Rozmowa z Małgorzatą Olaszek, sołtysem sołectwa Ląd, Gmina Lądek

7 grudnia, 2023

owstanie osady nad brzegiem rzeki Warta, datuje się na około 13-wiek. Przebiegał tutaj szlak handlowy zwany Piastowskim, ze wschodu na zachód. Kościół i klasztor pocysterski powstał w 17 wieku. W Lądzie było Seminarium Duchowne księży Salezjanów, obecnie przeniesione do Krakowa. Do Lądu przyjeżdżają wycieczki z całego kraju zwiedzając kościół i klasztor.Nasze sołectwo składa się z jednej wsi , które obecnie ma 14 ulic. Wieś liczy 527 mieszkańców i jest trzecią wsią w gminie pod względem ilości ieszkańców. Sołtysem jestem 5-tą kadencję, to już 21 lat w służbie na rzecz społeczności wsi Ląd.

Krótki zarys rodzinny.

Rodzina to mąż od 38 lat, oraz dwie córki . Oboje z mężem jesteśmy już na emeryturze.Moja pierwsza praca, to w Gminnej Spółdzielni” Samopomoc Chłopska” w Lądku.Jestem też radną Gminy Lądek, trzecią kadencję. W Lądzie mieszkam od urodzenia.

Instytucje i działalność gospodarcza, sprawy społeczne

Inwestycja drogowa w sołectwie to ulice Klasztorna, Ceramiczna i Krajobrazowa. Przebudowa drogi powiatowej ze Słupcy do Lądu ze ścieżką rowerową i poboczami oraz remont mostu z przejściem dla pieszych i rowerzystów, przez rzekę Wartę. Słowa podziękowania dla władz Powiatu i Unii Europejskiej. Jest u nas Ośrodek Edukacji Przyrodniczej, głównie zajmujący się ochroną Parku Nadwarciańskiego, ale również edukacją dla dzieci i młodzieży z Zielonych Szkół.Przystań „Marina”, przyciąga wszasowiczów i nie tylko. Coraz większą popularnością cieszy się Plantacja Lawendy tzw. „Lawendowy Ląd ” u państwa Sikorskich. Szkółka Słowińscy też prężnie się rozwija, wiele nagród otrzymują zwłaszcza za swoje trawy ozdobne.Firma „Pepero- Polo” – przetwórnia owocowo warzywna. Stacja paliw ” Moya”, sklep spożywczy Żabka. Kilku małych przedsiębiorców i oczywiście gospodarstwa rolne, których jest coraz mniej. Jest też Gospodarstwo Agroturystycze „Arkadia”.Gminny Klub Dziecięcy Eko Brzdąc dla dzieci do 3-go roku życia, obecnie jest 12-oro dzieci .Dom Ludowy, który obecnie przechodzi kapitalny remont, ma 200m2. Środki pochodzą częściowo z funduszu sołeckiego ale większość funduszy pochodzi z Wielkopolskiej Odnowy Wsi w kwocie 117 tysięcy złotych w ciągu dwóch lat. Za zaangażowanie społeczne dla Sołectwa dostaliśmy w tym roku Wyróżnienie w konkursie Aktywna Wielkopolska Wieś 2023r. Wyróżnienie otrzymałam od Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego pana Krzysztofa Grabowskiego. W 2009 roku dzięki zaangażowaniu wielu mieszkańców wsi zrobiliśmy plac zabaw dla dzieci a tym roku ze środków Unii Nadwarciańskiej mamy siłownię zewnętrzną, ogólnodostępną dla mieszkańców sołectwa.

Kultura, sport, wypoczynek.

Coroczny Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej od 2004 roku , głównie organizowany przez władze Powiatu, Gminy, Seminarium Duchowne Towarzystwa Salezjańskiego, Muzeum Archeologiczne w Poznaniu oraz inne instytucje. Uczestnikami Festiwalu są stowarzyszenia rekonstrukcyjne, które przybliżają przeszłość historyczną Słowian. Są zapraszane postaci z wiedzą kultu religijnego, ludzie nauk historycznych oraz świata kultury i rozrywki. To jest wydarzenie dla całej Wielkopolski , Powiatu i Gminy. Impreza sportowa z tradycjami od ponad 50 lat tj. mecz piłki nożnej Żonaci na Kawalerów, przy Misywiu w Lądzie. Przychodzą mieszkańcy wsi oraz sympatycy Lądu. Po meczu jest wspólne biesiadowanie przy dobrym jedzeniu i muzyce. Dziękuję bardzo dotychczasowym organizatorom oraz obecnym młodym , którzy w tym roku podjęli się organizacji meczu. Są pasjonaci robienia zdjęć i filmików z naszego pięknego Parku Nadwarciańskiego; ptactwo wodne i parkowe, płazy, borsuki, sarny, żurawie czy gęsi. No i oczywiście łąki, lasy i wiele gatunków zwierząt i roślin.Wiosną i latem piękny krajobraz do podziwiania bogactwem czystej natury.Pikniki Rodzinne ,przy których za pomoc dziękuję Radzie Sołeckiej oraz wszystkim tym którzy angażują się w pomoc przy jego organizacji.

Edukacja dzieci i młodzieży.

Szkoła Podstawowa i przedszkole w Lądku.Szkoły Ponadpodstawowe w Słupcy , Zagórowie i Koninie.Uczelnie Wyższe to głównie Poznań jak i inne miasta w Polsce w zależności od kierunków zainteresowań studentów. Gmina mała, ale w inwestycjach nie ustępuje innym gminom w powiecie. Wójt i osoby zajmujące się pisaniem wniosków inwestycyjnych ze środków unijnych jak i krajowych bardzo dobrze sobie radzi.

Co Pani i Gminie trudno załatwić.

Mamy drogę wojewódzką z dojazdem do autostrady A-2, bardzo niebezpieczną dla mieszkańców. Samochody osobowe i Tiry jadące w kierunku autostrady i zjeżdżające z autostrady, często przejeżdżają przez naszą wieś. Brak chodnika i dobrych poboczy na odcinku Lądek -Ląd – Policko to zagrożenie dnia codziennego.Nasze pisma z podpisami mieszkańców nie przynoszą żadnego efektu załatwienia.

Dziękuję Pani za wywiad dla Redakcji Gazety Słupeckiej.

Rozmowę przeprowadził Jerzy Mikołajewski.