U nowej Pani Wójt

24 marca, 2011

Odwiedzamy niedawno wybraną wójt gminy Lądek Arletę Pleśniak.
Dlaczego akurat ona? Z bardzo prostego powodu. Jest to jedyny nowy włodarz z całego powiatu słupeckiego. Inni wójtowie i burmistrzowie znani są już “z grubsza” naszym czytelnikom, dlatego najpierw chcemy dać szansę bliższego poznania nowej wójt Lądku. Panią Arletę odwiedzamy w weekend, gdy może zająć się domem.

Nie ukrywa, że nowe obowiązki, z którymi musi się zmagać zajmują jej bardzo dużo czasu. Praca, często po godzinach, powoli zaczyna przynosić rezultaty a w gminie z tygodnia na tydzień zauważyć można jakieś zmiany. Sama wójt podkreśla, że domowe sposoby przekazywane z pokolenia na pokolenie cały czas w rodzinie są wykorzystywane.

Jak mówi Arleta Pleśniak: „Ostatnio mniej zajmuję się domem, z racji pełnionych obowiązków, ale nadal korzystam z niezastąpionych „babcinych” sposobów na niektóre problemy.”

U nowej Pani Wójt
U nowej Pani Wójt

NA ANGINĘ
Któż z nas nie chorował na ostre zapalenie migdałków i błony śluzowej gardła. Bardzo wysoka gorączka, poczucie rozbicia, bóle kostno-stawowe i ból gardła – to tylko niektóre z objawów anginy, towarzyszące tej chorobie. W leczeniu niezbędne jest zastosowanie antybiotyków, a choroba często przeradza się w inne, poważniejsze powikłania jak zapalenie zatok czy płuc.

„Najlepszym sposobem mojej babci na anginę było wypicie ciepłego mleka z czosnkiem i miodem lub ciepłej wody z miodem i cytryną. Do dziś to niezawodny sposób na rozpoczynającą się infekcję gardła.” – mówi Arleta Pleśniak. Trudno się nie zgodzić. Ciepłe mleko koi również nerwy i pomaga na bezsenność…

BÓL ZĘBA
Przeżywanie tego bólu to prawdziwy koszmar. Bóle zębów mają najczęściej charakter ostry. W miarę postępowania próchnicy nasilają się objawy. Gdy próchnica jest niewielka, ból pojawia się w wyniku kontaktu z zimnym, gorącym lub słodkim. W zaawansowanym stadium próchnicy ból jest silny, uporczywy a towarzyszą mu obrzęk dziąseł i twarzy, trudności z otwieraniem ust i przykry zapach.

A jaki sposób na ten ból ma Arleta Pleśniak?: „W przypadku bólu zęba, z kolei najlepiej jest rozgryźć goździk. Można też przyciskać do bolącego zęba lub też rozetrzeć goździk i uzyskanym proszkiem posmarować bolące miejsce.” Z pewnością warto się również udać do dentysty, aby ból się nie powtarzał… Chyba, że ktoś się bardzo boi.

ZDROWOTNY SEN
Ileż to razy jesteśmy wykończeni a nie możemy spokojnie zasnąć. Budzimy się w nocy, chodzimy po domu, a później i tak sen nie chce przyjść. Przewlekła bezsenność może skutkować ciągłym zmęczeniem, wywołuje negatywny nastrój i brak ochoty na wykonywanie jakichkolwiek zadań.

„Sen jest bardzo ważny dla prawidłowego funkcjonowania, dlatego też po pracowitym dniu, wieczorem warto wypić szklankę mleka, które koi nerwy i uspokaja. Z kolei po nieprzespanej nocy, sińce pod oczami zniweluje przyłożenie do nich na kilka minut zimnych łyżeczek lub kostek lodu owiniętych w szmatkę.” – mówi p. Arleta.

Z bezsennością nie ma żartów. Według lekarzy bezsenność może powodować nawet czterokrotne zwiększenie ryzyka choroby niedokrwiennej serca. Warto więc zawsze przed snem wypić tą jedną szklankę ciepłego mleka.

PORZĄDKI W DOMU
„Już niedługo w wielu domach rozpoczną się porządki wiosenne. Każda z nas kobiet ma w dzisiejszej rzeczywistości coraz mniej czasu na wszystko. Jeśli na naszej szafce pozostały plamy z soków, czy rozlanego alkoholu, najlepszym i zarazem najtańszym sposobem jest namoczenie szmatki w letnich fusach od kawy i przetarcie plam. Do urządzeń takich jak telewizor czy dvd warto użyć nylonowej pończochy – bardzo dobrze zastępuje ściereczkę nasączoną chemicznymi środkami czystości.” – mówi Arleta Pleśniak.

Kobiety często mają problem z wyczyszczeniem biżuterii. Srebrne i złote błyskotki najlepiej myć przygotowaną wcześniej pastą – z dwóch łyżek sody oczyszczonej i dwóch łyżek wody. Po dokładnym wypolerowaniu wystarczy biżuterię przepłukać wodą.

Domowych sposobów na zwalczanie codziennych problemów wójt ma jeszcze sporo. Najlepsza porada to chyba taka, by cała rodzina angażowała się w prace domowe. Tak jak u Pani wójt się właśnie dzieje – odkurza mąż, sprząta córka, gotuje zięć. Po tygodniu ciężkiej pracy w gminie w weekend Pani Arleta odpoczywa i nabiera sił na kolejny tydzień rozwiązywania problemów mieszkańców gminy…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *