Pociąg zmiażdżył ciężarówkę

10 października, 2012

Słupeccy policjanci badają przyczyny wypadku, do jakiego doszło na przejeździe kolejowym w Słupcy (ul. Wspólna). Na stojącą na torach ciężarówkę najechał skład osobowy. Na szczęście nikomu nic się nie stało – kierowca samochodu zdążył wybiec z auta, pasażerowie pociągu również nie odnieśli obrażeń.  Ruch kolejowy na trasie Poznań – Warszawa był zablokowany przez kilka godzin. Policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności przy przejazdach kolejowych!

8 października br. kilka minut po godzinie 20.00 na ulicy Wspólnej kierujący ciężarowym IVECO wjechał na przejazd kolejowy. Z nieustalonych przyczyn samochód stanął na torach. Kierowca podejrzewał awarię układu hamulcowego. Jak wynika z relacji mężczyzny rogatki po krótkim czasie się zamknęły a z oddali dał się słyszeć odgłos nadjeżdżającego pociągu. Kierujący ciężarówką  ratując swoje życie wybiegł z pojazdu, na krótko przed zderzeniem z pociągiem.

Samochód został doszczętnie zniszczony. Uszkodzona została lokomotywa, trakcja kolejowa i urządzenia odpowiedzialne za bezpieczeństwo ruchu. Rozlane paliwo zapaliło się powodując pożar torowiska, nasypu i ciężarówki biorącej udział w zdarzeniu. Szybka reakcja strażaków pozwoliła uniknąć dalszych zniszczeń, ogień szybko ugaszono. Ruch kolejowy był zablokowany przez kilka godzin, na miejscu zajścia pracowali policjanci, strażacy i specjaliści z PKP. Kierowca IVECO został zatrzymany do wyjaśnienia sprawy. Policjanci ustalają dokładne okoliczności wypadku, trwa szacowanie strat.

Policja apeluje o szczególną ostrożność w okolicach przejazdów kolejowych. Jak wskazują statystyki przyczyną 98% wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych jest nieostrożność kierowców. Lekceważenie znaku STOP, wjeżdżanie na przejazd, gdy sygnalizator wskazuje światło czerwone, próby przejechania pod zamykającymi się zaporami przejazdów to główne grzechy kierowców samochodów. Niepoprawnie zachowują się również piesi i rowerzyści. Użytkownicy dróg zapominają o stosowaniu zasady szczególnej ostrożności. Pociąg na zatrzymanie – od momentu naciśnięcia przycisku nagłego hamowania – potrzebuje nawet do 1200 metrów. Policjanci i strażnicy Służby Ochrony Kolei w całym kraju prowadzą wspólne działania zmierzające do poprawy bezpieczeństwa w okolicach torów, przejazdów kolejowych oraz ochrony infrastruktury kolejowej.

Więcej we wtorkowym wydaniu Gazety Słupeckiej.
Fot. Katarzyna Rybicka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *