Będzie światłowód do Strzałkowa

15 stycznia, 2010
Prezes Zarządu spółki INEA SA Janusz Kosiński.
Prezes Zarządu spółki INEA SA Janusz Kosiński.

Spotkanie z TV Słupca i INEA
Siedziba MDK w Słupcy, 15 grudnia, na kilka godzin zamieniła się w studio telewizyjne. Dziennikarze i realizatorzy lokalnej stacji TV Słupca nagrywali świąteczno-noworoczny program, do udziału w którym zaproszenie przyjęli samorządowcy z terenu powiatu słupeckiego oraz szefostwo spółki INEA SA.

Zaproszeni goście: wójt gm. Ostrowite Henryk Tylman, wójt gm. Lądek Jerzy Kasznia, wójt gm. Powidz Ryszard Grześkowiak, burmistrz miasta Słupca Michał Pyrzyk, starosta słupecki Mariusz Roga, przed okiem kamery, dokonali podsumowania mijającego roku, mówili o planach gmin, miasta i powiatu na bliższą i dalszą przyszłość. My o rozmowę poprosiliśmy szefa spółki INEA oraz TV Słupca.

Spółka INEA S.A. jest największym operatorem regionalnym w Wielkopolsce, świadczącym nowoczesne usługi multimedialne i telekomunikacyjne – telewizję cyfrową i wysokiej rozdzielczości HD, szerokopasmowy Internet, telefon stacjonarny oraz wiele innych nowoczesnych usług dla Klientów indywidualnych i biznesowych. Stworzenie tak rozległej oferty możliwe jest między innymi dzięki współpracy doświadczonych operatorów i rozległej sieci światłowodowej.

– Rok 2009 jeżeli chodzi o Słupcę i powiat słupecki, i jedyną rzecz, która różni te tereny od innych w województwie wielkopolskim jest to, że rozpoczęliśmy budowę traktu światłowodowego od Konina aż pod Wólkę w gm. Strzałkowo. Jeżeli chodzi o usługi, tereny okolic Słupcy w niczym nie odbiegają do usług świadczonych w innych częściach Wielkopolski. Rok kończymy prawie 150 programami telewizyjnymi.

Oczywiście liczba ta jest dostępna tylko dla odbiorców, którzy zdecydowali się na pakiet cyfrowy. Rok zamykamy większą liczbą abonentów telefonicznych i internetowych, coraz większymi przepływnościami internetowymi i niestety nie kończymy wprowadzeniem na rynek do sprzedaży detalicznej telefonii komórkowej. (widzieliśmy telefon komórkowy z wyświetlonym napisem INEA, działający w sieci). Już w styczniu rozpoczniemy sprzedaż detaliczną usług telefonii komórkowej, która będzie działała nie tylko w Słupcy, ale w całej Polsce i poza granicami. – powiedział prezes Zarządu spółki INEA SA Janusz Kosiński.

Plany spółki INEA na przyszły rok, związane z naszym terenem, najbardziej ucieszą mieszkańców gminy Strzałkowo. Właśnie do Strzałkowa i dalej do Wólki będzie układany przewód ze światłowodem. Mieszkańcy będą mieli ułatwiony dostęp do wszystkich usług spółki INEA. – W Strzałkowie ok. 300 abonentów zostanie podłączonych do sieci, wszystko w technologii HFC oraz po raz pierwszy w najnowszej technologii GPON (Gigabit Passive Opitacal Network – pasywna sieć optyczna przyp. red.).

Oznacza to, że abonent będzie się do gniazdka podłączał światłowodem, praktycznie są to nieograniczone możliwości technologiczne. Usługi pozostaną te same, poza jedną. Internetu będzie można kupować tyle ile będzie się chciało, pod warunkiem, że się oczywiście za niego zapłaci. Jest to najnowsza technologia. Nie wyobrażam sobie, abyśmy musieli modernizować te sieci kiedykolwiek, chyba ze względu na to, że ktoś przerwie kabel, czy nastąpi inne uszkodzenie mechaniczne.

Nikt jeszcze lepszego medium, niż światłowód, nie wynalazł i nie wynajdzie.- dodał prezes Kosiński. W kwietniu przyszłego roku spółka INEA rozpocznie sprzedaż usług bezprzewodowych w technologii WiMAX, to będą usługi dla abonentów, którzy są poza tą siecią, dostępne w promieniach kilkunastu kilometrów od stacji bazowej. W centrum każdej gminy powstanie stacja bazowa obsługująca abonentów bezprzewodowych. Jako pierwsze będzie realizowany Konin i okolice. Słupca do realizacji planowana jest na drugą połowę roku. Dla dotychczasowych abonentów, na wakacje, planowany jest start usługi „video na żądanie”, czyli możliwość zamawiania i oglądania wybranych filmów, z ciągle rozbudowywanej filmoteki.

– Wszystkim abonentom życzę sukcesów i radości w nadchodzącym Nowym Roku – powiedział Prezes Zarządu spółki INEA SA Janusz Kosiński. Telewizja informacyjna TV Słupca znana jest już odbiorcom lokalnej kablówki, a także internautom. Zgrany zespół redakcyjny na bieżąco relacjonuje wydarzenia z terenu powiatu słupeckiego. W każdy czwartek zasiadamy przed telewizorami, aby zobaczyć, co ciekawego wydarzyło się w minionym tygodniu. O podsumowanie mijającego roku, o plany na przyszłość naszej telewizji, zapytaliśmy szefa TV Słupca Sławomira Papierę.

– TV Słupca tak nazywa się program, który emitujemy już blisko rok. Zaczęliśmy 15 stycznia, po malutku zbliżamy się do 1. rocznicy. Cieszymy się, że zdecydowaliśmy się na ten rynek; spotkaliśmy się i poznaliśmy z przyjaznymi ludźmi, cenimy sobie współpracę z wszystkimi palcówkami i instytucjami, organizacjami ect. Przychodzimy, aby pokazywać co się dzieje ciekawego, tak jak gazety i radio. Mamy kamerę, pokazujemy ludzi, ich pracę, to co udało się im zrealizować. Gmina Strzałkowo, jako pierwsza, podjęła się realizacji projektu z firmą INEA, budowy sieci światłowodowej, to także wspięła się w nasz projekt Gminnych Kronik Filmowych, który od przyszłego roku będziemy systematycznie realizować. – powiedział szef regionalnej telewizji Sławomir Papiera.

Gminna Kronika Filmowa będzie realizowana dla Strzałkowa raz na kwartał, co zapewne zachęci inne gminy do przystąpienia do tego projektu. W czasie nagrań zarejestrowany zostanie niepowtarzalny i cenny lokalnie materiał archiwalny. Program nagrany w MDK będzie emitowany w przerwie świąteczno-noworocznej. W tym czasie pracownicy telewizyjni będą odpoczywać i kumulować energię do realizacji kolejnych zadań.

Wraz z nowym rokiem nie jest planowane zwiększenie liczby premier telewizji informacyjnej, ale jak zapewnił Sławomir Papiera – Jeśli wzbogaci się nam oferta i ilość innych kronik filmowych, zapewne tak się stanie. Do wypowiedzi prezesa Janusza Kosińskiego i Sławomira Papiery dołączył Janusz Zrobczyński – manager ds. inwestycji spółki INEA SA – Telewizja lokalna nadawana jest jeszcze w tej chwili w technologii analogowej, jest to już obraz doskonały dzięki pracownikom telewizji, ale od nowego roku zostanie ona zamieniona na technologię cyfrową. Dziękujemy prezesom za wyczerpujące informacje, dziękujemy TV Słupca za całoroczną współpracę, życząc TV Słupca i INEA nowy odbiorców i niegasnącego pasma sukcesów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *