Dlaczego włosy wypadają

Dlaczego włosy wypadają
4 lipca, 2023
Długie, gęste i zadbane włosy stanowią atrybut piękna i dodają pewności siebie. Ich nadmierne wypadanie martwi nas jednak nie tylko ze względów estetycznych. Może stanowić objaw złej kondycji zdrowotnej, dlatego chcemy znać konkretną przyczynę, dlaczego włosy wypadają. Warto mieć zatem na uwadze, że powodów wypadania włosów jest naprawdę wiele. Dopiero po ich zdiagnozowaniu można wdrożyć na przykład tabletki na wypadanie włosów.
Naturalne wypadanie włosów

Niepokoisz się, gdy znajdujesz włosy na podłodze, w odpływie prysznica albo na poduszce? Nie zawsze wypadanie włosów musi stanowić powód do zmartwień. Ponieważ czas życia włosa wynosi od 2. do 6. lat, każdy w końcu wypadnie. Z tego względu dziennie tracimy od 50 do 100 włosów – a w ich miejsca odrastają nowe. Kobiece włosy są z reguły bardziej widoczne, ponieważ są dłuższe od męskich. Podobnie z włosami brunetek, które odznaczają się na powierzchniach bardziej od włosów w odcieniu jasnego blondu. Dlatego zamiast przyglądać się włosom, które wypadły, lepiej sprawdź ich gęstość na swojej głowie. Jeśli widzisz zakola, przerzedzenia i prześwity, przystąp do działania.

Kiedy najczęściej wypadają włosy?

Są takie czynności, podczas których włosy wypadają znacznie gęściej. Najwięcej gubi się ich w trakcie mycia oraz szczotkowania. Jeśli nie spinasz włosów do spania, mogą zostawać także na Twojej poduszce. Jeżeli zauważasz, że podczas tych czynności wypada więcej włosów niż zwykle, warto udać się na konsultację do trychologa, który zbada Twoją skórę głowy i zaleci odpowiednie zabiegi lub tabletki na wypadanie włosów.

Przyczyny nadmiernego wypadania włosów

Nadmierne wypadanie włosów ma podłoże reaktywne na konkretne przyczyny. Może być ich jednak bardzo wiele. Część wynika jedynie ze stanu skóry głowy, a inne z ogólnej kondycji zdrowotnej organizmu. Jeśli szukasz przyczyny, dlaczego włosy wypadają, w pierwszej kolejności wyklucz:

  • Choroby skóry głowy – łupież i łojotokowe zapalenie skóry głowy, łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry mogą powodować nadmierne wypadanie włosów. Zwykle włosy przerzedzają się w miejscach występowania zmian skórnych. Konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia, najlepiej pod kontrolą dermatologa.
  • Niektóre zabiegi kosmetyczne – farbowanie, rozjaśnianie lub stosowanie doczepów może osłabiać kondycję włosów, które stają się bardziej podatne na uszkodzenia i wypadanie.
  • Nieodpowiednia pielęgnacja – kosmetyki drażniące skórę, silne substancje myjące lub odżywki i stylizatory zanieczyszczające skórę głowy również przyczyniają się do nadmiernej utraty włosów. Wyrywać lub łamać może je także niewłaściwa szczotka.
    Stres – związany ze stresem wysoki poziom kortyzolu we krwi wydłuża fazę telogenu włosów, podczas której kosmyki wypadają. Stres osłabia także macierze włosów, co ułatwia ich wypadanie.
  • Zaburzenia hormonalne – nadmiar androgenów w organizmie lub spadek estrogenów mogą przyczyniać się do nadmiernej utraty włosów. Z tego powodu czasem tabletki na wypadanie włosów to również hormonalna terapia zastępcza, na przykład w okresie menopauzy.
  • Niedobory witamin i minerałów – dieta redukcyjna, uboga w składniki odżywcze nie dostarcza organizmowi substancji stanowiących budulce włosów, skóry i paznokci. W rezultacie włosy rosną wolniej i są słabsze, przez co łatwiej wypadają.
  • Niezdrowy styl życia – niewysypianie się, niewystarczający lub nadmierny wysiłek fizyczny, a także używki takie jak alkohol i papierosy również przyczyniają się do przerzedzania włosów.
Jak przeciwdziałać wypadaniu włosów?

Aby zahamować nadmierną utratę włosów, w pierwszej kolejności należy poznać przyczynę tego zjawiska. Przykładowo jeśli za wypadanie włosów odpowiada rozregulowana gospodarka hormonalna, to unormowanie poziomów androgenów i estrogenów w organizmie będzie miało kluczowy wpływ na gęstość włosów. Wówczas konieczne mogą okazać się tabletki na wypadanie włosów stosowane pod nadzorem lekarza. Niekiedy wdrażane są też zmiany żywieniowe, które wpływają na hormony. Są jednak również inne, uniwersalne sposoby na poprawę kondycji włosów i ograniczenie ich wypadania:

Właściwa pielęgnacja

Aby włosy rosły mocne i nie wypadały, konieczne jest dbanie o skórę głowy. Do codziennej higieny najlepiej korzystać z szamponu bazującego na delikatnych substancjach myjących. W celu dokładniejszego oczyszczania skalpu 1-2 razy w tygodniu możesz stosować również peeling trychologiczny. Oprócz odżywek nawilżających i zabezpieczających włosy na długości warto stosować także wcierki pobudzające mikrokrążenie skóry głowy i aktywizujące cebulki.

Nieinwazyjna stylizacja

Do czesania wybierz szczotkę, która nie wyrywa i nie łamie włosów. Zrezygnuj z ciasnych upięć, które nadmiernie naciągają włosy. Zamiast tego możesz postawić na przykład na luźno splecione warkocze. Postaraj się ograniczyć stylizację włosów na gorąco. Zamiast tego korzystaj z chłodnego nawiewu suszarki. Jeśli używasz prostownicy albo lokówki, stosuj ochronę termiczną.

Zabiegi trychologiczne

W gabinecie trychologa możesz skorzystać z wielu zabiegów oczyszczających skórę głowy, normalizujących zmiany łojotokowe czy poprawiających wchłanianie substancji czynnych ze stosowanej pielęgnacji. Wśród nich dostępne są także zabiegi udrażniające mieszki włosowe i masaże pobudzające krążenie krwi i limfy.

Odżywianie

Dla dobrej kondycji włosów, skóry i paznokci konieczne jest stosowanie pełnowartościowej, urozmaiconej diety. Powinna uwzględniać świeże owoce i warzywa, tłoczone na zimno oleje roślinne, orzechy, nasiona i produkty pełnoziarniste. Nie może zabraknąć w niej także źródeł białka: roślinnych oraz zwierzęcych. Dodatkowo warto pić napary ziołowe: ze skrzypu polnego i pokrzywy. Ograniczyć należy natomiast spożycie słodyczy, fast foodów i innej, wysoko przetworzonej żywności.

Suplementacja – tabletki na wypadanie włosów

Dodatkowym wzbogaceniem zdrowej diety może być suplementacja. Sprawdź skuteczne tabletki na wypadanie włosów wyselekcjonowane przez specjalistów. Dobre tabletki na włosy powinny mieć bogaty skład, obfitujący zarówno w witaminy, jak i składniki mineralne. Wśród nich kluczowe znaczenie mają witaminy A, C, D i E, witaminy z grupy B (B1, kwas foliowy, biotyna, B12), a także cynk, selen, żelazo i miedź. Tabletki na włosy mogą zawierać również ekstrakty roślinne, na przykład z liści pokrzywy czy ze skrzypu polnego, które obfitują w krzemionkę. Poprawę kondycji włosów przynosi także kolagen, który zapewnia im prawidłowy poziom nawilżenia

Redaktor portalu Wybieramy Kolagen

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *