Kłopoty z ilością radiowozów
Braki w taborze policyjnym
Nasza redakcja niedawno dowiedziała się o kłopotach słupeckiej komendy policji spowodowanych ubytkiem radiowozów. Sprawdziliśmy jak wygląda “zmotoryzowanie” naszej komendy. Policja zapewnia – braki w taborze samochodowym policji nie wpływają na obniżenie bezpieczeństwa mieszkańców powiatu.
Komenda Powiatowa Policji w Słupcy obecnie posiada na stanie 24 pojazdy służbowe. Wśród nich jest 11 radiowozów osobowych oznakowanych, 6 radiowozów osobowych nieoznakowanych, 1 samochód osobowo-terenowy oznakowany, 2 furgony oznakowane, 3 motocykle i 1 łódź patrolowa . Pod koniec marca cztery oznakowane radiowozy osobowe znajdowały się w warsztatach naprawczych. Wpłynęło to na wewnętrzną organizację pracy policjantów. Jeden radiowóz oznakowany został przeznaczony do wybrakowania ponieważ koszt koniecznej do wykonania naprawy jest zbyt wysoki
– „Naprawa jest nieuzasadniona ekonomicznie przy aktualnej wartości rynkowej auta.” – zapewnia rzecznik policji Marlena Kukawka.
Kolejny radiowóz, który słupecka policja niedawno pozyskała jest zupełnie nieprzydatny do służby po pamiętnej kolizji w Rokoszu, gdzie policjanci w maju ubiegłego roku dachowali. Samochód ten został wycofany z eksploatacji. Reszta pojazdów wykorzystywana jest do codziennej służby.
Samochody wykorzystywane są codziennie podczas wykonywania obowiązków przez policjantów, niejednokrotnie są używane 24 godziny na dobę non stop. Pojazdy te czasami ulegają pewnym awariom, podobnie jak to się dzieje z prywatnymi samochodami. Kierują nimi różni kierowcy, eksploatowane są w różnych warunkach pogodowych i terenowych, transportuje się nimi osoby, które niejednokrotnie niszczą elementy wyposażenia samochodu.
Jak wyjaśnia słupecka policja: „Istotny wpływ ma też infrastruktura drogowa, zwłaszcza uszkodzenia dróg po ustąpieniu zimy.”
Jeżeli uszkodzeniu pojazdu służbowego nastąpiło z winy policjanta, zgodnie z procedurą wszczyna się postępowanie wyjaśniające i ewentualne koszty naprawy pokrywane są ze specjalnego ubezpieczenia funkcjonariusza, na które każdy policjant wpłaca comiesięczne składki. Reasumując, daje się zauważyć pewne braki w taborze transportowym wśród radiowozów oznakowanych. Policjanci jednak pełnią służbę zgodnie z planem, posiłkując się radiowozami nieoznakowanymi. Obecnie warunki pogodowe oraz specyfika zadań realizowanych przez dzielnicowych i policjantów zespołu partrolowo- interwencyjnego pozwala na wprowadzenie patroli pieszych w Słupcy, Zagórowie i Strzałkowie.
24 -tyloma radiowozami dysponuje słupecka komenda policji
5 maja 2010 – tego dnia miało miejsce dachowanie radiowozu w Rokoszu
6 – radiowozów nieoznakowanych jest w posiadaniu KPP w Słupcy
24 godziny – na dobę muszą „pracować” niektóre z radiowozów
„Do końca marca br. Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu wprowadzi nowe naliczenia odnośnie środków transportu przydzielanych dla poszczególnych komend i być może słupecka jednostka zostanie wskazana do uzupełnienia taboru.” – ma nadzieję słupecka policja.
Obecna sytuacja, dotycząca środków transportu w KPP w Słupcy, ma wpływ na funkcjonowanie tutejszej jednostki Policji. Brak niezbędnej ilości radiowozów powoduje kłopot z przydzielaniem samochodów na poszczególne jednostki czy też konkretne patrole.
Rzecznik policji mł. asp. Marlena Kukawka jednak uspokaja: „Nie może to jednak wpłynąć w zasadniczy sposób na obniżenie poziomu bezpieczeństwa w naszym powiecie. Choć wyżej wymienione sytuacje utrudniają realizacje codziennych obowiązków, policjanci organizują pracę, tak, aby panował ład i porządek oraz nie ucierpiał na tym interes społeczny.”
Może tak panowie w mundurkach częściej zaczęliby chodzić pieszo? Dobrze jest płaszczyć tyłki w klimatyzowanym radiowozie i z prędkością 5km/h szukać „przestępcy” który źle zaparkował swoje auto. Ale – zaręczam – więcej widać z poziomu pieszego czy też rowerzysty (swoją drogą – widzieliście kiedyś w Słupcy policjanta na rowerze?).
A i zdrowie lepsze będzie jak w wieku 35 lat udacie się na emeryturę…
A propos rysunku aniołka. Kochanowski zastanawiał się, kto mu dał skrzydła, haha. Niedowiarek?
Cenzura?
I co z tego? Nadal cenzurujecie!
radiowozów jest wystarczająca ilość tylko trzeba je racjonalnie wykorzystywać,patrole piesze szczególnie w nocy na terenie miasta Słupcy mile widziane,policjant w wieku 35 lat może udać sie na emeryturę pod warunkiem że ma 15 lat służby ale otrzyma tylko 40% wynagrodzenia szanowny arni.
Policjanci na rowerach – pomysł rewelacyjny, ale wyłącznie dla obywateli Niestety policjantom pomysł ten by się nie spodobał bo nie nie da się spać na rowerze w godzinach pracy np na nocce za hala sportową I to jest właśnie przewaga radiowozu nad jednośladem deptanym :):):)