Co jest nie tak z orchowską służbą zdrowia?

9 marca, 2010

Internauci na naszej stronie piszą o złej opiece medycznej w Orchowie, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Skubarczewie ponownie złożył pismo do wójta z prośba o wskazanie innej przychodni dla swoich podopiecznych, ponieważ dr Magdalena Majewska – Nowak odmówiła przyjęcia kolejnych deklaracji pacjentów, w związku z czym wójt Teodor Pryka wystąpił z wnioskiem do Komisji Oświaty, Zdrowia, Kultury i Opieki Społecznej o zwołanie ogólnogminnej debaty na temat opieki zdrowotnej w gminie Orchowo.

OPINIE INTERNAUTÓW
Po ukazaniu się publikacji na temat zbliżającego się referendum w sprawie budowy fermy siłowni wiatrowych, na naszej stronie internetowej rozgorzały komentarze internautów, dotyczące w dużej mierze także zaangażowania się w kampanię antywiatrakową przez dr Magdalenę Majewską-Nowak – lekarza rodzinnego z Orchowa, które pojawiają się niemal do dziś (ostatni z 24 lutego). Oto kilka fragmentów: – z listu „O co chodzi błędnym, rycerzom?” Przewodząca protestowi pani doktor ogranicza swym pacjentom możliwość przeprowadzenia badań lekarskich, gdyż uzyskanie skierowania jest raczej niemożliwe.

Zwykle pani doktor odpowiada „Nie widzę takiej potrzeby”. W efekcie pacjenci laboratoriów analitycznych nie oglądają (…). Taka praktyka prowadzi do braku profilaktyki i wczesnego wykrywania chorób; – komentarz „Orchowianina”: Zapomniał Pan napisać, że Pani Magdalena po przegranym referendum nie przyszła do pracy i wójt musiał interweniować w NFZ w Poznaniu. Inspektorzy pojawili się w Orchowie, natychmiast doprowadzając (…) Panią doktor do pracy pod groźbą rozwiązania z nią umowy (…) Już dawno Wójt powinien zrobić porządek z opieką medyczną w Orchowie, wydzierżawiając ośrodek zdrowia innym lekarzom, takim z prawdziwego zdarzenia.

Z mojego rozeznania tak sądzi już około 95% ludzi; – komentarz internauty pod pseudonimem „Pssss”: W końcu wyszło na światło dzienne co tu jest grane…ludzie mają już dość PANI DOKTOR i jej “widzi mi się” :p Mam nadzieje, tak jak i większość mieszkańców, że doczekamy się nowego, prawdziwego, normalnego lekarza w naszej miejscowości; -„Yeti”: W Orchowie wszyscy by chcieli nowego lekarza, ale każdy boi się o tym głośno mówić…; – „Stasiu”: To, że gmina wyremontowała ośrodek zdrowia prywatnej firmie (…), która dzierżawi od gminy ten budynek, to skandal. Dziwi mnie to tym bardziej w ostatnim czasie. Jeszcze im mało?! Za te pieniądze spokojnie można byłoby poprawić stan boiska i wiele innych rzeczy. Dlaczego my podatnicy mamy dokładać do rodzinnego interesu? Być może w niedalekiej przyszłości zachce im się przejąć budynek ośrodka na własność. Nie można na to pozwolić!!! (Skróty pochodzą od redakcji)

Internauci poruszyli wiele kwestii. Choć to tylko wolne wypowiedzi anonimowych osób, to jak mówi porzekadło „Każda plotka niesie w sobie ziarno prawdy”. Faktem jest, że dr Majewska-Nowak odmówiła przyjęcia deklaracji nowych podopiecznych DPS w Skubarczewie i dyrektor ośrodka Andrzej Nowakowski ponownie zwrócił się do wójta Pryki o wskazanie mu zakładu opieki zdrowotnej na terenie gminy, w którym mógłby złożyć deklaracje NFZ dotyczące podstawowej opieki zdrowotnej. Jak wyjaśnił nam dyrektor Nowakowski, po pierwszym takim piśmie odbyła się rozmowa z udziałem wójta, dr Majewskiej-Nowak, jego osoby i przedstawiciela NFZ z Konina i obecnie gdy pensjonariusze jadą do przychodni to są przyjmowani, jednak deklaracje nie zostały przyjęte.

Jak wyjaśniła nam dr Majewska – Nowak podopieczni DPS są przez nią przyjmowani, ale deklaracji nie może przyjąć ponieważ limit na jednego lekarza wynosi 2 700 pacjentów, a ona ma zdeklarowanych już 3 800 osób. Przyjmuje jedynie dzieci nowonarodzone i współmałżonków obecnych pacjentów. Żadne inne osoby nie są przyjmowane, nie tylko podopieczni DPSu. – Ta kwestia została wyjaśniona podczas spotkania z dyrektor Grzesik z Konina i nie rozumiem po co ktoś do tego wraca? – mówiła doktor Majewska – Nowak. O kwestiach dotyczących opieki zdrowotnej w gminie Orchowo zawartych m.in. w wypowiedziach rozmawialiśmy z wójtem Teodorem Pryką.

Wyjaśnił, że nazajutrz po referendum dotarły do niego informacje, że dr Magdalena Majewska- Nowak nie przyjmuje pacjentów bo sama jest chora. W związku z tym zadzwonił do oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, aby zasięgnąć informacji, czy w przypadku dłuższej choroby lekarza gmina może liczyć na jakieś zastępstwo, bo nie był w tej kwestii zorientowany. Nic więcej w tej sprawie nie robiłem, bo po południu pani doktor już pacjentów przyjmowała – wyjaśnił wójt Pryka – Teraz gdy dyrektor DPSu ponownie wystosował pismo z prośbą o wskazanie zakładu opieki zdrowotnej dla podopiecznych, poprosiłem NFZ na piśmie o wyjaśnienie co mam w tej sytuacji zrobić?

Wnioskowałem także do przewodniczącej komisji oświaty Marii Sajny o wprowadzenie w porządek obrad komisji, punktu dotyczącego dyskusji na temat orchowskiej przychodni lekarza rodzinnego, jednak nie zostało to ujęte – mówił wójt Pryka przed ubiegłotygodniowymi obradami Rady Gminy.

BĘDZIE DEBATA NA TEMAT SŁUŻBY ZDROWIA
Podczas wspólnego posiedzenia komisji Rady Gminy (23.02) wójt przedstawił radnym pismo dyrektora DPSu jednak nikt nie podjął dyskusji na ten temat. Ponownie poruszył tą kwestię dwa dni później podczas sesji, pytając radnych, jak ten problem rozwiązać? (Z tego co wyjaśnił wójt wynika, że nowa umowa dzierżawy ośrodka zdrowia zawiera zapis, że niezapewnienie opieki zdrowotnej wszystkim mieszkańcom gminy jest podstawą do zerwania umowy).

Wójt złożył również wniosek o zwołanie debaty w sprawie służby zdrowia Myślę, że na tą debatę trzeba zaprosić nie tylko mieszkańców i zainteresowane osoby, lecz także ministerstwo zdrowia, posłów, senatorów, bo może potrzebne są ustawowe zmiany, aby rozwikłać problemy małych gmin. Poza tym, chcę wyjaśnić sprawę przychodni dla zdrowych dzieci. Ponoć w ośrodku zdrowia pacjenci są informowani, że teraz dzieci zdrowe na szczepienia i bilanse muszą wchodzić wejściem dla chorych pacjentów, bo to zmiany wynikające z remontu przeprowadzonego przez Urząd Gminy. Nic przez nas nie zostało w tej części budynku zmienione.

Wszystkie te pomieszczenia są jak były, a dlaczego zostały zagospodarowane na inne cele, to już pytanie do dzierżawcy budynku. Gdy planowaliśmy remont wszelkie zmiany były uzgadniane z mężem pani doktor, który ją reprezentował – mówił Teodor Pryka. Przewodnicząca komisji oświaty Maria Sajna zapytała radnych, co sądzą na temat potrzeby zwołania debaty dotyczącej orchowskiej służby zdrowia? Radny Bogdan Piotrowski uznał, że jeden lekarz w Orchowie to za mało i przydałby się drugi. Radna Teresa Poniedziałek powiedziała, że debata zawsze może być, bo każdy ma prawo się wypowiedzieć. W związku z powyższym zapadła decyzja o zorganizowaniu debaty. Terminu jeszcze nie ustalono.

CO Z POMIESZCZENIAMI PO APTECE?
Z takim pytaniem wyszła radna Maria Hendrysiak, na co uzyskała odpowiedź wójta Pryki, że na czas dalszego remontu ośrodka zdrowia, który wykonuje gmina, jako że jest właścicielem budynku, zostanie tam przeniesiona przychodnia ginekologiczno- położnicza oraz stomatolog. Część zostanie przeznaczona na mieszkanie, a reszta na wydzierżawienie pod działalność gospodarczą. Zgłosiły się dwie osoby, które otrzymały środki unijne na rozpoczęcie działalności i zostały już z nimi podpisane umowy dzierżawy Będzie to m.in. zakład fryzjerski – wyjaśnił wójt.

W sprawie zarzutów i problemów skontaktowaliśmy się z samą zainteresowaną, lekarzem medycyny Magdaleną Majewską- Nowak. Ponieważ nie dysponowaliśmy innym numerem kontaktowym jak do przychodni, rozmowa była dość krótka ze względu na oczekujących pacjentów. Doktor Majewska – Nowak wyjaśniła jedynie kwestię, dlaczego nie przyjmuje deklaracji nowych pacjentów. Co do zapisu w umowie dzierżawy przyznała, że umowy nie czytała i nie wie, czy taki zapis istnieje.

Na temat internetowych komentarzy powiedziała, że z ich autorami najprawdopodobniej spotka się w sądzie, bo są to dla niej rzeczy obraźliwe i nie wyobraża sobie tego inaczej. Wyraziła chęć szerszego naświetlenia jej punktu widzenia całej tej sprawy w wolnym czasie. Postaramy się więc umówić na dogodny termin i przedstawić naszym czytelnikom argumenty Magdaleny Majewskiej – Nowak.

 1. Moja bratanica nie dostała skierowania na badania bioderek. Ja mieszkam w Poznaniu i coś takiego jest w ogóle niewyobrażalne. Wszystkie dzieci są badane. Pani doktor z Orchowa rządzi się jak na prywatnym folwarku. Do tego wypisuje nieczytelnie recepty, umie je przeczytać tylko jej brat właściciel apteki. Poza tym dla bezpieczeństwa chorych oraz liczby podopiecznych przychodni powinno w niej być zatrudnionych co najmniej 2 lekarzy. A co np. z urlopami, chorobami? Świadczy to o pazerności na kasę niespotykanej wręcz.

 2. Zgadza sie pani doktor dowiedziała się że nie kupuję u brata w aptece nie chciała mi wypisać recepty jak zrobiłem awanturę wypisała na recepcie takie bzdety ,że musiałem w słupcy iść jeszcze raz po recepte bo w aptece nie wiedzieli co wydać

 3. Przychodzą nowi lekarze do Orchowa, więc zachęcam wszystkich zawiedzionych obecną służbą zdrowia do zmiany lekarza rodzinnego…

  1. Żeby zmienić lekarza, trzeba znać nazwisko nowego lekarza i nazwę nowej spółki, jak na razie to wielki pic i zamieszanie!!!!!! Wspólnik, który uczestniczy w spotkaniach sam chyba nie jest zorientowany, obiecując mieszkańcom specjalistów, jak wiemy bezpłatnie żaden specjalista nie przyjedzie, bo ma pacjentów nadmiar w swojej poradni, jak również prywatnie nie mogą nadążyć z przyjmowaniem pacjentów, a do Orchowa to tylko może przyjechać prywatnie i tylko po znajomości.Specjaliści nie narzekają na brak pracy. Nie czarujmy się.

 4. A ja się przeniosłam i w czasie wypełniania deklaracji w przeciągu 15-stu minut oprócz mnie przyszło jeszcze 7 innych osób.

 5. Ludzie czy wy wiecie jak państwo N. będzie się na wszystkich mścić którzy się przeniosą do nowego lekarza ?!?! Ale nie możemy się nimi przejmować trzeba utrzeć im nosa … bo przecież my jesteśmy ” BYDŁEM ” jak to oni nazywają swoich pacjentów … więc biegiem po deklaracje i z ” BYDŁA ” stańmy się normalnymi , poprawnie traktowanymi , szanowanymi ludźmi ! Nie możemy dać się im zastraszać ~!!!!!

  1. Ile nienawiści w tych słowach, anonimowo można pluć, bo to nic nie kosztuje. Zapominamy, że gdy potrzebujemy pomocy natychmiast to lekarz mieszkający na miejscu, to skarb. Tym co tak szkalują życzę aby nigdy nie znaleźli się w potrzebie bo wtedy będą musieli odszczekać, choćby przed samym sobą.

   1. mieszkaniec co chciałeś przez to powiedziec?! że niby magda to skarb?! Śmiechu warte.

 6. Drodzy orchowianie, narzekać na służbę zdrowia w swojej gminie potraficie, jak na Polaków przystało. A teraz, gdy macie realną szansę, by coś zmienić w tej kwestii, bo macie możliwość wyboru, siedzibie w domach i trzęsiecie portkami, bo boicie się zemsty… Ludzie, przecież to nie mafia, jak nic nie wyjdzie z nowej inicjatywy medycznej, najwyżej zostaniecie bez skierowań na badania, z niewyraźnymi receptami i potraktują was po macoszemu, ale to nie nowość przecież. Czyli będzie tak,jak jest.

 7. Na zmianach najbardziej zależało tylko wójtowi, ponieważ pozbył się lekarzy z przychodni i lokal jest pusty, Panie wójcie nic dobrego pan nie zrobił! A co do mieszkańców to słusznie się zachowali, wystarczy tylko porozmawiać z ludźmi z innych gmin , nie mamy na co narzekać, wszyscy chorzy są przyjęci , wizyty też załatwione, o tym każdy mądry mieszkaniec wie, A jak coś się pilnego dzieje to mamy lekarza na miejscu i w każdej chwili pomocy udzieli. a tym niezadowolonym -nikt was siłą nie trzyma można zapisać się wszędzie do lekarza.

 8. Don Kichot, trochę szacunku , wąsy masz jeszcze od mleka i mało o życiu wiesz, trochę pokory i mniej chamstwa, a Ty zmień lekarza , bo na Twoim miejscu to ze wstydu nie pokazałbym się u pani doktor.

 9. Antek , kim ty jesteś taka agitacja, podpada!! Chętny jak będzie chciał się zapisać t o agitacji takiej nie będzie potrzebował.Ksiądz, wójt , sołtys – to za dużo. Pacjent ma swój rozum,, i tego rozsądku wszystkim życzę na cały 2013 rok.

  1. …no i jeszcze lekarz – tego już za wiele. Pozostaje tylko zaszyc się w puszczy i przeczekac zabory!

 10. Wszystkim w gminie Orchowo życzę zdrowia i uruchomienia innej przychodni. Jak ktoś chce żyć niech się trzyma z daleka od Magdy M.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *