W sprawie drogi dzwonić na policję

12 listopada, 2009
Rozjechana droga powiatowa
Rozjechana droga powiatowa

Niezgoda – Posada – Kochowo: Rozjechana droga powiatowa – cd. interwencji Czytelników
W połowie września, w związku z interwencją Czytelników, pisaliśmy o powiatowej drodze Niezgoda – Posada – Kochowo, na którą, wraz z rozpoczęciem budowy nowego słupeckiego marketu, wjechały ciężkie samochody wożące piasek z pobliskiej żwirowni.

Mieszkańcy wsi położonych przy wspomnianej drodze zwrócili się z prośbą do Zarządu Dróg Powiatowych w Słomczycach o ustawienie znaku ograniczenia ruchu, tym samym zakazu wjazdu ciężkim autom, które niszczą drogę i strasznie utrudniają życie. W konsekwencji pism i telefonicznych interwencji znaków zakazu ograniczenia prędkości nie postawiono.

Minął ponad miesiąc, a mieszkańcy w dalszym ciągu są bardzo zniesmaczeni, czuję się lekceważeni, gdyż Powiatowy zarząd Dróg, do którego zwracają swoje sprawy, w ich ocenie, nic nie robi. Skontaktowaliśmy się z dyrektorem Powiatowego Zarządu Dróg Ryszardą Wieczorek, w czwartek 29 października. Pani dyrektor obiecała przyjrzeć się tej sprawie (drodze) i dać nam odpowiedź. Poniżej publikujemy odpowiedź PZD – Powiatowy Zarząd Dróg w Słupcy z/s w Słomczycach informuje, że droga powiatowa Nr 3054P Niezgoda – Mieczownica – Szyszłowo na odcinku Niezgoda – Kochowo posiada nawierzchnię gruntową.

W ramach bieżącego jej utrzymania droga była profilowana (łącznie z zagęszczeniem walcem) w roku bieżącym przez PZD 3 razy. Zabieg ten zwykle jest wykonywany 2 razy w roku tj. wiosną i jesienią. Stan nawierzchni gruntowych uzależniony jest w znacznym stopniu od natężenia ruchu pojazdów (zwłaszcza ciężarowych), od warunków atmosferycznych oraz od rodzaju podłoża. W okresie letnim br. wzrosła liczba pojazdów ciężarowych na drodze powiatowej na w/w odcinku, z powodu wywozu żwiru potrzebnego do budowy marketu w Słupcy. Właściciel żwirowni zobowiązał się do naprawy drogi uszkodzonej przez transport i z tego zadania wywiązał się. W październiku br. ponownie droga została wyremontowana przez właściciela żwirowni w Niezgodzie, tak więc, w celu zachowania przejezdności, odcinek Kochowo – Niezgoda od wiosny do tej pory naprawiany był pięciokrotnie.

Ze względu na ograniczone środki finansowe Powiatu, modernizacja tej drogi polegająca między innymi na wykonaniu podbudowy tłuczniowej i nawierzchni bitumicznej ( koszt ponad 3 miliony złotych ), nie jest ujęta w wieloletnim planie inwestycji. Z połączenia komunikacyjnego Kochowo – Niezgoda korzystają nie tylko mieszkańcy tych miejscowości i klienci żwirowni, ale także inne jednostki – sądząc po dokonanych zniszczeniach, przejeżdżają tędy pojazdy z nadmierną prędkością i o przekroczonej dopuszczalnej masie całkowitej. Powiatowy Zarząd Dróg nie jest uprawniony do legitymowania kierowców, ani do nakładania mandatów, dlatego prosimy o pomoc i zgłaszanie wszelkich danych dotyczących niszczenia drogi do organu mającego stosowne uprawnienia tj. na policję.
•••
Czy mieszkańców Niezgody, Posady i Kochowa zadowoli odpowiedź Powiatowego Zarządu Dróg? Sami widzieliśmy z jaką prędkością jeżdżą tamtędy samochody i w kurzu, który wznoszą, nikt nie jest w stanie dojrzeć nr rejestracyjnego pędzącego auta, a i telefonować na policję nie ma po co, bo kiedy ona przyjedzie, to samochodów już przecież nie będzie. Czy naprawdę nie ma sposobu na piratujących i niszczących drogę kierowców? Czy proponowane przez mieszkańców alternatywne drogi dojazdu do żwirowni nie mogły być wytyczone? Być może problem rozwiąże się sam, kiedy market już powstanie, a samochody przestaną wspomnianą drogą jeździć.

  1. Spokojnie minęły już trzy lata prawie ::))a sytuacja bez zmian …O pomstę DO NIEBA WOŁA FAKT ŻE TEMAT DOTYCZY TERENU POWIDZKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO ,GDZIE DOKONUJE SIE ZABRONIONEJ od 2006r. PRAWEM EKSPLOATACJI KRUSZYWA .Urzędnicy gminni i powiatowi czują sie usprawiedliwieni bo przecież ???? próbują pomóc ,ba nawet współczują mieszkańcom .Usprawiedliwionym czuje sie właściciel żwirowni 3 razy :))do roku równając łaskawie drogę ,zasypując ja nawet :))ale wtedy gdy juz nawet jego samochody sie topią w metrowej głębokości rozpadlinach na drodze .NA BIEŻĄCO PROBLEM JEST JEDNAK DUZO POWAŻNIEJSZY I NIKT SIE NIE CHCE Z NIM NA POWAZNIE ZMIERZYĆ .W TYM ROKU ZOSTAŁA PODJĘTA KOLEJNA SPOŁECZNA INICJATYWA tym razem POD kierunkiem sołtysowej Pani Agnieszki J. Jest ona ze wszech miar :))godna poparcia .Ten piękny zakątek powiatu słupeckiego został zapomniany przez „urzędniczą ” cywilizację. W strefie Posady Niezgody lokalizują sie najdłuższe odcinki dróg gruntowych w całym powiecie ALE kto by sie martwił faktem że mieszkańcy są okresowo odcieci od swiata ZA PRZYCZYNĄ dewastacji przez ciężkie samochody transportujące żwir .Wielkotonażowawe samochody żwirowni Niezgoda przy opadach deszczu tworzą koleiny głębokie na pół metra i więcej .Zapach ropy z silników ciężkich samochodów „uroczo „ unosi się nad kraina Powidzkiego Parku . Dla odmiany przy pięknej suchej pogodzie tumany kurzu wznoszone przez ruch kilkudziesięciu 30-40 tonowych pojazdów ze żwirem są przecudną odskocznią dla konesera nudnej wszak natury . Od drgań pękaja też mury budynków .Przerywnikiem sielanki determinacja mieszkanców na łamach prasy i w petycjach do władz. JEST FAJOWO i będzie tak dalej ..chyba ??że za przyczyną ??petycji stanie się cud :))

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *