Bezpłatne badania profilaktyczne

2 sierpnia, 2018


W trosce o zdrowie mieszkanek Wielkopolski zachęcamy wszystkie Panie w wieku 50-69 lat do udziału w bezpłatnych profilaktycznych badaniach mammograficznych. Mammografia to bezpieczne zdjęcie rentgenowskie, wykonane dzięki niskiej dawce promieniowania. Badanie może wykryć nawet bardzo niewielkie, niewyczuwalne dotykiem zmiany. Kobiety od 50 roku życia powinny wykonywać to badanie profilaktycznie, regularnie raz na dwa lata.

Ważnym elementem w profilaktyce raka piersi jest również samobadanie piersi. Badanie należy wykonywać od 12 roku życia przynajmniej raz w miesiącu, 3-4 dni po rozpoczęciu cyklu miesięcznego. Kobiety po menopauzie powinny wykonywać badanie tego samego dnia w każdym miesiącu.

Aby samodzielnie wykonać samobadanie potrzebne są jedynie lustro oraz trzy palce własnej dłoni. Technika samobadania pozwala kobiecie nauczyć się tego, co jest normalne w jej piersiach, a także nauczyć się zauważać i wyczuwać zmiany.

W pierwszym etapie samobadania piersi należy stanąć przed lustrem z opuszczonymi swobodnie ramionami i zwrócić uwagę na symetrię piersi oraz brodawek. Następnie należy unieść ręce do góry i ponownie sprawdzić symetrię piersi oraz gładkość skóry – czy są widoczne rozszerzone naczynia krwionośne lub inne zmiany w wyglądzie piersi. W kolejnym kroku uciskając płasko ułożonymi palcami miejsce przy miejscu należy sprawdzić, czy w piersiach nie występują zgrubienia, które wcześniej nie były wyczuwalne. Kolistymi ruchami należy lekko uciskać pierś lub podzielić ją w myślach na ćwiartki i dokładnie sprawdzić każdą z nich. Warto również ucisnąć brodawkę, aby sprawdzić czy nie wydobywa się z niej wydzielina. W taki sam sposób należy kontrolować obie piersi.
Warto pamiętać, że nie każda zmiana występująca w piersi ma związek z nowotworem złośliwym, ale każda wymaga specjalistycznego badania diagnostycznego.
Panie w młodszym wieku, oprócz samobadania piersi co miesiąc, powinny wykonywać regularnie USG piersi, a wieku 35-40 lat po raz pierwszy powinny udać się na mammografię, na podstawie skierowania od swojego lekarza ginekologa.

W celu ułatwienia mieszkankom Wielkopolski dostępu do badań bezpłatne badania profilaktyczne prowadzone są w mammobusach – mobilnych pracowniach na terenie całego województwa. O przyjeździe do danej miejscowości będą informowały specjalne plakaty.

Dodatkowo wszystkie Panie w wieku 25-59 lat zachęcamy także do regularnego wykonywania bezpłatnych profilaktycznych badań cytologicznych.
Najbliższe bezpłatne badania w powiecie słupeckim:
Mammobus: Strzałkowo – 02.08.2018, Powidz – 29.08.2018

Bezpłatną edukację zdrowotną z zakresu profilaktyki onkologicznej dla kobiet w wieku 25-69 lat w powiecie słupeckim prowadzą lekarze rodzinni w Przychodni Rodzinnej „Salus” w Zagórowie.

Panie w wieku 25 – 69 lat zapraszamy także na bezpłatny warsztat edukacyjny na temat profilaktyki onkologicznej dla kobiet. Warsztat odbędzie się w dniu 18.09.2018 w Powidzu.

Szczegółowe informacje o profilaktyce, terminach i miejscach warsztatów edukacyjnych i wydarzeń lokalnych oraz miejscach postoju mammobusu lub cytobusu – www.openbadania.pl

Wszystkie Panie, które chciałyby skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych w mammobusie lub cytobusie, ale nie mają z kim zostawić dziecka lub osoby dorosłej, którymi się opiekują proszone są o przekazanie takiej informacji podczas rejestracji na badanie. Istnieje możliwość zapewnienia bezpłatnej opieki nad osobą zależną na czas badania, którą będzie sprawować pielęgniarka lub położna.

Rejestracja telefoniczna na badania w mammobusie i cytobusie: 61 855 75 28, 61 851 30 77 oraz 609 000 082.

Profilaktyczną mammografię i cytologię można wykonać od poniedziałku do soboty w Ośrodku Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów w Poznaniu, ul. Kazimierza Wielkiego 24/26 (rejestracja telefoniczna: 61 851 86 31), a samą cytologię w Centrum Diagnostyki Ginekologia Położnictwo USG w Poznaniu, Plac Spiski 1 (rejestracja telefoniczna: 61 847 87 27).

Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do wykonywania badań!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *