Jak wybrać dobry projekt domu o wyjątkowej funkcjonalności w ekonomicznej formie?
Chcesz mieszkać dobrze, tanio i rozsądnie rozplanować swój budżet na budowę, ale także utrzymanie domu? Zacznij od dobrego projektu, który uwzględni Twoje ekonomiczne oraz funkcjonalne przesłanki. W domu dobrze zaprojektowanym i z przemyślaną koncepcją architektoniczną możesz sporo zaoszczędzić, a przede wszystkim utrzymać swój domowy budżet w ryzach. Jaki projekt sprawdzi się tutaj najlepiej?
Nowoczesne budownictwo zakłada tworzenie budynków nie tylko ładnych wizualnie i estetycznych, ale przede wszystkim wznoszenie konstrukcji o charakterze funkcjonalnym i w przyszłości generujących nieduże koszty utrzymania. Takie budynki mogą mieć właściwości nie tylko konstrukcji przemysłowych, czy biznesowych, ale przede wszystkim tworzy się tak domy wolnostojące, czy w zabudowie bliźniaczej. Jak w praktyce prezentuje się budynek o ekonomicznym zacięciu? Sprawdź, jeśli właśnie teraz poszukujesz recepty na idealny rysunek domu.
Budynek funkcjonalny? Co to właściwie oznacza w praktyce dla inwestora?
Ano przede wszystkim tyle, że projektant, już na etapie planowania inwestycji, zakłada wszystkie funkcjonalne możliwości budynku i stara się tak rozplanować ułożenie wszystkich pomieszczeń, by były możliwie najbardziej ergonomiczną wersją odpowiedniego wnętrza.
Idealny rozkład pomieszczeń w takim projekcie przedstawia się następująco: kuchnia otwarta z dość dużym salonem, w którym można wydzielić miejsce na jadalnię i strefę wypoczynkową. Dodatkiem do tej głównej części domu, będzie także łazienka i ewentualnie toaleta dla gości, jak również sypialnia i pokoje dziecięce, w liczbie zależnej od tego, jak duże mamy plany na powiększenie rodziny.
Taki rozkład domu, najlepiej na planie prostokąta jest zdecydowanie najkorzystniejszy, a wielu inwestorów uważa, że jest ten najbardziej ekonomiczny. Pozwala nie tylko zredukować koszty całkowite budowy, ale w przyszłości umożliwi utrzymanie stosunkowo niskich kosztów utrzymania domu. Mniej zapłacimy za ogrzewanie, które w dzisiejszych realiach niestety jest coraz droższe.
Jaka bryła budynku jest odpowiedzią na ekonomiczne zapędy inwestorów?
Aby budowa domu nie generowała zbyt dużych, ale przede wszystkim niepotrzebnych kosztów, warto zastanowić się nad tym, by zaplanować wybór bryły budynku o stosunkowo najbardziej uniwersalnej formie. Najlepiej wybrać dom w formie kwadratu lub prostokąta. Tutaj sprawdzi się również klasyczny dach dwuspadowy, bez niepotrzebnych załamań i zmyślnych kształtów.
Im prostsza konstrukcja, tym lepiej i to nie tylko ze względów funkcjonalnych, ale i estetycznych. Okazuje się bowiem, że współczesne budownictwo najlepiej prezentuje się wówczas, gdy dom nabiera bardzo prostego formatu. Stąd również ogromna popularność domów z płaskim dachem, w których główną rolę dekoracyjną odgrywają zgrabnie zaaranżowane otoczenie roślinności.
Zastanawiasz się, który z ekonomicznych projektów domu wybrać, by spełnił Twoje oczekiwania? Sprawdź kultowe propozycje na Domoweklimaty.pl
Buduj się z głową i pełnym portfelem, by nie ograniczać swoich marzeń, a realizować zamierzone cele budowlane!