Kamila Markuszewska o życiu, śpiewaniu i studiach

6 marca, 2012

Niedawno pisaliśmy, iż w walentynkowy wieczór odbył się niezwykły koncert na scenie Centrum Kongresowo-Dydaktycznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, podczas którego doskonale zaprezentowała się słupczanka – fantastyczna wokalistka Kamila Markuszewska z grupą Flou, jako support Mietka Szcześniaka. Kamila jest studentką europeistyki na UAM w Poznaniu, a także, a może przede wszystkim śpiewa.

Kamila Markuszewska jest absolwentką słupeckiego Ogólniaka z roku 2009. Śpiewa „od zawsze”. Rozpoczynała w kościelnym zespole Brevis przy parafii bł. Bpa Michała Kozala, prowadzonym przez ks. Tomka Mateckiego; brała udział w wielu wokalnych projektach, m.in. w koncercie Fiszeriada (luty 2002) poświęconym pamięci słupczanina Edwarda Fiszera – twórcy radiowej „Trójki”. Dziś śpiewa z zespołem Flou.

– Dziękuje za wszystkie miłe słowa – to dla mnie i dla całego zespołu bardzo dużo. Byłam mile zaskoczona, gdy zobaczyłam tyle znajomych twarzy we wtorkowy wieczór. A co się ze mną dzieje? – W minionym roku 2011 ukończyłam (z 6 na dyplomie) Policealne Studium Piosenkarskie im. Czesława Niemena w Poznaniu. Otrzymałam tytuł Aktora Scen Muzycznych. W tym roku akademickim rozpoczęłam studia na Uniwersytecie Adama Mickiewicza na Wydziale Prawa i Administracji, kierunek Europeistyka. Poza tym śpiewam w zespole FLOU, który współtworzą wspaniali, utalentowani młodzi muzycy – studenci Akademii Muzycznej w Poznaniu i we Wrocławiu na wydziałach jazzowych. Jacek Szwaj – klawisze, Piotr Scholz – gitara elektryczna, Damian Kostka – gitara basowa, Mateusz Brzostowski – perkusja i ja – vocal. Rozpoczęliśmy swoją działalność w roku 2011, choć inicjatywę stworzenia zespołu podjął Mateusz Brzostowski w roku 2010. W związku z tym, iż różnimy się osobowościami oraz inspirują nas zróżnicowane style muzyczne, odbija się to na naszej twórczości. Powstaje z tego „coś” na pograniczu soulu i r&B z nowoczesnymi brzmieniami jazzowymi. Naszym pierwszym singlem jest Malinowy Chruśniak. Słowa to zaadaptowany erotyk Bolesława Leśmiana. Brzmi bardzo „nowocześnie”. Chcieliśmy pokazać młodym ludziom, że poezja, do której przekonują nas nauczyciele w szkołach, nie musi być niezrozumiała i nudna. Wszystko zależy od interpretacji. I faktycznie – spotkaliśmy się z pozytywnym odbiorem młodzieży. Cytuję słowa ucznia LO: „Pamiętam ten erotyk z lekcji języka polskiego. Wydawał mi się taki starodawny. W tej wersji jest świetny. Nie mogę się uwolnić od melodii refrenu. Wciąż ja nucę”. To nas zmotywowało by pisać więcej muzyki oraz tym razem swoich tekstów. A jeśli chodzi o mnie – na razie po prostu uczę się, a z doświadczenia wiem, że czas pokaże co będzie dalej. Życie jest pełne niespodzianek.

Kamila Markuszewska i zespół Flou pierwszy support, zagrali w listopadzie 2011 r. w klubie Eskulap w Poznaniu, przed zespołem Poluzjanci, którego liderem jest Kuba Badach. Mają też już za sobą wspomniany support koncertu Mietka Szcześniaka – on również zachwycił się młodymi muzykami.

– To dla nas ogromnie ważne doświadczenia, koncerty sprawiają, że chcemy tworzyć i grać jeszcze więcej, a z koncertu na koncert otwieramy się przed ludźmi. Przed nami kolejne dwa supporty – 9 i 10 marca, przed solowym koncertem Kuby Badacha „Tribute to Andrzej Zaucha”. Ten drugi odbędzie się w auli UAM i towarzyszyć będzie orkiestra symfoniczna. Serdecznie zapraszam – warto – Kuba Badach genialnie zaaranżował (razem z pianistą Jackiem Piskorzem) piosenki A. Zauchy. Cały czas pracujemy nad repertuarem. – dodała wokalistka.

W kwietniu zespół Flou prawdopodobnie zagra swój koncert w poznańskim klubie Eskulap. A na czerwiec zaplanowano nagranie płyty. Jeśli muzykom uda się szybko znaleźć wydawcę, to płyta będzie dostępna pod koniec 2012 roku. FLOU można znaleźć na facebook’u, gdzie w zakładce Band- Page zamieszczono piosenkę „Malinowy Chruśniak”. Niedługo artyści dorzucą „Rosiczkę” i „Szkoda czasu”.

Dziękujemy za rozmowę i życzymy estradowych sukcesów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *