Razem w słusznej sprawie

23 czerwca, 2015

Dwa słupeckie tygodniki, Kurier Słupecki i Gazeta Słupecka solidarnie postanowiły wesprzeć budżet miasta i zrezygnować z pobierania opłaty za miejskie ogłoszenia na swoich łamach. Chodzi o niebagatelną kwotę ponad 20 tysięcy złotych rocznie, którą miasto mogłoby zaoszczędzić, zaprzestając wydawania miejskiego informatora.

RazemWSłusznejSprawie_logoWydawca Gazety Słupeckiej od początku krytykował pomysł powołania biuletynu samorządowego. Również właściciel Kuriera Słupeckiego oferował już wcześniej symboliczną złotówkę za stronę ogłoszeniową raz w miesiącu, na której można by umieszczać wyłącznie istotne dla mieszkańców informacje. Władze miasta nie zdecydowały się na taką propozycję. Teraz, dwa największe tygodniki solidarnie podpisały się pod tą inicjatywą, oferując miastu wspólny nakład prawie 7,5 tysiąca egzemplarzy.

Tą sprawą zajmowała się już wielokrotnie Rada Miasta, niektórzy radni dostrzegali w tej inicjatywie korzyść ekonomiczną dla budżetu miasta. Pomijając fakt, że wydatki słupeckich samorządów na ogłoszenia w niezależnej, lokalnej prasie są znikome, co w konsekwencji prowadzi do osłabiania prasy lokalnej, jako obrońcy wartości demokratycznych, słupeccy wydawcy wspierają pomysł, by w zamian dochodów z ogłoszeń miejskich przeznaczyć je tam, gdzie pieniędzy brak: na działalność klubów seniorów, świetlicę socjoterapeutyczną, place zabaw, czy pomoc niepełnosprawnym.

Pod takim warunkiem wydawcy Kuriera Słupeckiego i Gazety Słupeckiej wesprą tę inicjatywę, sprzeciwiając się marnotrawieniu pieniędzy publicznych na druk gazet samorządowych, których misja sprzeczna jest z ideą demokracji i budzi kontrowersje wobec ustaw samorządowych.

O inicjatywie dwóch lokalnych gazet napisał ogólnopolski miesięcznik Press. Czytamy w nim, że „Kurier Słupecki” (Graffi Studio Janusz Ansion) i „Gazeta Słupecka” (PWH Print) zarzucają Urzędowi Miasta w Słupcy, że utrzymuje gazetę samorządową, choć dużo tańsze byłoby komunikowanie się z mieszkańcami za pomocą lokalnych niezależnych gazet. Jak podają lokalne media w Słupcy, roczny koszt utrzymania gazety samorządowej „Informator Słupecki”, wydawanej przez Urząd Miasta w Słupcy, wynosi 20 tys. zł. Tymczasem na ogłoszenia w „Kurierze Słupeckim” i „Gazecie Słupeckiej” miasto przeznacza zaledwie kilkaset złotych w skali roku. Lokalni wydawcy zaproponowali samorządowi, że zrezygnują z pobierania opłat za miejskie ogłoszenia na łamach tygodników w zamian za zlikwidowanie gazety samorządowej i przeznaczenie pieniędzy wydawanych na jej utrzymanie na cel społeczny. Oferują miastu powierzchnię reklamową w swoich tygodnikach za symboliczną złotówkę miesięcznie.

Na łamach miesięcznika Michał Pyrzyk, burmistrz miasta Słupcy, zaprzecza, że otrzymał wyjątkowo atrakcyjną propozycję od lokalnych wydawców. – Nigdy nie było propozycji od lokalnych mediów reklamowania się za złotówkę. Gdyby pojawiła się taka oferta, to dlaczego nie mielibyśmy skorzystać. Nie przestaniemy jednak wydawać gazety samorządowej. Będzie ona nadal funkcjonować, tak jak dzieje się to w innych miastach w Polsce. Mieszkańcy chwalą naszą gazetę i wbrew opinii redaktorów lokalnych mediów dociera ona do wszystkich – mówi Michał Pyrzyk.

Zwracamy się więc z prośba do naszych czytelników, by nadesłali na adres naszej redakcji lub redakcji Kuriera Słupeckiego swoich propozycji na co władze miasta mogłyby przeznaczyć ponad 20 tysięcy jakie zaoszczędzą na wydawaniu Informatora Słupeckiego. Dla autorów najciekawszych pomysłów przewidzieliśmy nagrody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *