Wakacje w Hiszpanii – gdzie jechać i co zobaczyć na Półwyspie Iberyjskim?
Hiszpania to kraj, który zachwyca różnorodnością. Prezentuje zarówno malowniczość dawnej kultury Andaluzji, jak i zanurza w ocean egzotycznej roślinności na Teneryfie. Pokazuje też rozrywkowe oblicze na Majorce – wyspie, która słynie z dyskotek i nocnego życia. Warto odwiedzić każdy z tych zakątków, bo przyniosą nam całkiem odmienne, nowe doznania i niezapomniane wakacyjne wspomnienia.
Wczasy w Hiszpanii – co zwiedzić?
Costa del Sol
Choć Hiszpania słynie z pięknych, piaszczystych plaż, warto zdecydować się też na zwiedzanie tego urokliwego kraju. Jeśli przebywamy akurat na wybrzeżu Costa del Sol, absolutnym must see jest Malaga. Miasto to zachwyca już samym położeniem – znajduje się bowiem nad Morzem Śródziemnym, a otoczone jest Górami Betyckimi. Punktem obowiązkowym przy zwiedzaniu Malagi jest La Alcabaza. Jest to cytadela budowana między VII a XI wiekiem, która miała za zadanie chronić miasto przed najazdem piratów. Mury Alcabazy, kryjące w sobie przepiękne dziedzińce i ogrody, są jednocześnie najlepszym punktem widokowym na Malagę. Warto tu przyjść, aby zrobić przepiękne zdjęcia i uchwycić panoramę miasta. Niedaleko Alcabazy znajduje się renesansowa katedra w Maladze oraz pozostałości zamku Gibralfaro, do których koniecznie trzeba zajrzeć, aby poznać historię i ducha tego miasta. Wielbiciele malarstwa z pewnością nie przejdą obojętnie obok muzeum Picassa, gdzie zgromadzone są dzieła tego słynnego artysty pochodzące z różnych okresów jego twórczości.
Po zwiedzaniu Malagi warto udać się do oddalonej o 20 km miejscowości – Benalmadena. Tam czeka na nas nie tylko lazurowa woda i piaszczyste, złote plaże, ale również Castillo El Bil Bil, zamek utrzymany w stylu mauretańskim, z czerwoną elewacją i typowymi andaluzyjskimi płytkami oraz zamek Colomares wybudowany na cześć Krzysztofa Kolumba. Jednak tym, z czego najbardziej słynie Benalmadena jest przepiękny, porównywany do portów weneckich, port. Wyróżnia się on nie tylko luksusem i wielkimi jachtami, ale także niezwykłą architekturą, która go otacza.
W Costa del Sol jest wiele przepięknych miejsc, które warto odwiedzić, jak chociażby Sewilla, Kordoba, czy Gibraltar. Aby je wszystkie zobaczyć, nie wystarczy jeden urlop. Ale to akurat nie jest przykra wiadomość. Do Costa del Sol można bowiem przyjeżdżać co wakacje, by za każdym razem odkrywać nowe oblicze tego regionu (a rezerwując wczasy last minute, Hiszpania można mieć taki wyjazd nawet za pół ceny).
Costa Brava
Costa Brava to nie tylko liczne kurorty i komercja. To przepiękne miasta takie jak: Barcelona, Girona lub Tossa de Mar przepełnione licznymi zabytkami. Barcelonę można zwiedzać na różne sposoby. Ci, którzy znają osobę słynnego artysty Antoniego Gaudiego, mogą rozpocząć eksplorowanie tego miasta podążając szlakiem budowli jego autorstwa. Obowiązkowymi punktami zwiedzania powinny stać się wówczas: katedra Sagrada Familia, a także budynki takie jak: Casa Calvet, Casa Mila, czy Casa Batllo. Zachwycają one nie tylko zewnętrzną architekturą inspirowaną naturą, ale też i wystrojem wnętrz, których kunszt docenimy dopiero zaglądając do środka. Najbardziej barwną konstrukcją architektoniczną, która wyszła spod ręki Gaudiego, jest Park Guell. Pierwotnie miał on być nowoczesnym osiedlem mieszkaniowym, jednak w końcu stał się trzykilometrowym parkiem pełnym krętych ścieżek oraz mostów zdobnych w kolorową mozaikę. Okalają one dwa budynki – w tym jeden mieszkalny, w którym zamieszkał sam Gaudi (i w którym dziś znajduje się muzeum upamiętniające artystę). Kolejnym etapem zwiedzania Barcelony jest Park Cytadeli. Jest to rozległy, zielony teren w centrum miasta, w którym do wieku XIX istniała cytadela – miejsce zamknięcia dla więźniów politycznych. Dziś po więzieniu (a dawnej twierdzy) nie ma prawie śladu – zostało tylko kilka budynków m.in. arsenał zamieniony na Parlament Katalonii, który można za darmo zwiedzać, o ile przynajmniej dwa dni wcześniej dokonało się rezerwacji.
Girona
Girona na pewno kojarzona jest przez fanów serialu „Gra o tron”, bo to w niej kręcono częściowo szóstą część serii. Szczególnie górująca nad miastem Katedra Najświętszej Marii Panny, która runęła z wielkim impetem w finale, zapadła wszystkim w pamięci. Oprócz tego fani serialu mogą podziwiać pojawiające się w niektórych odcinkach: romański klasztor Sant Marti, klasztor Sant Pere Galligants, czy Placa dels Jurats. Ci, którzy nie oglądali serialu, mogą zachwycić się także mnóstwem innych atrakcji, jakie oferuje Girona. A są nimi np. domy nad rzeką Onyar (różnokolorowe budynki będące wizytówką miasta), najpiękniejsza w Katalonii starówka i najbardziej zabytkowa dzielnica żydowska w całej Europie.
Tossa de Mar
Tossa de Mar to urokliwa miejscowość, nad którą góruje zamek obronny z XII wieku, położony malowniczo nad brzegiem morza. Doskonały widok na tę twierdzę mamy z plaży. Tam, na tle wzgórza i zamku, możemy zrobić prawdziwe artystyczne zdjęcia przypominające profesjonalne pocztówki. Zamek warto jednak podziwiać nie tylko z poziomu plaży. Każdy, kto jest spragniony niezwykłych widoków, powinien wejść na górę i spojrzeć na pobliskie tereny z perspektywy murów obronnych. Jeśli ktoś lubi dawne klimaty, powinien udać się dalej, w głąb miasta – na starówkę pełną kamiennych domów pochodzących jeszcze z czasów Rzymian i wąskich, brukowanych uliczek. Spacerując uliczkami warto wstąpić do jednej z restauracji i skusić się na specjały miejscowej kuchni m.in. na Simitombę – danie rybne składające się z bulionu rybnego, ziemniaków, czosnku, pomidorów i sosu majonezowego.
Cami de Ronda
Jeśli znudzi nam się zwiedzanie, a niekoniecznie mamy ochotę plażować, możemy wybrać się na spacer Cami de Ronda. Jest to ścieżka biegnąca między klifami Costa de Brava, która kiedyś stanowiła drogę dla Królewskiego Korpusu Karabinierów Wybrzeży i Granic Hiszpanii. Dziś to jedna z ładniejszych tras turystycznych, która pozwala podziwiać uroki natury m.in. błękit morza, zieleń drzew i widoki na Gironę. Cała trasa wzdłuż klifów wynosi sporo, bo 43 km (jeśli pokonuje się ją liniowo) lub 140 km – jeśli jest to trasa okrężna. Spacer można jednak rozłożyć sobie na kilka dni a trasę wybrać odpowiednio do kondycji i wieku.
Wakacje na Majorce
Majorka to wyspa, którą da się objechać samochodem w jeden dzień. Ale nie warto ścigać się z czasem i na wyrywki zwiedzać wybrane miejsca. Jeśli zadamy sobie trochę trudu i zwolnimy tempo objazdu, możemy trafić na prawdziwe perełki, zarówno te architektoniczne, jak i będące dziełem samej natury. Do tego typu atrakcji należy taras widokowy Mirador es Colomer, który znajduje się 200 metrów nad poziomem morza. Roztacza się z niego nie tylko zapierający dech w piersiach widok na nieskazitelnie czystą, turkusową wodę, lecz również niesamowite skały, które ją otaczają. Kolejnym punktem zwiedzania powinna być Alcudia – jedno z najpiękniejszych miast wyspy, w której znajdziemy zarówno średniowieczne mury obronne jak również pełną uroku starówkę. Nie zabraknie tu rzymskich ruin jak i wąskich, ukwieconych uliczek, czy tętniącego życiem targu, na którym możemy kupić miejscowe specjały. Niedaleko od Alcudii, bo w odległości około 3 km, znajdziemy miasteczko Puerto d’Alcudia, które zachwyci nas marinistyczną atmosferą i pięknym portem. Ważna informacja dla imprezowiczów jest taka, że miejscowość ta stanowi również centrum życia nocnego północnej części Majorki. Co jeszcze zwiedzić będąc na Majorce? Oczywiście stolicę wyspy, czyli Palma de Mallorca oraz zatokę Sa Calobra.
Wakacje na Teneryfie
Choć Teneryfa kojarzona jest z wulkanicznymi krajobrazami, ma do zaoferowania o wiele więcej niż tylko możliwość zwiedzania słynnego wulkanu Teide. To przede wszystkim piękna tropikalna roślinność, którą można podziwiać na każdym kroku, a w szczególności we wschodnio-północnej części wyspy. Tam bowiem znajduje się las tropikalny oraz góry Anaga. Wspomniane góry są najstarszym pod względem geologicznym obszarem Teneryfy i zachwycają zarówno widokami jak i przestrzeniami. Skutecznie podnoszą adrenalinę, kiedy wjeżdża się na nie wąskimi, ostrymi dróżkami, obok których znajdują się liczne przepaście. To, co zachwyca na Teneryfie to nie eksplorowana jeszcze w wielu miejscach dzika roślinność i brak nachalnej komercji. Dla spragnionych smaczków podróżników prawdziwą atrakcją jest wioska o nazwie Masca położona pośród gór Teno, do której pierwszą drogę łączącą z cywilizacją wykonano dopiero w latach 60. XX wieku. Dzięki temu do dziś zachowała swój pierwotny charakter, a my mamy okazję podziwiać tradycyjne, kanaryjskie zabudowania ze skały wulkanicznej. Po zwiedzeniu wioski można udać się na trekkingową wyprawę wąwozem o tej samej nazwie co wioska, czyli wąwozem Masca. Pełne uroku widoki zrekompensują nam zmęczenie, które na pewno pojawi się po 4 godzinach marszu. Opisując atrakcje Teneryfy nie sposób nie wspomnieć o majestatycznych klifach Los Gigantes, które można podziwiać z poziomu plaży lub podczas podróży katamaranem, jak również o możliwości podziwiania delfinów i wielorybów w ich naturalnym środowisku, kiedy wykupi się dedykowany temu rejs statkiem. Pełną ofertę wakacyjnych wyjazdów na Wyspy Kanaryjskie znajdziesz na https://www.tui.pl/wypoczynek/wyspy-kanaryjskie/teneryfa
Hiszpania, Teneryfa, Majorka a koronawirus. Jakie standardy bezpieczeństwa obowiązują przy wjeździe w 2021 r.?
Dla osób, które wybierają się do Hiszpanii na Teneryfę lub Majorkę ważna informacja jest taka, że od 7 czerwca 2021 r. osoby podróżujące do wyżej wymienionych miejsc muszą mieć wypełniony formularz sanitarny i posiadać jeden z poniższych dokumentów:
- Zaświadczenie potwierdzające, że na 14 dni przed wylotem zostało się zaszczepionym pełną dawką szczepionki przeciw COVID-19. Szczepionka ta musi być akceptowana przez Europejską Agencję Leków lub rekomendowana jako szczepionka kryzysowa przez Światową Organizację Zdrowia. Na zaświadczeniu powinno widnieć: imię i nazwisko zaszczepionej osoby, data szczepienia (w tym datę przyjęcia ostatniej dawki), rodzaj szczepionki, liczba przyjętych dawek. Musi być też podana nazwa kraju, w którym miało miejsce szczepienie oraz nazwa instytucji, która wydaje zaświadczenie.
- Zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na obecność SARS-CoV-2, na którym widnieć będzie imię i nazwisko podróżującego, rodzaj przeprowadzonego testu; kraj, w którym go wykonano; datę przeprowadzenia testu. Istotna informacja jest taka, że test musi być wykonany w trakcie 48 godzin przed przylotem do Hiszpanii.
- Zaświadczenie o przebyciu Covid-19 dla ozdrowieńców. Potwierdza ono pozytywny wynik testu RT-PCR lub antygenowego. Zaświadczenie traci ważność po 180 dniach od jego wydania. Na wspomnianym dokumencie musi znaleźć się imię i nazwisko osoby podróżującej; wskazanie, jakiego rodzaju testem potwierdzony został pozytywny wynik oraz informacja, w jakim kraju przeprowadzano badanie.
Powyższe zaświadczenia nie dotyczą dzieci poniżej 12 roku życia.
Wyjeżdżając do Hiszpanii należy też koniecznie zapoznać się z procedurami stosowanymi na lotnisku, tym, jak wygląda odprawa i jakie zasady bezpieczeństwa stosowane są na lotniskach i w hotelach. W tym celu warto zajrzeć na stronę TUI, aby dowiedzieć się np., czy na pokładzie samolotu trzeba mieć cały czas założoną maseczkę ochronną lub gdzie należy wypełnić kartę lokalizacji podróżnego i komu należy ją oddać.