Pożegnaliśmy Józefa Kusiołka

29 lipca, 2021

Na cmentarzu parafialnym w Cieninie Kościelnym spoczął zasłużony członek Ochotniczej Straży Pożarnej w Kamieniu, dh Józef Kusiołek. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w środę (28.07) w kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej.

Śp. Józef Kusiołek urodził się 25 sierpnia 1955 r. Był synem jednego z założycieli kamieńskiej straży – Eugeniusza i Ewy Kusiołek z domu Pałasz. Ukończył szkołę podstawową w Nowej Wsi. Następnie przeszedł kursy przygotowawcze. W dniu skończenia 22 lat został wcielony do Zasadniczej Służby Wojskowej do Centrum Szkolenia Oficerów Marynarki Wojennej w Ustce. Po odbyciu służby wojskowej zawarł związek małżeński z Jolantą z domu Robak (19.04.1980 r.). Miał z nią dwójkę synów – Jarosława i Wiesława. Wraz z żoną prowadził gospodarstwo rolne.

W szeregi OSP Kamień wstąpił w 1965 r. Był wieloletnim członkiem zarządu, zastępcą naczelnika i opiekunem Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Za swoje zasługi został odznaczony Brązowym, Srebrnym i Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa. Wyróżniono go także odznaką ,,Strażak Wzorowy” i medalem za 50-lecie służby. Był jednym z fundatorów sztandaru OSP Kamień.

Strażak z krwi i kości. Był przykładem dla kolegów, którzy mogli czerpać wiedzę i doświadczenie, które chętnie przekazywał. Wymagający od innych. Józiu był naszym wzorem dyscypliny mundurowej. Każda uroczystość – kościelna i państwowa – była omawiana i ćwiczona. Józiu przez dziesięciolecia był dowódcą uroczystości, zawsze blisko ołtarza i Boga. Dziś druhowie, zgodnie z Twoją szkołą, oddają ostatnią posługę, nad trumną z Twoim ciałem. Dzięki Twojej pracy dalej działamy i prowadzimy naszą jednostkę.

Śp. Józiu zawsze posiadał swoje głęboko przemyślane zdanie, które potrafił bronić, będąc jednocześnie otwarty na argumenty innych i zdolny do kompromisu. Jego życiowy optymizm i pogoda ducha była dobrym przykładem zachować w trudnych sytuacjach. Twój uśmiech i poczucie humoru niejednokrotnie pozwalały znaleźć wyjście z konfliktów i problemów. Zawsze pierwszy podawałeś rękę na zgodę, przywracając właściwe proporcje i podejście w różnych sprawach – wspominał Wojciech Młodożeniec, naczelnik OSP Kamień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *