Wynajem animatora dla dzieci – jakie pytania warto zadać przed podpisaniem umowy?
W dzisiejszych czasach, coraz więcej rodziców decyduje się na wynajęcie animatora dla swoich pociech podczas wszelkiego rodzaju imprez i uroczystości. Takie rozwiązanie pozwala na zapewnienie dzieciom nie tylko dobrej zabawy, ale i bezpieczeństwa, dzięki czemu dorośli uczestnicy wydarzenia mogą zając się atrakcjami przeznaczonymi dla nich, pozostawiając swoje pociechy we właściwych rękach. No właśnie, by mieć pewność, że tak będzie, przed podjęciem decyzji o zatrudnieniu animatora, warto zadać kilka istotnych pytań, aby upewnić się, że wybieramy najlepszą osobę i powierzamy dzieci kompetentnemu profesjonaliście.
Animator zabaw dla dzieci – czym powinien się charakteryzować?
W uroczystościach rodzinnych zwykle biorą udział także dzieci, dlatego ich organizacja wymaga zapewnienia atrakcji, które będą dla nich ciekawe tak, by miło spędziły czas i pozwoliły dorosłym na zajęcie się swoimi kwestiami. Doskonałym sposobem będzie wynajem animatora zabaw, który odpowiednio zajmie się najmłodszymi gośćmi, organizując im czas zgodnie z ich potrzebami i możliwościami.
Dobry animator dla dzieci to taki, który wyróżnia się pewnymi cechami charakteru oraz posiada wiedzę i umiejętności pozwalające mu na pracę z dziećmi. Powinien przede wszystkim mieć miłe usposobienie i charyzmę, dzięki którym dzieci same będą do niego lgnęły i chętnie spędzały czas w jego obecności. Animator musi także właściwie komunikować się z dziećmi – zrozumiale przekazywać instrukcje dotyczące poszczególnych zabaw, ale także serdecznie zachęcać do wspólnej zabawy, być wesołym i uśmiechniętym tak, by zyskać zaufanie dzieci.
Bardzo ważna cecha animatora dla dzieci to kreatywność, która pozwala mu na tworzenie ciekawego programu, pełnego zabaw, konkursów, zadań, warsztatów. Dzieci nie mogą się nudzić, stąd też na każdy element zabawy musi być przeznaczona odpowiednia ilość czasu, dostosowana do wieku dzieci i ich umiejętności. Intersujące propozycje animacji, jak chociażby tworzenie łapaczy snów czy tworzenie biżuterii z pewnością zachęci dzieci do aktywności, a jednocześnie nauczy nowych umiejętności. Ponadto animator powinien dbać o bezpieczeństwo dzieci i wiedzieć, jak uniknąć niebezpiecznych sytuacji.
– Działam według przygotowanego wcześniej planu, zostając otwarta na propozycje oraz dostosowując program do wieku i możliwości dzieci, jak również oczekiwań Klienta. Pełna pomysłów i chęci poznania nowych towarzyszy zabaw, chętnie zajmę się animacją dzieci podczas organizowanego przez wydarzenia – mówi Kamila, założycielka Boho Party, pracująca jako animator dla dzieci, wykorzystująca interesujące i inspirujące rodzaje zabaw, takie jak zabawa ciastoliną, tworzenie slimów, tworzenie łapaczy snów, ekologicznych świeczników czy tworzenie biżuterii, dzięki czemu jej oferta cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem.
Rozmowa z animatorem zabaw – o co warto zapytać?
Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na animatora z polecenia, czy też znajdziemy jego ofertę w Internecie, przed zapieczętowaniem wyboru, którym jest zwykle podpisanie umowy, należy spotkać się na rozmowie, by dowiedzieć się więcej na temat osoby i proponowanej usługi. Oto kwestie, o które nie powinniśmy zapomnieć zapytać.
1. Jakie jest doświadczenie animatora w prowadzeniu tego typu działalności?
Przed podpisaniem umowy, warto zapytać animatora o jego doświadczenie. Można pytać o to, jak długo pracuje jako animator, jakie eventy organizował, a także o posiadane referencje od innych klientów. Oczywiście im większe doświadczenie, tym lepiej, natomiast nie można przekreślać także osób, które dopiero zaczynają działać w tej branży, jednak posiadają ciekawą, kreatywną ofertę.
2. Co obejmuje dana oferta?
Warto zapytać o to, jakie zabawy i atrakcje są w ofercie animatora. Czy będą to gry zespołowe, zabawy na powietrzu czy może malowanie twarzy? Dobrze jest wiedzieć, jakie zabawy są w ofercie, jakie narzędzia zostaną wykorzystane, czy wszystko zawarte jest w cenie?
3. Jaki jest koszt usługi i co obejmuje?
Należy dopytać także o szczegóły poniesionych kosztów. Czy animator rozlicza się godzinowo, czy też płaci się za całą usługę. Czy w cenę wliczony jest koszt materiału, dojazdu i innych elementów? Czy w przypadku jakichkolwiek uszkodzeń organizator będzie musiał ponieść dodatkowe koszty? Czy cennik zmieni się w zależności od ilości dzieci uczestniczących w animacji?
4. Ile osób maksymalnie może liczyć grupa?
Organizując dane wydarzenie nigdy nie jesteśmy w stanie określić dokładnej liczy osób w nim uczestniczących, stąd też warto dopytać, o maksymalną i minimalną ilość dzieci, które mogą uczestniczyć w zajęciach. Można również dopytać, czy animator działa sam, czy ma dodatkową osobę do pomocy.
5. Jakiego rodzaju zabawy i animacje są oferowane?
Lista zabaw i innych atrakcji dla dzieci może być naprawdę długa, dlatego warto podpytać animatora o to, jakiego typu zabawy on preferuje. Najlepiej, by były one różnorodne i ciekawe, dzięki czemu dzieci chętniej wezmą w nich udział i szybko się nie znudzą.
6. Czy występują jakieś dodatkowe wymagania od organizatora ze strony animatora?
Prócz kwestii merytorycznych, należy ustalić także wszelkie sprawy techniczne, jak chociażby to, jaka przestrzeń potrzebna jest do prowadzenia animacji – czy ma to być odrębne pomieszczenia, a jeśli tak, to jakiej wielkości, czy też zajęcia odbędą się w plenerze. Ponadto czy po stronie organizatora leży kwestia przygotowania jakiś dodatkowych elementów lub narzędzi, takich jak stoły i krzesła, czy animatorzy korzystają z posiłków, czy w trakcie animacji konieczne są jakieś przerwy?
To kilka najważniejszych pytań, na które odpowiedź powinniśmy otrzymać na wstępnej rozmowie. Jeśli pójdzie ona na korzyść animatora i będziemy zadowoleni z jej przebiegu, wówczas bezwzględnie należy sporządzić i podpisać umowę, by mieć wszystko potwierdzenie na papierze. Warto wynająć animatora zabaw dla dzieci i warto wiedzieć jak najwięcej na temat szczegółów oferty, dzięki czemu będziemy mieć świadomość, na co wydajemy nasze pieniądze.