Astma

21 czerwca, 2014

astmaUważa się ją za chorobę cywilizacyjną, na którą coraz częściej chorują mieszkańcy dużych miast.

ASTMA to przewlekła choroba dróg oddechowych zwana inaczej DYCHAWICĄ. To stan chorobowy charakteryzujący się napadami duszności wydechowej występującej w wyniku skurczu mięśniówki oskrzeli i obrzęku śluzówki. Objawia się to furczeniem i wykrztuszaniem lepkiej wydzieliny. Towarzyszy jej ogólny niepokój oraz świst skurczu mięśni gładkich ścian oskrzeli. Występuje też obrzęk błony śluzowej. Głównym objawem,który świadczy o tym, że cierpimy na astmę jest silny kaszel, który pojawia się w nocy i nad ranem oraz ściskanie w klatce piersiowej i problem ze złapaniem oddechu. Między atakami chory nie odczuwa innych dolegliwości.

Lekarze i alergolodzy uważają ,że przyczyną tej choroby jest zanieczyszczenie powietrza, stres, alergeny różnego pochodzenia, palenie papierosów oraz przewlekłe zakażenia wirusowe lub bakteryjne górnych dróg oddechowych, a także inne choroby ,z którymi astma może mieć związek np. otyłość, która komplikuje leczenie lub depresja. Aby jednak dobrze rozpoznać tę chorobę i właściwie dobrać kurację należy wykonać TEST OBCIĄŻEŃ ORGANIZMU .Dzięki niemu można poznać funkcjonowanie organizmu i stan narządów. Można ustawić odpowiednie indywidualne leczenie. Ten TEST może nam pomóc ustalić przyczyny tej dolegliwości .Jeśli w porę usuniemy przyczynę to możemy przestać przyjmować leki. Ok.90% chorych na ASTMĘ po roku nie przyjmuje leków. Tylko co 5-10 pacjent chory na astmę kontynuuje zażywanie preparatów.

Należy dodać że występują różne rodzaje ASTMY. Najczęściej jest to ASTMA ATOPOWA i ASTMA NIEALERGICZNA. Astma alergiczna ujawnia się już w dzieciństwie i towarzyszą jej inne choroby alergiczne takie jak: atopowe zapalenie skóry, nieżyt błony śluzowej nosa i zapalenie spojówek oczu. Objawy występują napadowo po kontakcie z alergenem. Po wykonaniu testów na czynnik uczulający astmę można prawidłowo leczyć. ASTMA NIEALERGICZNA ujawnia się zazwyczaj ok.30 roku życia. Początkowo ma ona charakter napadowy. W przypadku nie leczenia tej astmy objawy utrwalają się. Prowadzi to do stałej duszności, która zaostrza się w trakcie infekcji dróg oddechowych. Dlatego tak ważne jest wczesne rozpoznanie i odpowiednie leczenie tej jednostki chorobowej.

Poza tymi dwoma najczęściej występującymi rodzajami astmy jest też ASTMA SERCOWA, która występuje rzadziej i jest jedną z objawów przewlekłej niewydolności krążenia. Na koniec należy dodać, że w przypadku każdej z odmian astmy bardzo ważna jest dobra i szybka diagnoza oraz odpowiednie leczenie. Alergolodzy apelują o nie lekceważenie objawów i wykonywanie badań oraz testów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *