Interakcje leków z tytoniem
Dym tytoniowy zawiera ponad 4200 substancji chemicznych, wśród których są związki mogące wpływać na metabolizm niektórych leków.
Wdychanie z dymem tytoniowym wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych poprzez indukcję cytochromów, najczęściej prowadzi do przyspieszenia metabolizmu i szybszej biotransformacji leków przyjmowanych przez palacza, co z kolei sprawia że skuteczne dawki leków u tych pacjentów są znacznie wyższe, niż u osób niepalących.
To zjawisko jest najlepiej widoczne w leczeniu astmy, gdzie u nałogowych palaczy (ponad 40 papierosów dziennie) konieczne jest niemal dwukrotne zwiększenie dawki teofyliny, a na działanie glikokortykosterydów powszechnie stosowanych w tej chorobie, palacze mogą być oporni.
Także leki przeciwbólowe są inaczej metabolizowane przez organizm palacza i tak np. fenylobutazon, antypiryna lub fenacetyna są szybciej eliminowane, przez co ich działanie jest krótsze. Natomiast paracetamol u osób palących znacznie łatwiej uszkadza wątrobę.
Palenie zwiększa także ryzyko wystąpienia zawału serca u kobiet przyjmujących doustne środki antykoncepcyjne. Organizm palacza jest też mniej wrażliwy na działanie insuliny przez co dawka tego hormonu w przypadku palących diabetyków wymaga zwiększenia nawet o 30% Interakcje dymu tytoniowego z lekami są kolejnym ważnym argumentem, dla którego warto „rzucić palenie”, a palaczy zdecydowanych lecz nie radzących sobie z odstawieniem nałogu zapraszam do aptek.
Co sądzicie o aptece,,pod zlotą waga”? jaka obsługa?kupujecie tam?
warto w tej aptece podjac prace? jakie warunki? własciciele sa mili?
Jak dla mnie to obsługa bardzo miła i śliczne panie, takie opalone
A Ty co tak się wypytujesz? Pracy szukasz, czy z konkurencji jesteś?
ja uwazam ze nie miła..
a inni jak uważaja?