Orchowo straciło kolejnego radnego

21 września, 2010
Nagła decyzja Jacka Misztala zaskoczyła wszystkich
Nagła decyzja Jacka Misztala zaskoczyła wszystkich

Jacek Misztal złożył rezygnację
Wybory samorządowe za pasem i wydawałoby się, że w orchowskiej Radzie Gminy do żadnych zmian nie dojdzie, a jednak… Przed kilkoma dniami (8.09) kolejny radny z okręgu Orchowo, zastępca przewodniczącego Komisji Oświaty, Zdrowia, Kultury i Opieki Społecznej Jacek Misztal złożył rezygnację z dalszego pełnienia funkcji radnego ze względu na nowe obowiązki zawodowe.

FATUM NAD ORCHOWEM?
Wyborcy z okręgu Orchowa koniec V kadencji raczej do udanych zaliczyć nie mogą, a to ze względu na malejącą liczbę ich reprezentantów w składzie Rady Gminy Orchowo. Już od lutego b.r. orchowska Rada działa w osłabionym składzie, gdy z funkcji radnego zrezygnował Wojciech Bartz z Orchowa. Na przełomie maja i czerwca na włosku wisiał los kolejnego radnego z Orchowa Stanisława Zawady, który dzierżawił grunty gminne.

Mimo wezwania Rady Gminy Orchowo przez Wojewodę Wielkopolskiego do podjęcia uchwały o wygaszeniu mandatu radnego Zawady, koledzy z Rady stanęli po jego stronie i uchwałę odrzucili. Do dziś nie przyszła żadna odpowiedź od Wojewody w tej kwestii i Stanisław Zawada pełni swoją funkcję do dziś. Czy prawnie…?

Tym większym zaskoczeniem stała się decyzja radnego Jacka Misztala. Do wyborów pozostało zaledwie kilkadziesiąt dni, raptem dwie, trzy sesje i posiedzenia komisji, a on zrezygnował z funkcji radnego. Wielu zachodzi w głowę dlaczego zdecydował się na taki krok? Na ostatniej sesji (26.08) nic nie wskazywało, że zamierza odejść ze składu Rady.

CZAS ODŚWIEŻYĆ RADĘ
W swojej rezygnacji złożonej w minioną środę na ręce przewodniczącego Rady Gminy Orchowo Hieronima Adamczyka napisał: „W związku z nowymi obowiązkami zawodowymi i brakiem możliwości regularnego uczestnictwa w obradach Sesji i Komisji Oświaty rezygnuję z funkcji radnego Rady Gminy Orchowo. Dziękuję wszystkim radnym i p. wójtowi za współpracę i życzę powodzenia w niełatwej pracy samorządowej”.

W rozmowie z nami dodał, że dotychczas pracował na terenie Orchowa. Teraz został przeniesiony na placówkę do Żnina

– To odległość ok. 50 km. Nie będę w stanie dojeżdżać na sesje czy posiedzenia komisji. Poza tym, chciałem, aby moja decyzja była sygnałem, że w tegorocznych wyborach nie wezmę udziału. Przepracowałem w orchowskiej Radzie Gminy 8 lat i czas na odpoczynek. Poza tym uważam, że orchowskiej Radzie przyda się odświeżenie składu. Niech inni teraz popracują. Może za cztery lata znów zdecyduję się kandydować, zobaczymy co czas przyniesie – wyjaśnił Jacek Misztal.

Przewodniczący Rady Hieronim Adamczyk przyznał, że dla niego samego decyzja radnego Misztala to także ogromne zaskoczenie, ale to decyzja indywidualna i każdy ma do niej prawo.

– Na najbliższą sesje, którą planujemy na 30 września przygotuję uchwałę o stwierdzeniu wygaśnięcia mandatu Jacka Misztala i poddam pod głosowanie” – dodał przewodniczący.

Jeżeli uchwała zostanie podjęta, do wyborów Rada Gminy Orchowo działać będzie w 13-osobowym składzie. Póki co nic nie wskazuje na to, aby miało być inaczej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *