Na jakich zasadach udzielane są pożyczki ratalne przez internet?

16 października, 2018

Pożyczki ratalne to jeden z produktów dostępnych na pozabankowym rynku finansowym. Zasady ich udzielania są znacznie mniej rygorystyczne niż w przypadku wnioskowania o kredyt bankowy. Nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się na skorzystanie z łatwiej dostępnego rozwiązania. Jednak czy każdy ma szansę na tego typu pożyczki? Na jakich zasadach są one udzielane?

Podstawowe warunki

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na wnioskowanie o pożyczkę długoterminową lub krótkoterminową, jako potencjalni pożyczkobiorcy będziemy musieli spełniać kilka podstawowych kryteriów. Aby otrzymać pozytywną decyzję, niezbędne jest posiadanie dowodu osobistego, a tym samym również obywatelstwa polskiego. Dodatkowo musimy mieć ukończone co najmniej 18 lat, jednak konkretne dolne i górne granice wieku ustalane są przez pożyczkodawców. Firmy pożyczkowe dbają również o zapewnienie stałego kontaktu z klientami, dlatego też będzie konieczne posiadanie aktywnego numeru telefonu oraz adresu e-mail. Większość firm realizuje transakcje w formie przelewu lub wymaga przelewu weryfikacyjnego w wysokości 1 gr, 10 gr lub 1 zł, dlatego też zostaniemy poproszeni o podanie numeru osobistego rachunku bankowego.

W przypadku pozostałych kryteriów wiele zależy od firmy. Ze względu na dostępność wyższych kwot możemy zostać zobowiązani do udzielenia informacji na temat źródła dochodu. Pożyczkodawcy akceptują zazwyczaj umowy o pracę, umowy zlecenie, umowy o dzieło, renty, emerytury. Niekiedy mogą akceptować również inne dochody, jednak musi to być stałe źródło, które zapewnia nam płynność finansową. Jeśli chodzi o zaświadczenia od pracodawcy, zdarza się, że zostaniemy poproszeni jedynie o wypełnienie kilku dodatkowych pól formularza dotyczących: kwoty dochody, wydatków, liczby osób na utrzymaniu czy też informacji na temat miejsca pracy.

Wnioski online

Pożyczki ratalne przez internet umożliwiają nam rozpoczęcie procedury wnioskowania w każdym miejscu i czasie. Do wypełnienia odpowiedniego formularza będziemy potrzebowali jedynie urządzenia mobilnego, laptopa lub komputera podłączonego do sieci. Firmy pożyczkowe zadbały o jak najszybszy proces ubiegania się o pożyczkę, ograniczając formalności do minimum. Będziemy zobowiązani do podania swoich danych osobowych, kontaktowych, adresowych oraz w niektórych przypadkach informacji dotyczących naszych dochodów i przykładowo wyciągów bankowych jako dowód na uzyskanie określonego dochodu.

Proces wnioskowania

Po wypełnieniu wniosku online pożyczkodawca będzie wymagał od nas zweryfikowania tożsamości. Obecnie zazwyczaj możemy sami wybrać między sposobem potwierdzania. Na rynku znajdują się takie rozwiązania jak: rozmowa telefoniczna, przelew weryfikacyjny, dowód osobisty czy aplikacje typu Instantor. Po zatwierdzeniu wszystkich informacji w ciągu kilkunastu minut otrzymamy decyzję pożyczkodawcy. W międzyczasie będzie on sprawdzał nasze dane w dostępnych rejestrach oraz oceniał naszą zdolność kredytową. Następnie, jeśli decyzja będzie pozytywna, niemal natychmiast zostanie wysłany do nas przelew pożyczki. Jednak czas jego zaksięgowania zależy od sesji przychodzących w naszej instytucji bankowej, gdzie posiadamy konto. Więcej informacji na temat konkretnych firm oraz produktów finansowych można znaleźć w porównywarkach pożyczek, takich jak pozyczkowy-portal.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *