„Przystanek Izbica”

14 marca, 2023

Polsko niemiecki spektakl teatralny uświetnił 30- lecie wymian młodzieżowych między Ratsgymnasium Stadthagen i LO w Słupcy .
W dniach od 5-11 marca 2023 mieliśmy przyjemność gościć grupę niemieckich uczniów wraz z opiekunami.
Ze strony niemieckiej w projekcie wzięli udział: Hans Alhaj Moustafa, Brandt Maxymilian, Mohammed Allhaj Moustafa, Leon Thake, Sebastian Doerfer, Jacob Hellmann, Yannic Bruns, Luis Klimmek, Wiktoria Scholz Lars Bockenfeld, Darina Damasch, Cayan Songuen
Ze strony polskiej : Zuzanna Rdesińska, Olga Półról, Eryk Dobrochowski, Maciej Barański, Aleksandra Koralewska, Kornelia Staszak, Aleksandra Kasprzyk, Martyna Barańska, Sylwia Wrzos, Jagoda Piwowarczyk, Amelia Piotrowska, Wiktoria Szemplińska, Antoni Górski, Olga Błaszczak, Zofia Królikowska, Amelia Tykwa, Piotr Bartczak, Maciej Sobutka, Miłosz Cybulski.

Opiekunami projektu „ Przystanek Izbica”: byli Andreas Kraus (inicjator i koordynator projektu), Dietmar Post (muzyka), Volkmar Heuer- Strathmann (scenariusz i reżyser sztuki) i Marzena Wojtkowiak (koordynator po stronie polskiej). Obie grupy młodzieży trenowały swoje role do spektaklu „Przystanek Izbica”, który został wystawiony w dniu 10. marca b.r. w sali kina Sokolnia (MDK w Słupcy).
Dzień przed premierą zaszczyciła nas swoją obecnością pani dyrektor Ratsgymnasium w Stadthagen: Angelika Hasemann i przedstawiciel niemieckiego stowarzyszenia Unii dla Edukacji i Wychowania pan Friedrich Lenz. Oboje towarzyszyli nam również podczas premiery. Historię wymiany przybliżyła wszystkim dyrektor LO w Słupcy pani Urszula Radosiewicz; o wzajemnych relacjach i wspólnych projektach realizowanych przez młodzież obu szkół pięknie powiedziała pani dyrektor Angelika Hasemann, która otrzymała od dyrektor Urszuli Radosiewicz symboliczny pamiątkowy medal Liceum Ogólnokształcącego.


Inicjator i koordynator wymiany młodzieży pan Andreas Kraus oraz Tadeusz Raczkowski były dyrektor LO w Słupcy, wieloletni organizator wymiany po stronie polskiej zostali uhonorowani odznaczeniami Zasłużony dla Powiatu Słupeckiego które odebrali z rąk pana wicestarosty Czesława Dykszaka. Wielokrotnie podkreślano zasługi i zaangażowanie w tę wymianę, nieżyjącego już nauczyciela ZSZ w Słupcy radnego miasta śp. Andrzeja Stencla.

Premiera dramatu polsko- niemieckiego Przystanek Izbica wybrzmiała mocno na słupeckiej scenie. Młodzież z empatia i ogromną wrażliwością przedstawiła historię dwóch Słupczanek Danki Rozentalówny i Grażyny Harmacińskiej, których przyjaźń wpisana była w straszliwą rzeczywistość okupacji niemieckiej i zagłady słupeckich Żydów. Gratulacje dla twórców spektaklu i znakomitych młodych artystów, których występ został doceniony owacjami na stojąco.Po dwukrotnie wystawionym spektaklu w dniu 10.marca, najpierw przed społecznością LO w Słupcy, później dla zaproszonych gości i społeczności lokalnej, mogliśmy wspólnie świętować jubileusz w murach naszej szkoły.
Poza całodziennymi intensywnymi próbami teatralnymi, znaleźliśmy także czas na wspólne spotkania pozaszkolne, wycieczkę do Torunia, spacery po Słupcy, wizytę i film pt. „Przyjaciółki” w Muzeum Regionalnym w Słupcy, które udostępniło materiały archiwalne: korespondencję Danki Rozentalówny do Grażyny Harmacińskiej (z lat 1940-1942) oraz dzienniki Grażyny z roku 1940, służąc pomocą merytoryczną na etapie pisania scenariusza do sztuki.

Ogromne podziękowania kierujemy do sponsorów:
Bank Spółdzielczy w Słupcy, Ludowy Bank Spółdzielczy w Strzałkowie, IMS Indywidual Manufaktury Słupca sp. z o o, Urbanika TSL Lech Urbaniak w Strzałkowie, firma Emplex w Słupcy, dziękujemy Rodzicom uczniów LO w Słupcy, szczególnie tym goszczących młodzież z Niemiec, a także Muzeum Regionalnemu w Słupcy, pracownikom administracji LO, pracownikom MDK w Słupcy i Straży Pożarnej w Słupcy, oraz wszystkim zaproszonym gościom, którzy zaszczycili nas swoją obecnością na przedstawieniu.

Niech ten projekt będzie naszą małą cegiełką do budowania przestrzeni dla tolerancji, pojednania i pokoju….

Marzena Wojtkowiak
Koordynator projektu ze strony polskiej
LO w Słupcy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *