Rozmowa z Agnieszką Drewnowską, sołtysem sołectwa Niezgoda, Gmina Słupca

7 grudnia, 2023

Od kiedy jest Pani Sołtysem Niezgody, proszę podać historię sołtysowania rodziny Jeżychowskich. Zostałam wybrana w 2011 roku, a do tego czasu od 1984 roku funkcję tę pełnił mój tato Władysław Jeżychowski, był przez 27 lat sołtysem a przed nim przez 20 lat funkcję tą pełnił Pan Adam Lubański.

Coś o sobie i rodzinie.

Jestem mężatką, mąż Krzysztof. Mam jeszcze mamę oraz dwie siostry i dwóch braci.

Początki pracy zawodowej.

Moja pierwsza praca, to 1994 rok firma Vreeswijk Poland w Kowalewie, później Sklep Monopolowy p. Ostrowskiego. W 1999r. wyjechałam do Trójmiasta a następnie do Niemiec, gdzie pracowałam w handlu. Od 2011r. pracuję w Strzałkowie w Sklepie firmowym Zakładów Mięsnych Bystry.

Trochę o sołectwie.

Sołectwo Niezgoda to dwie miejscowości: Niezgoda i Posada. Jest to jedno z najmniejszych sołectw w Gminie Słupca. Ma 73 mieszkańców, głównie osoby starsze. Słaba klasa ziemi nie pozwoliła na rozwój rolnictwa ale piękna przyroda, lasy , Jezioro Powidzkie przyciąga inwestorów z różnych zakątków Polski do kupna ziemi na działki letniskowe. W sezonie letnim liczba wypoczywających to nawet 200 osób. Są jeszcze działki na sprzedaż. W naszej miejscowości działa Gospodarstwo Agroturystyczne. Mamy też drobnych przedsiębiorców, którzy handlują rzeczami używanymi czy częściami samochodowymi oraz Żwirownię, która oferuje sprzedaż różnego rodzaju piasku. Pierwsza wzmianka o naszej miejscowości pochodzi z połowy 17-tego wieku, gdzie zapisano, że jej nazwa wywodzi się od nazwiska właściciela młyna p.Niezgody, który kiedyś działał w tej miejscowości i mielił zboże na mąkę.

Inwestycje drogowe i działalność gospodarcza.

Tutaj nastąpił ogromny skok inwestycji drogowych. Wybudowano nam piękną drogę przez Posadę do Powidza i Orchowa, ostatniej gminy powiatu słupeckiego na potrzeby zadań strategicznych ale również, aby ułatwić dojazd naszym mieszkańcom do Słupcy. Inwestycja ta nie powstałaby bez ogromnego zaangażowania środków rządowych oraz wsparcia ze strony Powiatu Słupeckiego za, co bardzo dziękujemy. Pozostałe inwestycje ostatnich lat to gruntowny remont Świetlicy Wiejskiej, budowa placu zabaw, boiska, nowy przystanek autobusowy, oraz coroczne inwestycje z funduszu sołeckiego np. lampy solarne. Tutaj podziękowania za trud pracy, który wykonali i wsparcie dla pracowników Urzędu Gminy w Słupcy.

Potrzeby inwestycyjne sołectwa.

Największą bolączką jest brak łącza internetowego w postaci światłowodu i słaby zasięg telefonii komórkowej. Na wsi brakuje również sklepu spożywczego.

Istotne dla mieszkańców instytucje i sprawy.

Parafia rzymskokatolicka – Giewartów Szkoła Podstawowa – Strzałkowo, Szkoły średnie – Słupca, Zakupy – Słupca, Strzałkowo, Powidz. Zdrowie – Ośrodek Zdrowia w Giewartowie, Strzałkowie oraz w Słupcy. Na koniec mojej rozmowy, chciałam zaprosić do odwiedzenia naszego sołectwa, czy to w celach wypoczynkowych czy inwestycyjnych.

Dziękuję Pani za poświęcony czas dla Redakcji Gazety Słupeckiej.

Rozmowę przeprowadził Jerzy Mikołajewski