Pijacy zdominowali przestępczość!

23 stycznia, 2010
Prokurator Rejonowy Marek Kosmalski podsumował rok działalności prokuratury
Prokurator Rejonowy Marek Kosmalski podsumował rok działalności prokuratury

Roczne podsumowanie działalności prokuratury
Na ostatniej konferencji prasowej Prokurator Rejonowy w Słupcy Marek Kosmalski podsumował zeszły rok działalności prokuratury. Martwi wzrost przestępczości mniejszego kalibru takiego jak ilość pijanych kierowców na drogach. Niestety w ubiegłym roku w Słupcy doszło do najgorszych przestępstw. Morderstwo, gwałt i rozboje – takiego roku organy ścigania nie pamiętają.

Karnych spraw do prokuratury w ubiegłym roku wpłynęło 1441, cywilnych – 346. Są to sprawy związane z ochroną praw obywateli, udzielanie im pomocy prawnej, występowanie o zadośćuczynienia za doznane krzywdy, o naprawienie szkody, leczenie odwykowe, o zaprzeczenie ojcostwa, czy też ubezwłasnowolnienie. W sumie do prokuratury wpłynęło w ubiegłym roku 1787 spraw. 74sprawy pozostały nadal otwarte.

Najpoważniejsze, w których śledztwo wymaga więcej wysiłku to zabójstwo, dwa rozboje, oraz jedno śledztwo własne, dotyczące podejrzenia złego zachowania policjantów z Konina podczas kontroli drogowej. 784 sprawy zakończono skierowaniem aktem oskarżenia do sądu. Podejrzanych o popełnienie przestępstwa było 1028 osób, a 929 przedstawiono akt oskarżenia.

Prokuratura wystąpiła o tymczasowy areszt dla 23osób, sąd nie uwzględnił tylko jednej prośby prokuratury. Niestety większość spraw prowadzonych przez słupecką prokuratura dotyczy pijanych kierowców pojazdów mechanicznych oraz rowerów. W sumie oskarżonych o kierowanie ,,po pijaku’’ zostało 478osób, jest to ponad 50 procent wszystkich osób, co do których prokuratura skierowała akt oskarżenia.

Do tej liczby dochodzą również te osoby, które spowodowały wypadek lub kolizję, będąc pod wpływem alkoholu. Porównując – w 2008 roku postępowań przeciwko pijanym kierowcom było o 100 mniej. Dlaczego ta przestępczość wzrosła? Na to pytanie prokuratura nie potrafi obecnie odpowiedzieć.

Cały czas organy ścigania zastanawiają się nad zaostrzeniem kar dla pijanych kierowców, ponieważ przestępczość w tym sektorze prawa karnego wzrosła przez rok prawie o 25 procent. Jak podsumowuje rok Prokurator Rejonowy w Słupcy Marek Kosmalski: „Nie pamiętam takiego roku gdzie był tak duży wysyp poważnych przestępstw w naszym rejonie.

Zabójstwo, gwałt, rozboje, włamania, kradzieże. Istnieje również wielka skala problemu pijanych kierowców. Oni z reguły poddają się karze, lecz ilość postępowań wobec nich jest ogromna, aż się wierzyć nie chce. Spróbujemy zaostrzyć kary wobec tych osób, które prowadzą pojazdy pod wpływem alkoholu.”

  1. Pijani kierowcy 😉
    zawsze byli i w liczbie x większej tylko Policja nie robiła nigdy tyle kontroli! /
    Dostali sprzęt to muszą się wykazać i chwała im za to bo pijany to nic innego jak morderca!
    Widziałem jak potrącono 6 latka i umierał na rękach lekarza… kierowca 2,6 promila… omało sam nie został zlinczowany!
    Popatrzcie jak jest w Słupcy. Do każdej szkoły dojść to walka na pasach…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *