Warsztaty Wielkanocne i kolebka polskiej państwowości

4 kwietnia, 2023

Zuchy i harcerze I Szczepu Harcerskiego im Janusza Korczaka ze Słupcy w sobotni dzień poświęciły na wyprawę do pierwszej stolicy Polski – Gniezna. Fabryka bombek KADPOL tak jak proponuje warsztaty przed Bożym Narodzeniem tak też zaprasza przed Wielkanocą.

I tak wycieczkowicze spotkali się z historią pisanki, poznali różne techniki powstawania pisanki. Historia pisanki nawiązała też do Wielkiej Soboty i święcenia pokarmów wśród których są pięknie malowane jajka. Opowieści doprowadziły do warsztatów. Wszyscy stanęli przy stolikach by zrobić własną pisankę tak jak obserwowano cuda w malarni. Powstały oryginalne wzory do tego stojaczek i już jest piękna świąteczna dekoracja.

Druga część gnieźnieńskiej wyprawy to wizyta w kolebce państwowości polskiej w jej sercu to jest Katedrze. Tu pomógł wiele Kamil Świątek kleryk Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. To Jego opowieści pozwoliły poznać ciekawostki budowy Katedry, dojść do konfesji Św. Wojciecha, czy błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego, zmierzyć się z jego figurą. Wspaniała Pani Przewodnik snuła przepięknie opowieści o historii narodzin, życia i śmierci pierwszego polskiego męczennika Świętego Wojciecha. Całość zakończyło spotkanie z pierwszym koronowanym królem Polski Bolesławem Chrobrym, spacer wokół katedry, Makieta kompleksu sakralnego, wreszcie spotkanie z jednym z ok. 40 królików. Ten przypominał rycerza w hełmie i kolczudze. Dzień upłynął w miłej atmosferze. Wszyscy wracali pełni wrażeń.

Maria Główczyńska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *