,, Wiele dróg w gminie Słupca wymaga modernizacji lub pilnej naprawy”

8 kwietnia, 2021

Interpelacje radnych powiatowych w sprawie stanu dróg w powiecie wywołały liczne komentarze wśród mieszkańców. Zgłosili się do nas czytelnicy, którzy dostrzegają ten problem również w Cieninie.

W jednym z numerów Gazety Słupeckiej przeczytałem, że Pani radna Bobrowska-Bartkowiak jest zaniepokojona stanem dróg powiatowych w mieście. Jak mówiła tam jest więcej dziur niż asfaltu. Państwo radni nie widzieli chyba drogi powiatowej w Cieninie. Tam jest dziura przy dziurze. Łata łatę zalepia. Tyle lat i nic nie dzieje się w tej kwestii. Ja akurat tutaj nie mieszkam, ale korzystam z niej i widzę w jakim fatalnym jest stanie.

Tą drogą ludzie jeżdżą do lekarza, do kościoła, na cmentarz. Jest to dosyć ruchliwa droga  i bardzo ważna dla mieszkańców, nie tylko Cienina, ale i okolicznych wsi. Chodzą tą drogą kondukty żałobne. Przecież w takiej dziurze ludzie mogą coś skręcić lub się połamać. Jest strach o samochód, czy rower. Mamy XXI w. a ta droga wygląda jakby Chrzest Polski pamiętała, chociaż pewnie i konie tą drogą by nie chciały iść. Przecież tę drogę unika nawet pogotowie i straż. Wolą jechać przez Zaborny, czy w stronę Wilcznej jak coś się dzieje. Ta droga jest po prostu zapomniana.

Pani radna Kusiołek zainteresowała się drogą w Wierzbocicach, a ma pod nosem tę drogę. Na pewno jeździ nią na cmentarz, czy do lekarza. Ja rozumiem, że na drogę potrzeba dużo pieniędzy i nie są to łatwe sprawy. Czy jest chociaż możliwość, aby ten temat poruszyć na sesji lub wystosować interpelację w tej sprawie? – zapytał jeden z naszych czytelników.

Jedyne co powiat zrobił przez tyle lat to postawił znak ,,Ubytki w nawierzchni” i myśli, że to załatwi sprawę, otóż nie! Proszę nie umywać rąk jak Piłat… – dodał zdenerwowany mieszkaniec.

W tej sprawie zwróciliśmy się do radnej Anny Kusiołek. Oto jaką otrzymaliśmy odpowiedź:

Wiele dróg w gminie Słupca wymaga modernizacji lub pilnej naprawy. Na pewno należą do nich droga powiatowa od skrzyżowania Cienin Kościelny przez Cienin Perze do Cienina Zabornego i jest ona w tragicznym stanie, podobnie droga w Cieninie Kolonii.  Drogi te mają najbardziej zniszczoną nawierzchnię i zagrażają bezpieczeństwu mieszkańcom jak i pozostałym uczestnikom ruchu.

Temat ten był wielokrotnie poruszany przed władzami powiatu jak i gminy. Jednak podczas spotkania u starosty uznano, iż priorytetem jest droga powiatowa w Młodojewie. Mieszkańcy dojeżdżający do trasy Kleczew – Słupca są w podobnej sytuacji co mieszkańcy Cienina. Droga w Młodojewie jest obecnie ujęta w budżecie powiatu, jako jedyna z gminy Słupca poza drogami stanowiącymi alternatywny dojazd do Powidza, jednak drogi te mają zupełnie inne finansowanie.

Natomiast zgodnie z wcześniejszymi zapewnieniami Starosty, Wicestarosty czy Dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg kolejna droga wymagająca modernizacji w gminie Słupca to Cienin Kolonia, Cienin Perze. Drogi te ujęte są w planie pracy na najbliższe lata, jednak nie w budżecie na obecny rok. W samorządzie powiatowym dodatkowym atutem  modernizacji dróg jest dofinansowanie z budżetu danej gminy, o czym wielokrotnie mogliśmy się przekonać podczas remontu dróg w latach ubiegłych przebiegających przez Cienin Kościelny i Młodojewo. Podobne uzasadnienie otrzymujemy obecnie od starostwa wnioskując o modernizacje dróg. Na pewno teraz są większe możliwości pozyskania środków zewnętrznych na remonty dróg miedzy innymi z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, gdzie samorządy składają stosowne wnioski.

Dla mieszkańców okolicznych wsi Cienin Kościelny, Cienin Perze, Cienin Kolonia, Cienin Zaborny są priorytetem drogi zapewniające bezpieczeństwo dla ich najbliższych: dzieci, młodzieży, ludzi starszych oraz pozostałych uczestników ruchu, aby mogli bezpiecznie wyjść i wrócić do własnego domu, a obecnie czują się zagrożeni. Wcześniejsze stanowisko i zapewnienia Starosty, Wicestarosty czy Dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg umacnia mnie w przekonaniu, iż droga w Cieninie będzie ujęta w budżecie jako kolejna z gminy Słupca – powiedziała radna.

  1. Pani radna Kusiołek to lepiej niech odpowie dlaczego przez tyle lat nie robiła nic lub prawie nic że te drogi są w tak opłakanym stanie. Podnosiła rękę za budżetem w poprzedniej kadencji. więc pani radna może wiecej pokory.

    1. Szymborska, masz racje, powinni ją rozstrzelać. Jak nie wiesz nic o działaniach Pani radnej to gary pomyj!!!,bedzie większy pożytek niż z hejtowania. Ja z działań Pani Anny jestem bardzo zadowolona, dzięki niej nasz Cienin wyróżnia się z pośród innych wsi. Ale przecież dla niektórych ludzi nawet jak by metro załatwiła to i tak wagony będą w złym kolorze.

  2. Z tego co widze to macie luksus u was jest asfalt!!! Jaki by nie byl jest. Droga powiatowa Sluszewo Mlecze Gaj 3032p 3033p i wszyscy maja to w poszanowaniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *