czasu był spokój. Dopiero w piątek 10 lutego urzędnik z miasta przyniósł do dozorczyni pismo informujące, że montaż podzielników odbędzie się w Walentynki (14 lutego). – Byliśmy przestraszeni i natychmiast poszliśmy do radcy prawnego. Sporządziliśmy pismo i w poniedziałek rano udaliśmy się z nim do burmistrza – opowiadają mieszkańcy Słupcy. Rozmowa z Michałem Pyrzykiem musiała przynieść skutek, bowiem tego samego dnia na klatce schodowej zawisła kartka z informacją, że montaż został czasowo wstrzymany.

Mieszkańcy mówią, że kierownik Miejskiego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej Marcin Kałecki powołuje się na dyrektywę Unii Europejskiej z 2004 roku mówiącej, o obowiązku montażu podzielników ciepła. Dlatego sami odszukali sobie dyrektywę unijną, na którą powołują się urzędnicy słupeckiego magistratu. – 1 października weszła w życie znowelizowana ustawa o efektywności energetycznej. Porządkuje ona zasady rozliczania ogrzewania w spółdzielniach mieszkaniowych. Najważniejsze zmiany nakładają na prezesów obowiązek: opomiarowania każdego budynku, dokładniejszego naliczania opłat przypadających na lokale, umożliwienia niekorzystania z podzielników kosztów bez karania zapłatą wielokrotności kosztów rzeczywistych, zapewnienia prawidłowych warunków eksploatacji budynku i lokali w zakresie temperatury i wentylacji, określonych w przepisach prawa budowlanego. Ponadto zarządy spółdzielni będą miały obowiązek zmniejszania energochłonności bloku w przypadku, gdy ilość ciepła dostarczonego do budynku wielolokalowego w ciągu kolejnych 12 miesięcy przekracza 0,40 GJ – mówią lokatorzy z Orzeszkowej.

Ich zdaniem ktoś chce ich uszczęśliwić na siłę. – My nie chcemy tych urządzeń, bo wiemy czym to grozi. Ludzie mają zimno w domach, chcąc oszczędzić zakręcają grzejniki, a i tak ich rachunki za ciepło są olbrzymie. Poza tym te urządzenia są niesprawiedliwe. Lokatorzy z czwartego piętra ,parteru jak i mieszkań szczytowych zawsze będą mieli niedopłaty, a ludziom mieszkającym w środkowych mieszkaniach łatwiej je dogrzać – twierdzą lokatorki z Orzeszkowej. Zdaniem słupczanek podzielniki ciepła były już montowane w innych blokach na terenie naszego miasta i… nigdzie się nie sprawdziły. Jako przykład można podać bloki na Kopernika, Ratajczaka, czy tzw. „giszterówkę” na Kilińskiego oraz Traugutta.

– Nie możemy się zgodzić na montaż podzielników, bo będziemy płacić olbrzymie rachunki. Przyszliśmy do gazety, żeby przestrzec innych mieszkańców. Gdy solidarnie będziemy na nie, to wtedy dadzą nam spokój i podzielników nie zamontują – mówią lokatorzy.

Burmistrz Michał Pyrzyk mówi, że większość lokatorów nie zgadza się na podzielniki, ale są też tacy, którzy opowiadają się za tym rozwiązaniem. – Trzeba zwołać kolejne zebranie wspólnoty i wtedy mieszkańcy jeszcze raz będą mieli szansę się wypowiedzieć – mówi burmistrz Pyrzyk.

 • at 19:46
  Permalink

  Informacje podane w artykule nie odpowiadają prawdzie. . Nie „miało się rzekomo zgodzić” tylko właściciele lokali podjęli jednogłośnie w grudniu 2015 r. odpowiednią uchwałę, a to poważna różnica. Trudno więc mówić o wymuszeniu zgody. Dziennikarz powinien sprawdzić stan faktyczny w dokumentach Wspólnoty Mieszkaniowej.

  Reply
 • at 13:52
  Permalink

  Podzielniki nie sa straszne z urzadzeniem aliento, mam to zainstalowane od jakiegos czasu i rachunki sa nizsze www aliento pl

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

....