Konferencja i warsztaty „STOP MOWIE NIENAWIŚCI”

18 lutego, 2019

W ramach projektu „STOP mowie nienawiści” Komenda Powiatowa Policji w Słupcy wspólnie z Zespołem Szkół Ekonomicznych w Słupcy przygotowała konferencję oraz warsztaty dla policjantów, nauczycieli i uczniów. Prowadzili je edukatorzy i trenerzy z Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie. Spotkanie było doskonałą okazją do pogłębienia wiedzy na temat sposobów przeciwdziałania „mowie nienawiści”, ale także okazją do rozmów, wymiany doświadczeń i poglądów.

15 lutego do słupeckiego Ekonomika zaproszono na specjalne warsztaty ponad 70 policjantów z całej Wielkopolski oraz pedagogów i uczniów ze szkół średnich naszego powiatu. Głównym założeniem przedsięwzięcia było zwiększenie świadomości młodzieży i osób dorosłych w zakresie przeciwdziałania propagowaniu faszyzmu i innych ustrojów totalitarnych oraz przestępstwom nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość.
Spotkanie rozpoczęto od konferencji, na której obecni byli starosta Jacek Bartkowiak, Komendant Powiatowy Policji w Słupcy insp. Maciej Kusz, a także dyrektorzy szkół i placówek oświatowo-kulturalnych, uczniowie i rodzice.
Prowadzący konferencję dyrektor ZSE Słupca Karolina Rakowicz i asp. sztab. Dariusz Nowicki, a także zaproszeni goście podkreślali w swoich wystąpieniach, jak wielkim i realnym problemem jest obecnie „mowa nienawiści”, jak ważna jest nauka akceptacji i uznania różnorodności oraz umiejętność panowania nad negatywnymi emocjami.
Uczestnicy warsztatów podzieleni na grupy robocze poznawali mechanizmy dyskryminacyjne oraz sposoby przeciwdziałania nietolerancji. Dla funkcjonariuszy i nauczycieli przygotowano szkolenie pn. „Im więcej wiesz, tym mniej się boisz – edukacja wielokulturowa jako narzędzie zapobiegania nietolerancji. Rola szkoły, wsparcie policji, współpraca ”. Natomiast spotkania z uczniami odbywały się pod hasłem „Jak pięknie się różnić” na podstawie filmu: „Niebieskoocy”. Na koniec wydarzenia wszyscy otrzymali materiały informacyjno-edukacyjne.
KPP Słupca

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *