Wojna na gwiazdy?

9 listopada, 2016

Na stronie internetowej powiatu słupeckiego ukazała się informacja, że przyszłoroczne Spotkania z Folklorem odbędą się w maju – a nie jak dotychczas, czyli po wakacjach. Okazuje się, że na majówce w Słupcy pojawi się zespół MIG – ten sam, który ma wystąpić na majówce w Lądku.

Na stronie powiatu czytamy informację: Majówka 2017 i Spotkania z Folklorem MIG-iem do Słupcy! Jest nam niezmiernie miło poinformować, iż XVII Spotkania z Folklorem odbędą się 3 maja 2017 r. w Słupcy. Tak więc zapowiada się artystyczno-muzyczna Majówka w naszym mieście. Tym samym zachęcamy, aby ostatni dzień długiego majowego weekendu spędzić właśnie w Słupcy.

Tradycyjnie, podczas imprezy nie zabraknie zespołów grających, śpiewających i tańczących na ludowo. Przyjadą także rękodzielnicy – hafciarki, wikliniarze, rzeźbiarze, artyści malarze i inni ludowi twórcy. Natomiast Gwiazdą wieczornej części imprezy będzie Zespół MIG – rodzeństwo Gwiazdowscy. Największe sukcesy zespołu to zdobycie w 2012 r. tytułu Hit Lata na Disco Hit Festival w Kobylnicy za utwór „Jej Dotyk”.

Rok później na tym samym festiwalu zespół zajął drugą lokatę z piosenką „Dziewczyna z sąsiedniej ulicy”. W 2015 r. za utwór „Wymarzona” formacja zdobyła Pierwsze miejsce Super Premiera na Polo TV Hit Festival 2015. Zespół znany jest też z takich kompozycji, jak „Nie ma mocnych na Mariolę”, „Miód Malina” i „Słodka wariatka”, które posiadają po kilkadziesiąt milionów wyświetleń w serwisie internetowym YouTube. Już dziś zapraszamy na artystyczno-muzyczną Majówkę do Słupcy – ul. Ratajczaka (targowisko miejskie).

Zapraszają – Stowarzyszenie „Unia Nadwarciańska”, Starostwo Powiatowe w Słupcy i Urząd Miasta w Słupcy. Dla gminy Lądek jest nie lada problemem to, że w Słupcy wystąpi zespół MIG już 3 maja 2017. Kilka tygodni później, na rodzinnym pikniku majówkowym (na którym w tym roku wystąpił Zenek Martyniuk i jego Akcent), ma wystąpić również MIG.

Umowa na występ już jest podpisana. Dla organizatorów oznacza to, ni mniej ni więcej, jak to że lądkowska majówka nie przyciągnie tak wielu osób spoza gminy jak się spodziewano. MIG jest u szczytu popularności, teledyski tego zespołu w internecie mają ogromną liczbę wyświetleń (piosenkę „Wymarzona” tylko na youtubie wyświetlono ponad 70 milionów razy, czyli więcej niż chociażby „Przez twe oczy zielone” Akcentu).

Czy dla Lądku jest sens organizować majówkę z tym samym zespołem, który w maju zagra w Słupcy?

Z naszych informacji wynika, że jeden z partnerów organizacyjnych gminy również jest zaniepokojony frekwencją – z pewnością mniejsza ilość uczestników spowoduje mniejszy obrót w punktach gastronomicznych, w punktach sprzedaży napojów alkoholowych oraz na innych atrakcjach lądkowskiego pikniku (np. dmuchane zjeżdżalnie). Choć część wiernych fanów disco polo spoza Lądku na pewno na majówkę przyjedzie, frekwencyjnie piknik nie będzie już mieć takiej skali jak planowano. Po sukcesie z zespołem Akcent, poprzeczka ustawiona jest bardzo wysoko.

Gmina Lądek zastanawia się co zrobić z „prezentem” od starostwa. Zmienić gwiazdę? Zmienić termin imprezy? Czy zostawić tak jak jest do tej pory… O gwiazdę już nie jest tak łatwo. Warto tutaj dodać, że gmina Lądek rozmowy z MIG-iem prowadziła już od czerwca, czyli zaraz po tegorocznej edycji pikniku, wiedząc, że jest to zespół z najwyższej półki z gatunku muzyki tanecznej. Gwiazdy nurtu discopolo, a szczególnie te bardzo popularne, są dosłownie rozchwytywane i nie wszystkie mają już wolne terminy na przyszły rok.

Organizatorzy „Spotkań z Folklorem” twierdzą, że nie mieli pojęcia o wyborze gwiazdy w Lądku. Decyzję o gwieździe na „Spotkania” ogłoszono bardzo szybko po frekwencyjnej porażce tegorocznej edycji imprezy – na folklorze w Strzałkowie wystąpił Mateusz Ziółko, który przyciągnął pod scenę dosłownie kilkadziesiąt osób.

Przy „Akcencie” w Lądku, na którego koncert przyjechało kilka tysięcy osób, Spotkania z Folklorem były po prostu frekwencyjnym niewypałem, z którego z pewnością nie był zadowolony starosta czy inni organizatorzy. Sytuacja jest patowa. Lądek odnośnie swojej majówki decyzję podejmie już wkrótce…

fot. http://www.zespolmig.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *