16 – latek pod kołami samochodu

29 grudnia, 2009

Wypadek na K-92
15 grudnia w godzinach porannych w miejscowości Kawnice doszło do wypadku z udziałem pieszego. W obrębie skrzyżowania dróg, 20-letni kierowca Renault Clio potrącił 16-letniego mieszkańca gm. Golina. Nastolatek z potłuczeniami ciała został przewieziony do szpitala.

Z zeznań kierowcy wynika, że pieszy wszedł na jezdnie za przejściem dla pieszych, nie upewniając się czy nie zbliża się samochód. Konińska policja, aby określić przyczyny wypadku, musi jeszcze przesłuchać nastolatka. Obecnie chłopiec przebywa jednak w konińskim szpitalu, z mocnymi uszkodzeniami dolnej części ciała.

Policja przestrzega kierowców oraz pieszych, o zachowanie bezpieczeństwa na drogach. Na ten temat dość dużo mówi rzecznik prasowy konińskiej policji Renata Purcel-Kalus: „Warto pamiętać, że poruszając się drogą po ciemku bez elementów odblaskowych jesteśmy widoczni w światłach mijania z odległości 20 – 30 metrów. Samochód jadący z prędkością 90 km/h (prędkość dopuszczalna poza obszarem zabudowanym) pokonuje 25 metrów w ciągu 1 sekundy.

Kierujący zatem nie ma żadnych szans na jakiejkolwiek reakcję. Jeśli pieszy wyposażony jest w element odblaskowy – kierowca zauważy go już z odległości 130 -150 metrów, czyli ok. 5 razy szybciej.

Dlatego tak ważne jest, aby „niechronieni uczestnicy ruchu drogowego -piesi, rowerzyści” dla własnego dobra, korzystając z drogi po zmierzchu, mieli na sobie widoczne dla innych uczestników ruchu elementy odblaskowe. Prawidłowo noszone odblaski powinny być zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków i umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych.

Przypominamy o przechodzeniu przez jezdnię w miejscach do tego wyznaczonych i tylko po upewnieniu się, że w sposób bezpieczny można przejść na druga stronę jezdni. Przypominamy o niebezpieczeństwie jakim jest wbieganie na jezdnię zza stojącego pojazdu bądź innej przeszkody, uniemożliwiającej widzenie tego co się dzieje na drodze.

Pamiętajmy również, że do tragedii może doprowadzić nie tylko nietrzeźwość kierujących, ale również pieszych użytkowników dróg.

Apelujemy również do kierowców, by zbliżając się do przejść dla pieszych, bądź też przejeżdżając przez tereny, gdzie nie ma oświetlenia, gdzie nie ma chodników, a jedynie pobocza, zwalniali i mieli na uwadze, że na drodze mogą być rowerzyści i piesi.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *