Czy warto inwestować w opony letnie i czy można ich używać przez cały rok?

4 maja, 2023

Odpowiednio dobrane opony zwiększają bezpieczeństwo jazdy, ale też wpływają na większy komfort. Wiele osób zastanawia się, czy warto zaoszczędzić i np. kupić opony całoroczne, czy lepiej zdecydować się na opony letnie i zimowe. Dziś przedstawimy Wam zalety opon letnich i zastanowimy się, czy warto w nie inwestować.

Dobre opony letnie, czyli jakie?

Jeszcze kilkanaście lat temu nikt nie słyszał o tym, by wymieniać opony na letnie czy zimowe i kierowcy jeździli na oponach całorocznych przez kilka sezonów. Teraz już wiadomo, że nie jest to zawsze dobry wybór, gdyż opony powinny być dobierane pod kątem warunków drogowych i pory roku. Opony letnie stworzone są do pracy przy dodatniej temperaturze. Powinny być stosowane, gdy temperatura wzrasta powyżej 7 stopni Celsjusza. Jednocześnie rzeźba bieżnika jest dosyć opływowa i zawiera też mniejszą ilość rowków niż w przypadku opon zimowych, a to zwiększa powierzchnię kontaktu ogumienia z drogą. Letnie opony mają też małe opory toczenia, co pozwala na zmniejszenie hałasu i bardziej komfortową jazdę. Jazda jest też bardziej ekonomiczna, co pozwala na mniejsze zużycie paliwa. 

Letnie opony – dla kogo to dobry wybór?

Wybór opon letnich jest naprawdę duży. Tutaj możecie zdecydować się na różne klasy. Jeżeli jeździcie naprawdę często i do tego pokonujecie długie trasy, to oczywiście lepiej zapłacić więcej i postawić na opony samochodowe letnie klasy premium. Nowe opony letnie mogą być tanie, jeżeli wybierzecie te w wersji budżetowej. Rzecz jasna nie będą miały powalających parametrów, jednak dla kierowców pokonujących krótkie trasy w mieście sprawdzą się bardzo dobrze. 

Opony letnie – jak wygląda mieszanka gumowa?

Opony letnie wykonane są z mieszanki gumowej, która jest stosunkowo twarda, a dzięki temu nie zmienia swoich właściwości podczas jazdy po rozgrzanym asfalcie. Jednocześnie przyczepność na mokrej drodze również jest dzięki temu większa. Pamiętajcie jednak, że opony letnie należy tylko i wyłącznie wykorzystywać do jazdy przy dodatniej temperaturze, gdyż w niskich temperaturach mieszanka gumowa staje się krucha, a to wpływa na mniejsze bezpieczeństwo jazdy, gdyż opony nie gwarantują dobrej przyczepności. Nie oznacza to jednak, że można jeździć latem na oponach zimowych, gdyż będą szybciej się zużywać, a przy tym koszty spalania paliwa będą większe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *