Grzeszczak przegrał w sądzie

28 listopada, 2013

Grzeszczak przegrał w sądzieEugeniusz Grzeszczak, jedna z najbardziej wpływowych osób w powiecie słupeckim, wicemarszałek sejmu rekomendowany przez PSL, przegrał w drugiej instancji z dziennikarzami Kuriera Słupeckiego.

Prominentny polityk chciał ukarania słupeckich dziennikarzy za artykuły o kulisach jego kampanii wyborczej. Sąd Apelacyjny w Koninie dziennikarzy uniewinnił. Pół roku wcześniej słupecki sąd uznał, że dziennikarze zniesławili polityka PSL. Nałożył na nich grzywnę, ale w zawieszeniu, nakazał też wpłacić 2 tys. zł na Caritas. Sąd w Koninie nie pozostawił na wcześniejszym wyroku suchej nitki.

Przed rokiem lokalny tygodnik napisał, że Eugeniusz Grzeszczak zasilił partyjnymi pieniędzmi biznes syna. Michał Grzeszczak, krótko przed wyborami parlamentarnymi założył z innymi członkami PSL spółkę Cessans, która zajmowała się reklamą i wydawaniem lokalnego tygodnika. Podczas parlamentarnej kampanii wyborczej w 2011 r. firma Michała Grzeszczaka dostała ponad 120 tys. zł na druk ulotek, plakatów, bannerów, przygotowanie stron internetowych, a nawet wyborczych cukierków. Pieniądze pochodziły z komitetu wyborczego ludowców. Na tej podstawie dziennikarze uznali, że PSL i Grzeszczak wspierali finansowo firmę jego syna „publicznymi pieniędzmi”. Wicemarszałek uznał, że to nieprawda, bo pieniądze miały pochodzić ze składek kandydatów ludowców. I dlatego wytoczył dziennikarzom procesy cywilny oraz karny za publiczne pomówienie. Skorzystał przy tym z kontrowersyjnego art. 212 Kodeksu karnego. Gdy Fundacja Helsińska rozpoczęła kampanię, domagając się wykreślenia z Kodeksu karnego kontrowersyjnego art. 212, PSL poparł tę inicjatywę, a głos zabierał w tej sprawie także Grzeszczak. Dlaczego potem sam skorzystał z tego przepisu, by oskarżyć dziennikarzy? Na to pytanie wicemarszałek nigdy nie odpowiedział…

Dziennikarze się odwołali, a wsparła ich Helsińska Fundacja Praw Człowieka. W środę sąd drugiej instancji uniewinnił dziennikarzy. Uzasadnienie było miażdżące dla Grzeszczaka. – Obywatele mają prawo wiedzieć, w jaki sposób była finansowana kampania wyborcza. Mają prawo wiedzieć, że firma syna wicemarszałka zarobiła pieniądze. Każdy wyborca może wyciągnąć sobie wnioski na tej podstawie – mówił sędzia Robert Kwieciński. Podkreślił, że dziennikarze zwracali się z pytaniami do Grzeszczaka, ale nie dostali odpowiedzi. Zdaniem sądu dochowali staranności, pisali „szczerą prawdę”, nie przekroczyli granic dopuszczalnej krytyki. – Osoba publiczna, w szczególności polityk na takim stanowisku, powinna godzić się na kontrolę dziennikarską i krytykę w szerszym zakresie niż jakakolwiek inna osoba. W demokratycznym społeczeństwie wolność wypowiedzi ma charakter fundamentalny – mówił sędzia Kwieciński.

W piśmie do sądu Helsińska Fundacja Praw Człowieka przekonywała, że prasa lokalna pełni ważną funkcję, bo kontroluje lokalnych polityków, nie ma jednak finansowego zaplecza i dlatego wytaczane jej procesy mogą służyć zastraszaniu dziennikarzy. Sędzia Kwieciński stwierdził, że w pełni zgadza się z tym stanowiskiem. Zauważył, że informację o kulisach kampanii wyborczej Grzeszczaka podawały również „Gazeta Wyborcza” i „Gazeta Polska Codziennie”, ale wicemarszałek nie wytoczył im procesów.

Wygrany w tej sądowej batalii Janusz Ansion redaktor naczelny i wydawca „Kuriera”, wezwał w środę Eugeniusza Grzeszczaka do dymisji. – Jego wyjaśnienia w sprawie kampanii wyborczej były niejasne, często zmieniał wersje. Jest niewiarygodny – mówi wydawca Kuriera.

W Koninie wciąż trwa proces cywilny, w którym wicemarszałek domaga się od dziennikarzy 30 tys. zł zadośćuczynienia oraz przeprosin na łamach ogólnopolskich mediów. Koszt przeprosin, których żąda, dziennikarze oszacowali na 750 tys. zł. Mówią, że byłaby to śmierć dla ich gazety.

•••

O biznesowych, towarzyskich i politycznych powiązaniach na terenie powiatu słupeckiego lokalne gazety piszą od wielu lat. Jako pierwsza w 2010 roku pisała o tym Gazeta Słupecka. Część lokalnych polityków szła do poprzednich wyborów samorządowych z hasłem: Skończmy z monopolem PSL-u! Dobrze, że po kilku latach zauważył to również Kurier Słupecki. Bez względu na sympatie, czy antypatie wyrok Sądu Apelacyjnego w Koninie przyjmujemy z zadowoleniem. Mamy nadzieję, że już nigdy żadnemu z polityków nie przyjdzie do głowy nieczysta walka z dziennikarzami, adwersarzami, czy wszystkimi tymi, którzy nie byli w towarzysko – biznesowo – politycznej układance PSL-u.

 1. Były marszałek PSL na Podkarpaciu, podejrzany m.in. w związku z korupcją usłyszał we wtorek trzy nowe zarzuty. Jeden z nich to „doprowadzenie przemocą do obcowania płciowego i dokonanie innych czynności seksualnych”. Kolejne to „powoływanie się na wpływy” w zamian za seks oraz oszustwo. Śledztwo prowadzi Prokuratura Apelacyjna w Lublinie i Centralne Biuro Antykorupcyjne.
  W kwietniu Mirosław K. usłyszał siedem zarzutów dot. czynów popełnionych latach 2011-2012. Miał on przyjąć łapówki w kwotach od 1,5 do 30 tys. zł, łącznie kilkadziesiąt tysięcy złotych. Korzyści przyjmowane przez marszałka miały polegać też na opłaceniu mu pobytu na urlopie za granicą i w Polsce. Jak zaznaczyli śledczy, dwa zarzuty dotyczyły korzyści osobistych w postaci zaspakajania potrzeb seksualnych.

    1. Poseł Grzeszczak ani Starosta nie odpowiedział za katastrofę ekologiczną na jeziorze słupeckim

 2. Janusz, gratuluję pomyślnego rozwoju sprawy. Mam nadzieję i wierzę, że będzie tylko lepiej. Trzymam kciuki.
  Pozdrawiam w imieniu „Rzeczy Krotoszyńskiej”

 3. Janusz! Gratulacje. Mam nadzieję i wierzę, że będzie tylko lepiej. Pozdrawiam w imieniu „Rzeczy Krotoszyńskiej”

 4. Zastanawiam się jak długo jeszcze można głosować na PSL i udawać że wszystko jest ok ?

 5. Bardzo ciekawa inicjatywa która może odsunąć posła Grzeszczaka od władzy:
  Zachęcamy także do zgłaszania się tych, którzy chcieliby być członkami stowarzyszenia OBURZENI czy też koordynatorami wojewódzkimi, okręgowymi, powiatowymi i gminnymi / dzielnicowymi stowarzyszenia OBURZENI – patrz podział Polski na okręgi wyborcze
  http://oburzeni.org.pl/news.php

 6. W dniu dzisiejszym umieściliśmy pod tym linkiem do pobrania deklaracje do naszego stowarzyszenia .
  Ankiety osobowe oraz deklaracje są w formacie *.doc , *.docx . *.odt , spakowane w pliku zip czyli w trzech najbardziej popularnych formatach. Ankiety wraz z deklaracjami należy wydrukować ,wypełnić i zeskanować oraz wysłać na adres oburzeni1@interia.pl . Osoby które nie posiadają skanera prosimy o kontakt z koordynatorami regionalnymi aby się umówić na dostarczenie do nich deklaracji, ponieważ nadal jesteśmy na etapie poszukiwania biura na nasze stowarzyszenie i nie posiadamy jeszcze adresu pocztowego.
  http://www.oburzeni.org.pl/oburzeni.zip

 7. Demokracja Bezpośrednia – Ty tu rządzisz i Ty kandydujesz z pierwszego miejsca na liście wyborczej.
  http://wybory.db.org.pl/
  Nareszcie szansa na kandydowanie dla każdego obywatela, bez konieczności przystępowania do partii!

  Europarlamentarzystami w Polsce dotąd zostawały przypadkowe osoby z partyjnych koterii. Czas to zmienić.

  Czas na obywateli spoza układu!
  ————————————————————————————-

  Oto pytanie tylko do szeregowych aktywistów innych partii:
  Jeśli już angażujesz się politycznie, zastanów się, co Ci się bardziej opłaca:
  ciężka harówka wyborcza po to, aby wytypowany przez szefostwo partii lider listy dostał się na stołek
  czy
  ciężka harówka wyborcza na na swój rachunek i na swoją pozycję numer 1 na liście.

  Link do rejestracji:
  http://wybory.db.org.pl/

 8. Z przyjemnością pragnę Państwa poinformować, iż na naszej stronie można już znaleźć listę 225 koordynatorów naszego stowarzyszenia we wszystkich 41 okręgach wyborczych – link do tej listy tutaj:

  http://www.oburzeni.org.pl/page.php?17

  Osobą, która funkcjonuje jako koordynator – na razie – może być każdy, kto będzie nim chciał być, do czasu, gdy wszyscy członkowie naszego stowarzyszenia w każdym z 41 okręgów wybiorą jednego, formalnego koordynatora okręgowego (przypuszczalnie w marcu?).

  Będzie on reprezentował okręg w najważniejszym organie stowarzyszenia – Zebraniu Koordynatorów Okręgowych, które będzie wyznaczać strategię stowarzyszenia etc.

  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *