IDA gwiazdą koncertu

8 stycznia, 2018

1 lutego odbędzie się Finałowa Gala Plebiscytu SŁUPCZANIN ROKU 2017. Finałowa Gala Plebiscytu Czytelników Gazety Słupeckiej SŁUPCZANIN ROKU 2017 odbędzie się 1 lutego o godzinie 18.00 w sali Miejskiego Domu Kultury. Miło nam poinformować, że galę uświetni recital Anny Komin, czyli IDY. Koncert pochodzącej ze Słupcy artystki będzie pierwszym, który promować bedzie jej płytę „Prosta historia”. W związku z tym, że koncert finałowy odbędzie się 1 lutego, przedłużamy możliwość zgłaszania kandydatur w plebiscycie do 25 stycznia.

Nasz tegoroczny plebiscyt ogłosiliśmy w grudniu. Do tej pory czytelnicy zgłosili czterech kandydatów. Słupecki poeta i społecznik Maciej Fiszer zaproponował kandydaturę Andrzeja Kiełbowicza. Andrzej Kiełbowicz z kolei zgłosił związanych ze słupecka muzyką Cezarego Witlewskiego i Krzysztofa HERKA Heriana. Wreszcie samorząd gminy Słupca nominował krwiodawcę Władysława Kujawę. Na kolejne zgłoszenia czekamy do 25 stycznia. Kandydatury (koniecznie wraz z uzasadnieniem) można zgłaszać listownie lub osobiście do siedziby redakcji przy ulicy Traugutta 6. Czekamy także na zgłoszenia pocztą elektroniczną na adres gazetaslupecka@gmail.com lub na naszym facebookowym fanpejdżu.

Plebiscyt ogłaszamy już od ponad 25 lat. Można powiedzieć, że towarzyszy on naszym czytelnikom niemal od samego początku istnienia Gazety Słupeckiej, czyli najstarszego tygodnika lokalnego w Polsce. W tym roku weszliśmy w okres 30-lecia i dlatego ciweszymy się, że udało się nam zaprosić na występ podczas Gali Finałowej IDĘ, wokalistkę robiącą karierę na polskim rynku muzycznym.

IDA – wokalistka ze Słupcy
IDA, czyli Anna Komin urodziła się i wychowała w Słupcy. Najpierw chodziła do Trójki, a potem do LO. W słupeckiej szkole muzycznej uczyła się gry na fortepianie, pod okiem prof. Andrzeja Wójcińskiego. To w Słupcy zakładała, wraz z kolegami, pierwsze zespoły – być może bywalcy dawnego Gino jeszcze pamiętają kapelę Hathor. – Mam do Słupcy ogromny sentyment i zawsze gdy ją odwiedzam, nie mogę się nadziwić, jak bardzo zmieniła się od czasu mojej wyprowadzki 15 lat temu. Odnoszę jednak wrażenie, że choć tak wypiękniała, brakuje w niej dziś takich miejsc, jakie mieliśmy kiedyś, jak chociażby Gino i Karczma. Dużo się tam działo koncertowo, muzycznie, do dziś pamiętam występy Tomka Lipińskiego czy jazzowe koncerty muzyków z Poznania. Na parkiecie zawsze tańczyło się do muzyki dziś uznawanej za wybitnie niszową. Dużo z tamtych czasów wyniosłam, także muzycznie, więc trochę szkoda, że dziś dzieciaki nie mają w Słupcy takich miejsc, gdzie mogłyby poznać brzmienia spoza mainstreamu – mówi IDA.

Gwiazda naszej tegorocznej Gali, choć studiowała kierunek niezwiązany z muzyką, a w międzyczasie podróżowała i szukała swojego miejsca, znajdowała też czas na pisanie piosenek do szuflady. 9 lat temu dostała na urodziny prezent w postaci nagrania demo w studiu w Rogoźnie. Niedługo później usłyszał je Maciej Muraszko, producent i kompozytor, który uznał, że fajnie byłoby coś razem stworzyć. Nadmiar obowiązków sprawił jednak, że perspektywa nagrania płyty ciągle przesuwała się w czasie. IDA ten czas wykorzystała na naukę produkcji muzycznej, aranżacji, realizacji nagrań, dzięki czemu usamodzielniła się jako muzyk.

Podczas słupeckiego recitalu usłyszymy piosenki z jej debiutanckiego albumu „Prosta historia”. – To taki mój muzyczny pamiętnik. Najstarszy utwór, jaki trafił na ten album napisany był ponad 10 lat temu. Oprócz moich własnych tekstów i muzyki na płycie znalazły się także teksty Stanisławy Celińskiej, aktorki i pieśniarki, oraz Doroty Czupkiewicz. Można więc powiedzieć, że tekstowo jest to zdecydowanie kobiecy album. Na polu muzycznym i producenckim wspomógł mnie wspomniany Maciek Muraszko – mówi IDA. Singiel promujący, „Będę inna”, wybrał Marek Niedźwiecki z radiowej Trójki. Płyta pojawiła się w sklepach na przełomie października i listopada.

zanim płyta ukazała się na rynku Anna Komin promowała ją w wielu stacjach radiowych i telewizyjnych dzięki czemu stała się rozpoznawalna. Jej występ podczas Gali Finałowej plebiscytu Gazety Słupeckiej SŁUPCZANIN ROKU 2017 będzie pierwszym przystankiem na trasie koncertowej promującej album. – Dam sobie rękę uciąć, że przed słupecką widownią będę denerwować się o wiele bardziej, niż przed jakąkolwiek inną – mówi IDA.

Wstęp na koncert będzie darmowy dzięki tegorocznym partnerom plebiscytu, czyli Urzędowi Miasta w Słupcy i Urzędowi Gminy Słupca. Wójt Grażyna Kazuś i burmistrz Michał Pyrzyk podeszli do projektu z wielką życzliwością, za co już teraz bardzo im dziękujemy.

W kolejnym wydaniu Gazety Słupeckiej napiszemy w jaki sposób będzie można zdobyć bezpłatne zaproszenia na koncert.
Redakcja

Dotychczas zgłoszeni kandydaci:

Andrzej Kiełbowicz, Słupczanin znany przede wszystkim z udziału w telewizyjnym turnieju „Jaka to melodia”, gdzie promuje miasto przedstawiając historyczne ciekawostki z życia m.in. Apolinarego Szeluty, czy Edwarda Fiszera. To także społecznik, inicjator wielu akcji. Aktywnie uczestniczy w życiu społecznym i kulturalnym miasta.

Władysław Kujawa, krwiodawca, który krew zaczął oddawać od 1985 roku. Wiceprezes HDK PCK Strażak w Kamieniu. Bierze czynny udział w organizowanych akcjach poboru krwi współorganizując akcje Ognisty Ratownik Gorąca Krew. Angażuje się w akcje otwarte na terenie powiatu słupeckiego, gdzie oddaje systematycznie krew. Do dziś oddał jej 21 500 ml.

Cezary Witlewski, dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych im. Apolinarego Szeluty w Słupcy. Pod jego kierunkiem wraz z gronem pedagogicznym placówka muzyczna, w której kształcą się uczniowie gry na różnych instrumentach muzycznych, odnosi sukcesy. Jej wychowankowie są laureatami ogólnopolskich konkursów muzycznych. Oprócz tego w szkole odbywają się cykliczne koncerty przeznaczone dla mieszkańców Słupcy i okolic.

Krzysztof HEREK Herian, instruktor w Miejskim Domu Kultury w Słupcy, muzyk, pomysłodawca i twórca Słupeckiego Koncertu Kolęd i Słupeckiej Gali Piosenki Biesiadnej. Koncerty są zawsze entuzjastycznie przyjmowane przez publiczność. Dzięki temu nasza słupecka biesiada wyrusza w trasę koncertową. Na początek, do dwóch ościenne województwa, a w przyszłości być może na cały kraj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *