Jak działa i wygląda port USB typu C?

22 lipca, 2022

Kabel USB umożliwia przewodową komunikację między urządzeniami. Jako posiadacz smartfona na pewno nie możesz rozstać się z tym kablem na dłużej niż jeden dzień, bowiem to właśnie kabel USB razem z adapterem tworzą ładowarkę. Choć wielu użytkowników pożycza ją sobie w pracy lub w domu, gdy poziom naładowania ich smartfonów spada do niebezpiecznego poziomu, to może zdarzyć się, że pożyczona ładowarka nie pasuje do Twojego portu typu C. Sprawdź, co go wyróżnia, jak działa i jak wygląda.

Rodzaje kabli USB

Różnego rodzaju kable USB znajdują zastosowanie zarówno w telefonach, jak i urządzeniach drukujących, telewizorach, głośnikach czy kamerach. Ten rodzaj złącza wykorzystywany jest również do podłączenia komputerowej myszki lub klawiatury. Należy jednak zwrócić uwagę na końcówki tych kabli, bowiem to po nich można rozpoznać rodzaj złącza. Ze względu na typ złącza wyróżnia się USB typu A. To bardzo popularny rodzaj. Przyjmuje kształt prostokąta i najczęściej wykorzystywany jest jako pendrive, dysk zewnętrzny czy wspomniane już akcesoria takie jak klawiatura czy myszka. Bardziej kwadratowym kształtem charakteryzuje się natomiast USB typu B. Jest on mniej popularny niż typ A, znaleźć go można w monitorach starszej generacji, ale istnieje także duże prawdopodobieństwo, że złącza typu B szukasz, gdy potrzebujesz kabla do drukarki. I jest jeszcze podłużny port typu C z zaokrąglonymi rogami, który zaprojektowano z myślą o wyeliminowaniu problemu z wpinaniem kabla. W naszym sklepie znajdziesz nie tylko kabel USB typu C, ale i specjalne przejściówki, dzięki którym podłączysz złącze typu B do laptopa, który fabrycznie nie posiada takiego portu (https://gsmok.pl/). Sprawdź naszą bogatą ofertę i dołącz do grona zadowolonych klientów. 

USB typu C

Standard typu C, choć kojarzony głównie z portem ładowania we współczesnych smartfonach, to coraz częściej znaleźć go można także w laptopach i innych urządzeniach, w których smukły design wymaga pasujących podzespołów. To propozycja na miarę czasów, w których królują miniaturowe, mobilne rozwiązania. Złącze typu C charakteryzuje się  zdecydowanie szybszym przesyłem danych, co przy rozmiarach współczesnych plików jest jak najbardziej pożądane. Użytkownik nie jest gotowy czekać nawet 2 minut na zgranie danych z nośnika pamięci na komputer, ten proces musi być błyskawiczny i odbywać się w mgnieniu oka. USB w standardzie C umożliwia także szybkie ładowanie, czyli funkcję Fast Charging. Nie sposób nie wspomnieć o tym, że typ C całkowicie eliminuje problem trafienia do portu właściwą stroną, a wszystko to zawdzięcza symetrycznej konstrukcji. Port USB typu C to zdecydowany faworyt, który w przyszłości prawdopodobnie całkowicie wyprze z rynku inne złącza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *