Zuchwała kradzież wartościowego Audi Q5

11 maja, 2021

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Słupcy wyjaśniają okoliczności kradzieży samochodu Audi Q5, do którego doszło w Słupcy w miniony piątek (7.05.). Auto zostało skradzione spod posesji właściciela z wykorzystaniem metody na tzw. walizkę.

Moment kradzieży auta został zarejestrowany przez kamery monitoringu. Metoda „na walizkę”polega na tym, że przy pomocy specjalnego urządzenia przestępca odczytuje dane ze znajdującego się w domu kluczyka. Po chwili złodziej bez problemu może otworzyć auto, odpalić silnik i odjechać. Wszystko trwa niecałą minutę.

– 7 maja około godz. 2.00 sprawcy podjechali pod dom ofiary i w ciągu kilkudziesięciu sekund dokonali kradzieży pojazdu. Samochód był wyposażony w bezkluczykowy system dostępu. Zakładając, że do kradzieży mogło dojść przy pomocy urządzenia przechwytującego sygnał z tzw. kluczyka, karty, czy pilota, apelujemy do posiadaczy takich aut, aby trzymali te akcesoria w specjalnych futerałach uniemożliwiających dostęp do sygnału. W domach, czy mieszkaniach nie należy odkładać ich w okolicach drzwi wejściowych, czy okien. Prawdopodobnie żadnego samochodu nie da się zabezpieczyć przed kradzieżą w stu procentach, ale możemy przynajmniej utrudnić działania przestępców lub ich zniechęcić. – apelują słupeccy policjanci, którzy sprawdzają okoliczności zdarzenia i prowadzą czynności ukierunkowane na zatrzymanie sprawców przestępstwa oraz odzyskanie auta.

Właściciele skradzionego Audi apelują do wszystkich osób, które mogą pomóc w namierzeniu złodziei. Szczególnie pomocne mogą okazać się nagrania z monitoringu ze Słupcy i okolic. Wiadomo, że złodzieje odjechali w stronę Giewartowa.

Na kanwie tego wydarzenia przedstawiamy kilka metod zabezpieczania pojazdów, aby uchronić je przed złodziejami:

• trzymać kluczyk/kartę/pilota daleko od drzwi,

• zawijać je w folię aluminiową, aby izolować „kluczyk”,

• używać specjalistycznego futerału uniemożliwiającemu dostęp do sygnału,

• zakładać blokadę skrzyni biegów lub blokadę kolumny kierowniczej,

• zamontować autoalarm z immobiliserem,

• wprowadzić blokadę zapłonu,

• zastosować oznakowanie samochodu w wielu miejscach,

• wyposażyć pojazd w nadajnik GPS.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *