Tradycyjne bukiety komunijne

Kwiaciarnia Henryki Rajzner jest w słupeckim krajobrazie już od 1977 roku.
10 maja, 2011
Kwiaciarnia Henryki Rajzner jest w słupeckim krajobrazie już od 1977 roku.
Kwiaciarnia Henryki Rajzner jest w słupeckim krajobrazie już od 1977 roku.

Jak zrobić komunijną dekorację – radzi Henryka Rajzner
Kwiaciarnia Henryki Rajzner jest w słupeckim krajobrazie już od 1977 roku. „Różne były okresy. Różnymi biznesami się też zajmowaliśmy, ale kwiaciarnia była zawsze i zawsze była najważniejsza” – mówi pani Henryka, którą czeka teraz bardzo pracowity okres. Maj to miesiąc komunii, a wiadomo, że dekoracje komunijne z kwiatów, to nieodłączny element tej podniosłej uroczystości.

KWIATY POWINNY BYĆ NIEDUŻE I BIAŁE
Niemal wszyscy doskonale znamy główne zasady tworzenia dekoracji komunijnych. Henryka Rajzner uważa, że trzeba je jednak powtórzyć: „Używamy zazwyczaj niedużych kwiatów, fragmentów kwiatostanów, czy pączków. Kolorem najczęściej stosowanym jest biel z subtelnym dodatkiem zieleni, ewentualnie pastelowy róż, błękit, rzadziej żółty. Komponując wianuszek, nie należy stosować gatunków roślin (m.in. asparagusa), które mogłyby drażnić skórę dziewczynki. Z tej samej przyczyny pamiętajmy o podklejeniu go np. wstążką” – mówi pani Henryka.

Jej zdaniem poszczególne ozdoby: wianuszek, bukiecik, stroik do włosów, czy ręki nie powinny być ciężkie i niewygodne, by nie odciągały uwagi podczas uroczystości. Warto też wspomnieć, że przygotowywane stroiki zachowują swoją urodę przez kilka dni, jeśli zapewnimy im kilkustopniową temperaturę i dodatkowo delikatnie zawiniemy je w wilgotną bibułę i folię. W domowych warunkach podczas Białego Tygodnia, odpowiednim miejscem na przechowanie będzie dolna półka lodówki.

WSZYSTKO ZALEŻY OD GUSTÓW KLIENTA

Właściciele słupeckiej “Kwiatosfery” przygotowali z okazji beatyfikacji Jana Pawła II ładną okolicznościową wystawę.
Właściciele słupeckiej “Kwiatosfery” przygotowali z okazji beatyfikacji Jana Pawła II ładną okolicznościową wystawę.

W przypadku kwiatów i innych dekoracji ślubnych podobnie jak w przy ubiorach mamy do czynienia z modą. Powinna się ona zmieniać co rok, ale i tak o wyglądzie bukietu decydują indywidualne gusta klienta: „Są takie panie zamawiające bukiet ślubny, których mama do ślubu miała np. bukiet z białych róż i one chcą podobny, w ogóle nie zważając na nowoczesne trendy” – mówi właścicielka kwiaciarni Kwiatosfera.

A co będzie w tym roku na topie podczas komunii? Biały storczyk, eustoma, miniaturowe goździki, żyworódki… – wymienia Henryka Rajzner. Poleca też kwiaty, które dłużej można przetrzymać np. margaretki, stokrotki. Jej zdaniem bukiety komunijne, mimo że są w podobnych barwach różnią się od ślubnych.

„Nie zmienia się jednak to, że dziewczynki komunijne, to takie małe damy, które też chcą pięknie wyglądać. Bukiety komunijne muszą być jednak skromniejsze” – mówi Henryka Rajzner, dodając że choć gusta słupeckich klientów są bardziej tradycyjne, to formy bukietu są bardziej wymyślne.

Dominują też inne dodatki. Bardzo modne są np. bukiety z dodatkiem ratanu.

„Szkoda, że komunie są tak wcześnie, bo zaczynają się już pierwszego maja. Gdyby te uroczystości były później to myślę, że więcej byłoby kwiatów polnych”.

Henryka Rajzner robiła już wiele dekoracji komunijnych. Od wianków na głowę, przez dekorację stołów, a nawet opaski na rękę i drobne torebki z kwiatów dla dziewczynek.

POPULARNE BUKIETY NA TELEFON
Pani Henryka kwiatowym biznesem zajmuje się już od 1977 roku. Najpierw dojeżdżała do Słupcy a potem osiedliła się tu na stałe.

„Kiedyś, to się sprzedawało kwiatów! Na przykład na Dzień Kobiet sprzedaż rozpoczynała się 5 marca, a kończyła się dwa dni po święcie. To samo tyczyło innych świąt i popularnych imienin”.

Teraz choć gama świąt jest większa, to kwiatów sprzedaje się mniej.

„W ostatnich latach coraz bardziej popularne są Walentynki, czyli Święto Zakochanych 14 lutego. Myślę, że dlatego coraz popularniejsza jest poczta kwiatowa. Mamy klientów z całego powiatu słupeckiego i jest ich coraz więcej. Właśnie z pocztą wiąże się jedno z bardziej spektakularnych zamówień. Jeden z panów, chcąc przeprosić swoją ukochaną, co dzień zamawiał ładniejszy bukiet. Niestety, nie wiem jak się ta historia zakończyła, ale mam nadzieję, że dobrze” – mówi Henryka Rajzner.

Ostatnio kwiaciarnia „Kwiatosfera” zmieniła “oblicze”. Budynek na rogu Traugutta i Placu Szkolnego wygląda teraz jeszcze bardziej okazale. W pierwszych dniach mają będzie on jeszcze ładniejszy. W witrynie pojawi się bowiem okolicznościowa wystawka dotycząca beatyfikacji Papieża Polaka Jana Pawła II.

Fot. J. Wiśniewski

  1. Najlepiej jest powierzyć temat florystom z doświadczeniem – wtedy jest pewność, że bukiet wyjdzie śliczny. Moja siostra popełniła ten błąd, że na podstawie jakiejś instrukcji z internetu zrobiła bukiet na komunię córeczki bo taniej. Efekt był żenujący i trzeba było kupić coś w ostatniej chwili.

  2. Ja uważam, że storczyk jest takim kwiatem który nadaje się na każdą uroczystość, tym bardziej, że trzeba się odpowiendio postarać, aby przetrwał i pięknie kwitł 😉
    Ja często je wręczam swoim przyjaciołom, rodzinie, czy właśnie nawte dzieciakom z okazji komunii, zeby naucyzli się dbać o przyrodę. ALe do tego staram się dokupować za niską cenę odpowiednie osłonki, donice dla stroczyka
    te osłonki kosztują koło 10zł. https://eko-ogrod.pl/storczyki-oslonki/33-120-oslonka-do-storczykow-urbalive-ola.html#/15-kolor-zielony/63-srednica-13_cm Te są bardzo dobrej jakości i pięknie wyglądają

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *