Historyczna kolumna wróciła na swoje miejsce

10 sierpnia, 2010
Katarzyna Rybicka i redaktor naczelny Gazety Słupeckiej Waldemar Miernik wręczyli księdzu prymasowi najnowszy numer Gazety Słupeckiej ze specjalnym dodatkiem dotyczącym kolumny św. Wawrzyńca.
Katarzyna Rybicka i redaktor naczelny Gazety Słupeckiej Waldemar Miernik wręczyli księdzu prymasowi najnowszy numer Gazety Słupeckiej ze specjalnym dodatkiem dotyczącym kolumny św. Wawrzyńca.

W dniu imienin miasta 10 sierpnia, po kilkudziesięciu latach figura patrona Słupcy św. Wawrzyńca wróciła na swoje miejsce.
Poświęcenia kolumny dokonał ks. abp. metropolita gnieźnieński, Prymas Polski Józef Kowalczyk w swojej homilii podkreślił, że „Od wieków punktem centralnym oddziaływania na życie w mieście Słupca była świątynia parafialna pod wezwaniem św. Wawrzyńca, który patronuje tej świątyni już od stuleci. Pierwsze informacje o tym pochodzą z 1296 roku. Przypuszcza się, że fundatorem kościoła był biskup poznański Jan II.

Słupca, odbudowana po zniszczeniach dokonanych przez krzyżaków, odgrywała znaczącą rolę na tych terenach, gdyż była siedzibą dekanatu wchodzącego w skład ówczesnego archidiakonatu gnieźnieńskiego. Mieszkańcy Słupcy byli obdarowywani licznymi przywilejami, co świadczyło o tym, że miasto stanowiło ważny punkt w wymianie handlowej i było jednym z najdynamiczniej rozwijających się miast w Wielkopolsce.

Serce parafii stanowiła fara, która była miejscem nie tylko kultu, ale także stała na straży słupeckiej historii opowiadającej o wielkości jej mieszkańców. W dziele Jana Łaskiego pochodzącego z drugiej połowy piętnastego wieku (zapis z 1472 r.) zatytułowanego Liber Beneficiorum możemy znaleźć wzmianki dotyczące wyposażenia świątyni mającej aż 13 ołtarzy wśród nich ku czci św. Wawrzyńca. W kościele zachowana jest do dnia dzisiejszego XVII wieczna patena z wygrawerowaną postacią św. Wawrzyńca oraz umieszczony w ołtarzu głównym obraz św. Wawrzyńca, odsłaniany w dzień corocznego odpustu. Są to wszystko dowody na historyczną ciągłość kultu świętego w waszym mieście.

Co więcej, jak podkreślają historycy, w wielu domach, na belkach stropowych znaleźć można było inskrypcje mówiące o kulcie świętego, np. pochodzący z 1791 roku napis: Święty Wawrzyńce od ognia patronie proszemy miej dom ten w swojej obronie.

Uroczystości odpustowe w Słupcy od wieków odbywają się w dniu 10 sierpnia, dacie związanej z męczeńską śmiercią tego, którego mieszkańcy uznali za wzór obrony prawdy, w którą wierzył i za którą oddał życie. Symbolem tego jest umieszczenie w herbie miasta zdwojonego krzyża – symbolu wiary św. Wawrzyńca”.

Po uroczystości ksiądz prymas z zaciekawieniem obejrzał najnowsze wydanie Gazety Słupeckiej z dodatkiem specjalnym poświęconym kolumnie św. Wawrzyńca i historii patrona.

Więcej szczegółów w najbliższym wydaniu Gazety Słupeckiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *